«Ідеальна мама». Яка вона?

Історія про «ідеальну маму»

Вже декілька років ми проводимо Батьківський клуб. Цей особливий простір для мам і тат, в якому, психологи разом з учасниками обговорюють різні життєвий ситуації, пов’язані з відносинами в сім’ї, і шукають шляху їх розвитку.

Одна з тем, що піднімалися в Батьківському клубі, – тема ідеальної мами.

Почалося все з простого питання – а яка вона, ідеальна мама? Учасниці надхнено, енергійно і захоплено стали накидати картину “повинностей”. Виявилось, що з ідеальною мамою – не все так просто:

По-перше, вона ніколи не дратується на свою дитину.
Вона терпляча. Не кричить, не лається, не тупає ногами.
Вона завжди знає, від чого її дитина сумує або хто її образив.
Вона не втомлюється.
Вона завжди стримана і спокійна.
Вона водить дитину на різні розвиваючі заняття.
Вона добре готує.
Вона тримає дім в чистоті.
Вона знає всіх друзів дитини і навіть їх батьків.
Вона захищає дитину від вчителів (директора, поганих хлоп’ят, собак і інших «неприємностей»).
Вона думає, перш за все, про інтереси дитини.
У ідеалі – вона не працює. Але якщо працює – після роботи біжить швидше додому або в садок (школу) за дитиною.
Вона не ходить з подругами.
Вона в курсі всіх подій в житті дитини.
Вона завжди весела і приємна.

Ідеальні мами вражали великою кількістю своїх обов’язків. І практично повною відсутністю своїх інтересів і особистого простору.

Потім ми домовилися про домашнє завдання. Узяти свої списки і весь цей тиждень прагнути відповідати уявленню про Ідеал. При цьому відстежувати, які почуття і відчуття при цьому виникають, і яку реакцію це викликає у близьких.

Через тиждень ми зібралися на тому ж місці, в той же час, тим самим складом. Виявилось, що одна мама, виконуючи домашнє завдання, захворіла і украй переживала – а чи хворіють ідеальні мами? Про це в її списку нічого не було. Але, у принципі, хвороба сприймалася, як щось, не дуже відповідне для мами – ідеалу. Практично всі учасниці відзначили відчуття провини і тривоги, що виросло за тиждень. Відповідати списку не завжди вдавалося. А якщо вдавалося – те не завжди це викликало подяку і захоплення рідної сім’ї. Діти сердилися за втручання в їх справи. Чоловіки стали частіше робити зауваження. І весь час не залишало відчуття невідповідності.

Виходить, не дуже корисно, коли мама не дозволяє собі відкрито виразити свої емоції. І взагалі, вона повинна всього «дуже багато». Вона не може розслабитися, тому що так багато всього треба встигнути. Вона дуже вимоглива до себе. А від цього стає ще вимогливішою до інших. І сердиться, що інші не помічають її старань.

Після обговорення того, що було на тижні, ми перейшли до складання портрета ідеальної мами очима дитини. Ми дозволили собі ненадовго повернутися в дитинство. Потім пригадали, про що найчастіше просили і просять нас наші діти. І спільними зусиллями склали ось такий портрет ідеальної мами очима дитини:

Вона любить без умов, завжди, якою б дитина не була – брудною, грубою, з двійками, сумною, нетовариською, ледачою, худою, товстою – будь-якою!
Вона справедлива. Якщо лає – те тільки за справу. І тримає слово.
Вона сидить біля ліжка, коли дитина хворіє, піклується, читає книжки.
Вона уміє готувати смакоту.
Вона поблажлива, і якщо дитині щось не вдається, не судить її. Дозволяє бути недосконалим.
Вона із задоволенням проводить час з дитиною.
І дозволяє дивитися телевізор/грати в комп’ютерні ігри.
Вона уважно слухає дитину. Не вдає, що слухає, а саме слухає. І тому – чує, що вона їй говорить.
Вона легка на підйом. І погуляти, і пограти, і в гості.
Вона весела і любить жартувати. А ще, розуміє жарти дитини. І не злиться, навіть якщо вони здаються їй «безглуздими».
Вона гордиться своєю дитиною.
Вона добре відноситься до друзів дитини.
Вона завжди готова прийти на допомогу. Але не нав’язує її.
Вона цінує прагнення дитини бути самостійним. І радіє її успіхам.
Вона терпляча.

Складання «дитячого» списку чарівним чином вплинуло на мам. Всі розслабилися, заусміхалися, заблискали очі, зарожевіли щоки. Виходило, що нашим дітям не так вже потрібні абсолютно правильні «ідеальні» мами. Їм важливіше, щоб мами були «живими», емоційними, теплими, терплячими і дбайливими. Вона може лаяти і сердитися, але вона готова жартувати і сміятися.

Нашим дітям належить жити в реальному, а не ідеальному світі. Прагнення до «ідеальності» може затьмарити в мами все сьогодення, яскраве, індивідуальне, що насправді так важливо для дитини. Наші помилки – це не привід для провини або сорому, а цінний досвід, на основі якого ми можемо змінювати нашу поведінку. Наша недосконалість – це те, що спонукає нас рухатися далі і розвиватися разом з нашими дітьми. І коли ми витрачаємо час на «неправильні» з погляду ідеальної мами речі – на себе, на своє хобі, на своїх подружок, на свій відпочинок – ми учимо своїх дітей турботі про себе.

Ось такі були висновки наших двох клубних зустрічей на тему «Ідеальна мама».
__________________________________________________