Ціль та Процес

І знову тема відмінностей між чоловіками та жінками. Ця відмінність стосується базової спрямованості особистості. Чоловіки зазвичай спрямовані на Ціль. Ця Ціль може (і мусить) містити менші цілі, які чоловік досягає поступово, в ідеалі навіть кожного дня. Заради цих цілей чоловік організовує своє життя, планує свою активність, ба навіть просто має заради чого вставати зранку з ліжка. А ввечері, роблячи підсумки за день, чоловіки розуміють, наскільки вони просунулись у досягненні Цілі, а отже, чи був день успішним. Досягненню цілей підпорядковане життя більшості чоловіків.

А що ж жінки? Чомусь у суспільстві прийнято вважати, що жінка теж мусить ставити собі Ціль і вперто її досягати… Так живуть багато жінок, не розуміючи, чому досягнення не роблять їх щасливішими…

Природнє завдання жінки – народити і виростити дітей. Скажіть мені, коли таку Ціль можна вважати виконаною? Коли жінка завагітніла (в наш час для багатьох це вже неабияке досягнення), чи коли вона народила дитятко? Чи може коли дитина пішла в садочок чи школу, частково перейшовши під опіку суспільства? Чи може коли дитина стала дорослою і вже може подбати про себе сама? Чи можемо сказати, що тоді вже точно жінка виконала свою Ціль і може більше не турбуватись про свою дитину? Звісно, що ні. Мама залишається мамою до смерті, вона піклується і віддає любов до кінця своїх днів.
Тож, бачимо, що важко говорити про досягнення результату у найважливішій Цілі жінки.

Природня спрямованість жінки є не на Ціль, а на Процес. Процес зростання, процес дозрівання, процес вагітності. Все що стосується дитини: вагітність, пологи, вигодовування, виховування- це все є процесами і досить довгими. І жінка, зазвичай отримує задоволення від самого процесу, а не від усвідомлення того, що Ціль виконано. Жінка вкладає душу в кожну свою діяльність, будь то готування їжі, прибирання чи бавлення дитини, не говорячи вже про професійну чи творчу діяльність. І зріла жінка отримує задоволення від усього, що робить, від самого процесу. Бо, інакше, як можна готувати їсти тричі в день сім днів на тиждень 365 днів на рік. Робити одне і те ж так часто, регулярно впродовж тривалого часу… і при цьому не з’їхати з глузду?
Звичайно, я перебільшую, але все ж традиційні жіночі обов’язки потребують регулярного виконання щодня. І якщо орієнтуватись на ціль, наприклад, прибрати хату (особливо, якщо вдома є маленькі діти), то можна відразу скласти руки, бо ця ціль недосяжна. Але ж прибирати потрібно!

Гарним прикладом є також приготування вечері на Святвечір. Якщо ставити перед собою ціль – 12 страв на столі у чистій хаті, то ввечері ми будемо це мати… А ще будемо мати дуже змучену і знервовану господиню. Та й інші члени сім”ї теж будуть мати не найкращий настрій. Бо за бажанням все встигнути вчасно та ідеально часто забувається власне зміст свята і вечері… Але якщо підходити до приготування цієї вечері як до процесу (процесу передачі національної і сімейної традиції дітям і внукам чи навіть просто приготування смачних страв), тоді і господиня буде спокійна і всі задоволені.

Зріла жінка, внутрішньо наповнена і задоволена життям вміє отримуватм задоволення від будь якого процесу своєї праці. Вона не потребує схвалення від суспільства за свої досягнення, не нуждається в підвищенні власної самооцінки методом: “похваліть мене, я ж таки досягнула цілі”.
Натомість чоловікам потрібне схвалення і повага від інших. Для повноти щастя чоловіки хочуть бути шанованими членами суспільства, тому вони й міряються своїми досягненнями. І це нормально, така конкуренція стимулює чоловіків до подальшого зростання.

А для жінок конкуренція створює некомфортні умови існування, м’яко кажучи. Тоді жінка відчуває себе в жостких умовах виживання. Не будучи фізично і морально сильною, жінка швидко стомлюється. А сильне емоційне напруження потім виплескується у вигляді істерик вдома, або ж затискається і виходить різними хворобами. І розуміння того, що я вже так багато досягнула, чомусь зовсім не сприяє відчуттю щастя і повноти життя. До речі, більшість клієнток психотерапевтів є саме успішні жінки, які багато досягнули.

Я зовсім не закликаю жінок не ставити собі цілей і нічого не досягати. Маю лише на увазі те, що для жінки сам процес є важливішим за результат. Тому жінкам потрібно вчитись отримувати задоволення від самого процесу, і менше очікувати досягнення результату. Зріла жінка вміє бути творчою в будь якій діяльності і є достатньо гнучкою, щоб тішитись кожним моментом.

Тому прошу жінок – творіть і насолоджуйтесь!!! Кожним моментом Вашого життя!!!