Як організувати допомогу молодій мамі.

Як організувати допомогу молодій мамі. Важливо розуміти, що лежить в основі стану емоційного вигорання. Це завжди дисбаланс між «брати» і «давати». Це завжди ситуація, коли людина емоційно виснажена, а отримувати назад стільки, скільки вона віддає, немає можливості.

Як же близькі люди можуть допомогти їй вберегтися від емоційного вигорання?

З процесом віддачі ви, на жаль, нічого зробити не зможете. Дитина, особливо маленька, а тим більше коли вона хворіє або перебуває в стресовій ситуації (наприклад, пішла у перший клас, чи переживає вікові кризи) вимагає, щоб їй віддавали: час, увагу, турботу, любов. Це той період, коли мама особливо потрібна своїй дитині, хочеш не хочеш, але доведеться вкладатися в дитя емоційно. Отже, необхідно шукати способи як поповнити затрачений ресурс, щоб не виснажитись і як варіант розпочати з розвантаження себе від додаткових речей. І часто це найрозумніше. Нерідко буває, що бабусі, дочекавшись довгоочікуваного онука, хочуть його поняньчити, пропонуючи: «Давай ми заберемо в тебе дитину, а ти роби, що хочеш». Проте, в мами (особливо мами первістка) це викликає тривогу. Їй здається, що коли в неї навіть на час забирають дитину, їх зв’язок порушиться. І в цьому є доля здорового глузду.

Набагато краще і корисніше було б не забирати дитину, а підтримати чимось іншим. Допомогти по господарству, приготувати їжу – запропонувати мамі те, що вона ще з дитинства любить, дати їй можливість відчути себе коханою, оточеною турботою, відчути, що вона не тільки віддає, а й отримує.

Тому важливо запитати, як вона спала, як їла, чи не забула перекусити між годуваннями дитини, запропонувати полежати і відпочити. Вкрити її ковдрою. Турбота – це те, що поновлює ресурс.

І для тата, який прийшов з роботи, набагато важливіше не взяти на себе дитину і бігти міняти їй памперси, а принести дружині щось смачне з собою, те, що вона любить, зробити масаж, дати їй прийняти ванну.

Що нас наповнює?

Нас наповнює турбота, нас наповнює увага. Не випадковою є традиція дарувати жінці подарунки в подяку за те, що вона народила. В цьому є багато патріархального. Але насправді подарунки для багатьох людей – це своєрідне поповнення ресурсу, про тебе подумали, тобі спеціально щось вибирали. Не тільки ти віддаєш, але і тобі віддають. Це не обов’язково кільце з діамантом, адже справа не в ціні! Це може бути будь-яка приємна річ (фрукти, букет квітів, цікава книжка, те, що точно порадує). Це поповнює ресурс, наповнює наш резервуар.

Ще дуже важливий спосіб заповнити резервуар – схвалення. Цим ви виявляєте впевненість, що у вашої близької людини все виходить, що вона зі всім впорається і що є хорошою мамою. Це те, що вселяє віру в себе, дає опору, дозволяє знаходити в собі сили справлятися на далі і добре себе при цьому почувати.

Дуже важливий тілесний контакт. Так, мама віддає дитині багато фізичної ласки: цілує, лоскоче, колихає, так, вона отримує від цього задоволення, але важливо, щоб її теж хтось обіймав і цілував. Вона повинна відчувати себе прийнятою і бажаною у фізичному плані.

Проведений разом з мамою час. Діти прекрасні, чудові, з ними приємно перебувати, обнімати, цілувати, але до якогось моменту вони, на жаль, не дуже цікаві співрозмовники. І якщо проводити з грудним немовлям 24 години безперервно, або нескінченно слухати щебет шестирічки, або переказ останніх шкільних новин у виконанні десятирічки, то можна з глузду з’їхати, особливо якщо у самої мами є інші інтереси та інтелектуальні запити. Жінка починає відчувати себе занадто регресуючою, відірваною від нормального людського життя, занадто зануреною в дитячий світ. Вона починає сумніватися у дорослих, інтелектуальних частинах свого «Я». І тому дуже важливо з нею розмовляти, знаходити час для спілкування, тим більше якщо вона змушена зараз сидіти з дитиною.

Зрозуміло, що якщо жінка ходить на роботу, якщо вона реалізується десь, то не відчуває такий гострий голод, тому що робота для того і дається, щоб відпочивати від сімейних обов’язків.

Але якщо жінка сидить вдома з кількома дітьми або з маленькою дитиною, то дуже важливо, щоб з нею продовжували розмовляти як з дорослою цікавою людиною, проводили з нею час за дорослими заняттями – а не тільки просили розфарбувати розмальовку і зіграти тосі-тосі.

Все це разом і утворює своєрідну оболонку турботи, яка дозволяє мамі справлятися з величезними емоційними навантаженнями, – без роздратування, без виснаження, без зривів.

Найкраще уявити собі, чим є здорове материнство можна на прикладі розрізаної капустини. У центрі – дитина, її оточує своєю увагою мама, маму оточують найближчі люди: чоловік, батьки, а решта оточують своїм захистом сім’ю з дитиною і взаємодіють з нею не для того, щоб вказати мамі, що вона не так все робить (наприклад, дитина без шапочки), а для того, щоб сказати щось приємне про дитину, допомогти (скажімо, візочок винести з автобуса).

Виходить, що кожен наступний шар – ширший, але він теж захисний і він створює ту саму точку спокою і безпеки, з якої ти можеш розвиватися. Адже ідея про розвиток з точки спокою справедлива не тільки для дітей, але й для дорослих.

Наталія Гаєвська
Психолог,
психотерапевт по напрямку “сімейна системна психотерапія” та “когнітивно-поведінкова терапія” (CBT),
кандидат психологічних наук,
дійсний член Онтарійської Спілки Психологів (Ontario Psychological Association)