Відмовитися від контролю заради влади

Відмовитися від контролю заради влади
“Коли чоловік не відчуває, що ви любите його таким, який він є, він свідомо або несвідомо повторює неприйнятну для вас поведінку. Він повторюватиме ті ж вчинки, поки не відчує себе коханим і повністю прийнятим”.
Джон Грей

Припиніть вказувати чоловікові, що робити, що носити, що говорити і як діяти, навіть якщо вам здається, що ви йому допомагаєте. По можливості займайтеся власними справами.
Пам’ятайте, що бажання контролювати чоловіка – це страх, який не допомагає вирішити ситуацію.

Опишіть п’ять недавніх ситуацій, в яких ви контролювали свого чоловіка. Обдумайте їх. Запитайте себе: чого ви боялися? Що могло статися? Чи був ваш страх виправданим? Яким міг би бути гірший розвиток подій? Вчіться усвідомлювати свій страх і відмовіться від контролю над чоловіком заради істинної близькості. Це допоможе вам стати краще.

Під будь-якою спробою контролю ховається великий страх. Я навіть не побоюся назвати його жахом. Але чого ж ми так боїмося?
Багато жінок відчувають жах від того, що їх чоловіки не уміють справлятися з повсякденними обов’язками і, коли будуть вирішувати самі, неодмінно вчинять помилку. Ці жінки переконані, що нерозум їх чоловіків створює загрозу благополуччю усієї сім’ї, тому святий обов’язок дружини – втрутитися і захистити сім’ю. Щодня я бачу змучених, знесилених жінок, які стверджують, що якщо вони не контролюватимуть кожен крок своїх чоловіків, – чи то батьківські обов’язки, управління фінансами, робота або навіть чищення зубів, – усе рухне.
Деякі жінки бояться залишати дітей з батьком, йдучи у справах. Вони упевнені, що чоловік не зможе нормально нагодувати дитину, вчасно укласти її спати і перевірити, чи зробила вона домашнє завдання. Інші сумніваються в здатності чоловіків спланувати вечір відпочинку поза домом або виторгувати хорошу знижку на нову машину. Коли жінки говорять про це, я лише посміхаюся, тому що сама не так давно думала точно так само. Тепер же я просто запитую: «Ви думаєте, він дозволить дітям голодувати? Ви думаєте, що збанкрутуєте, купивши мінівен»?
Як не дивно, але відповідь на це питання: «Так»!
Жінки прагнуть усе контролювати, тому що бояться: якщо не узяти справу у свої руки, їх потреби залишаться незадоволеними.
Можливо, ваш чоловік дійсно легковажний або невмілий, але ви не можете бути в цьому упевнені, поки не нагородите його повною довірою впродовж досить довгого періоду часу. Швидше за все, він – відмінний хлопець, якому доводиться витрачати бо?льшую частину свого часу на захист від вашої критики. Поки ви не залишите спроб управляти його життям, ви не дізнаєтеся, яке це – бути у шлюбі за вашим чоловіком.
Я не говорю, що причина недоліків вашого чоловіка – це ви. Ваш чоловік несе повну відповідальність за свої вчинки. Якщо він поганий батько або нехтує своєю сім’єю, це не провина його дружини. Але в той же час, якщо ви постійно пиляєте, принижуєте, критикуєте і не поважаєте його, то тим самим руйнуєте його упевненість, губите інтелект і потенціал – і емоційний, і фінансовий.
«Я не перестала боятися, але перестала дозволяти страху управляти мною. Я прийняла страх як частину життя – особливо страх змін і невідомості. Я рухаюся вперед, незважаючи на внутрішній голос, який твердить : «Поверни назад! Поверни назад! Ти загинеш, якщо зайдеш занадто далеко»!
Еріка Йонг
«Побачення без контролю»
