Донька, Дружина, Мати: Як жіноча ідентичність впливає на стосунки

Донька, Дружина, Мати: Як жіноча ідентичність впливає на стосункиЛанцюжок цих слів утворює ряд жіночих ідентичностей, в яких ми розвиваємось протягом життя. Та мало кому спадає на гадку, що саме в цих образах, енергіях криється секрет емоційної залежності. Вона стає основою для нещасливих стосунків, причиною зайвої ваги, алкоголізму, наркоманії.

Всі ми народжуємось абсолютно залежними від матері. Згодом поступово проходимо вікові етапи сепарації (відокремлення) від неї. Буває, не вдається успішно сепаруватись в ранньому віці або, навпаки, така сепарація стається передчасно, тоді формується схильність до залежних стосунків.

Будучи емоційно залежною, жінка не здатна отримувати насолоди від взаємодії з іншим. Кожна транзакція приносить страждання і розчарування. Їй завжди видається щось не тим або не таким. Формується відчуття недостатності в усьому: мало часу провели разом, мало уваги, недостатньо почуттів… Енергія жінки втрачається і особистісний розвиток та досягнення опиняються під загрозою.

Бажаючи отримати своє, не вдається відхилитись від звичного сценарію побудови стосунку. В результаті, жінка не здатна ні отримати, ні дати почуття і постійно страждає від внутрішнього конфлікту: нападів страху розставання та трудністю бути разом з реальним партнером. Так виглядає, що «піти неможливо залишитись». У неї завжди знайдеться вагомий аргумент на користь залишитись в стосунку. Партнер це відчуває і поводиться, як йому завгодно. Далі все за сценарієм: вона йде від нього або, принаймні, заявляє про це, наступний крок – він починає повертати її або знаходиться отой чарівний аргумент і вона каже собі: «Він мене не відпускає». Звісно, відчуваючи себе такою «цінною», кинути його не випадає.

Буває, стосунок настільки нездоровий, що вона йде від нього, але при цьому її залежність залишається з нею і проявиться в наступних стосунках.

Залежних жінок умовно можна поділити на такі типи: Донька, Мати, Дружина.

«Донька». Вміє бути гнучкою та слухати іншого, вона є інфантильна в стосунках, вміє чекати слушного моменту, може обманювати задля отримання бажаного, оскільки навчена робити це тільки непрямим шляхом. Створити відносини без залежності у жінки з такою ідентичністю вийде виключно завдяки роботі над собою – розвиваючи власні творчі сторони, жіночність та сексуальність, а головне, беручи на себе відповідальність за власне життя.

«Мати». Такий жіночий тип відповідає смислу цього слова навіть у партнерському стосунку. Жінка вміє турбуватись про інших, вона приймаюча і розуміюча. У неї сильно розвинений материнський інстинкт. Звикла ігнорувати власні потреби і жертвувати їх в стосунки. Не вміє казати «ні» та відстоювати свої емоційні границі. Схильна до депресії. В стосунку почувається добре, коли відчуває потрібність іншим. Готова вірно служити. Потребує відновлення сил, тобто, пошуку власних ресурсів і привнесення їх у своє життя. Її життєвий «урок» – вчитись відстоювати власні границі та знаходити сенси не тільки в служінні іншим.

«Дружина». Робить все для миру і спокою в сім’ї, схильна уникати конфлікту, а якщо такий стався всіляко залагоджує його. Ревнива та контролююча. Чоловік – сенс її життя. Його досягнення – понад усе. Материнський інстинкт розвинений слабо, тому більш близька емоційно з чоловіком, ніж з дітьми. Якщо чоловік буде досягати вершин, така жінка почуватиметься щасливою з ним, поки він у неї є. Якщо він не відповідає її уявленням, вона стане «пиляти» його вдень і вночі, аж поки партнеру не набридне. Тоді така дружина ризикує залишитися «біля розбитого корита». Аби стосунок був без залежності, важливо ревнощі та контроль переводити в сферу осмислення та вчитись обходитися з агресією і гнівом.

Ким би ви не були в стосунку – Донькою, Мамою чи Дружиною, спробуйте приділити увагу саморозвитку. Дбайте про власний світ емоцій, потреб та сенсів. І тоді радість і любов стануть вашими надійними супутниками в партнерському стосунку.

Наталія Братасюк