Мій жах був такий сильний, що мені важко було спілкуватися з чоловіком на так званих «побаченнях без контролю». Психолог порадив мені спробувати довіритися чоловікові повністю, влаштувавши побачення, на якому усі рішення впродовж вечора прийматиме тільки він. Він повинен сказати, як мені одягнутися і до якого часу бути готовою. Він поведе машину, вибере ресторан, зробить за мене замовлення, візьме у офіціанта рахунок і спланує усі наші заняття на цей вечір. Я повинна розслабитися і повністю покластися на нього – хоч би для різноманітності.
Таке побачення показало б, що, незважаючи на мій комплекс переваги, чоловік здатний дати мені усе необхідне – і навіть замовити моє улюблене блюдо на вечерю. Погодившись на цю вправу, я свідомо проявила б свою уразливість – стан, який я зазвичай усіма силами намагалася приховувати.
Даючи мені таке завдання, психолог добре розумів, з якими складнощами я зіткнуся. Мені буде важко впоратися зі своїм страхом і відмовитися від звички усе і завжди робити самій – навіть на один вечір. Я так погано виконала це завдання, що до моменту, коли ми виїхали з будинку, вже встигла сказати Джону, де мене забрати і яким чином краще їхати. У ресторану я вказала йому місце для парковки і нервово совалася в кріслі, поки він замовляв блюдо, про яке я встигла заздалегідь його попередити.
Сервіс того вечора був жахливим. Їжу готували занадто довго, і офіціантка не звертала на нас ніякої уваги. Я сказала чоловікові, що хочу поговорити з керівником, щоб нам подали вечерю безкоштовно, тому що ми занадто довго чекаємо. Джон завірив мене, що ми нікуди не поспішаємо і він буде радий заплатити за вечерю. І взагалі – йому так приємно сидіти і розмовляти зі мною!
Я була у нестямі від страху і дискомфорту. Коли ми нарешті вийшли з ресторану, я прохала його відвезти мене додому (замість того, щоб піти в кіно, як він хотів). Я була абсолютно без сил. Але чому я так боялася побачення з власним чоловіком? Це ж нісенітниця!
За увесь вечір я жодного разу не наражалася на небезпеку – мене не кривдили, не бентежили, нічого не позбавили, мені не було нудно і навіть не припало їсти те, що мені не подобається. Але по моїй поведінці можна було подумати, що мене чекає розстрільна команда – такий великий був мій страх. Насправді ж він не мав під собою ніяких підстав. Я була з чоловіком, який добре мене знав і бажав мені тільки добра. Просто я почала боятися втратити контроль задовго до того, як познайомилася з ним.
Домінуючи у будь-якій ситуації, навіть якщо це виходило незручно, я почувала себе спокійно і упевнено. Я не боялася непередбачуваного світу. Коли ж я спробувала відмовитися від цієї неприємної поведінки, то мені вдалося копнути трохи глибше. Я зрозуміла, що моє прагнення до контролю продиктоване страхом. На жаль, це мало поліпшило наші стосунки і майже не зміцнило нашу близькість. Поки я не виявила свої «м’язи довіри» і не початку їх тренувати, мені не вдалося добитися тієї близькості, про яку я завжди мріяла.

Емі пояснювала, що прагне контролювати свого чоловіка з вагомих причин. Він повинен їсти менше червоного м’яса, тому що воно не корисне для здоров’я. Їздити в місто краще по певній дорозі, тому що це економить час і нерви. Вішати штори так, як хоче вона, ефективніше. Але істинна причина полягала в страху. Емі боялася, що якщо відмовиться від контролю хоч би на хвилинку, то втратить щось дорогоцінне для себе. Вона боялася втратити чоловіка через хворобу серця, боялася занадто довго чекати його, тому що він вибрав не найближчу дорогу з роботи, боялася зіпсувати свій дім. Як і більшість тих, хто прагне до контролю, Емі була дуже яскравою жінкою і мала чіткі уявлення про те, що і як повинно робитися.
Керуючи чоловіком, вона набувала ілюзії безпеки. Але її слова і дії показували чоловікові, що вона йому не довіряє.

уривок з книги
Лора Дойл “Щаслива дружина. Як повернути у шлюб близькість, пристрасть і гармонію”
переклад Мирон Шкробут