Інформована згода на переривання вагітності

Інформована згода на переривання вагітності

(Пропозиції щодо внесення змін до наказу МОЗ від 20.07.2006 р., № 508, Додаток 2 до пункту 1.6 Інструкції про порядок проведення операції штучного переривання вагітності)

ЗАСТЕРЕЖЕННЯ
пацієнтці щодо припинення життя її зачатої, але ще не народженої дитини

Жінка, яка досягла повноліття і звернулася за наданням послуги з припинення життя її зачатої, але ще не народженої дитини, внаслідок чого настає перервання вагітності, повинна пройти обов’язкове медичне та психологічне консультування. Жінка, яка ще не досягла віку 18 років, повинна отримати письмову згоду своїх батьків (опікунів) на таку послугу.
Жінці, яка звертається до медичного закладу по надання такої послуги, повинно бути роз’яснено, що життя людини починається з моменту запліднення материнської яйцеклітини спермієм батька, та що виконання аборту у будь-якому терміні вагітності є позбавленням життя зачатої, але ще не народженої дитини. Їй повинен бути показаний муляж дитини на тій стадії розвитку, яка відповідає термінові її вагітності. Жінці необхідно наголосити, що на момент, коли вона дізнається про свою вагітність, у її зачатої дитини працює власне серце і вона вже повністю сформована.
Під час проведення УЗД жінці на екрані повинна бути показана її дитина протягом щонайменше 10 хвилин, щоби жінка могла спостерігати рухи дитини.
Лікар, який надає послугу з припинення життя зачатої, але ще не народженої дитини, може обиратися безпосередньо пацієнткою у відповідності до його кваліфікаційної категорії за погодженням із завідувачем відділенням. Завідувач відділенням визначає лікаря для надання такої послуги у відповідності до його кваліфікаційної категорії та рівня надання послуги пацієнтці. Лікар, якого обрала пацієнтка, та якого визначив завідувач відділенням, має право з підстав сумління відмовитися від надання такої послуги. Жінка, відповідно до чинного законодавства, має право вимагати заміни лікаря.
Лікар зобов’язаний пояснити Вам у доступній формі, що сутність аборту полягає у припиненні життя Вашої зачатої, але ще не народженої дитини, а також розповісти про стан Вашого здоров’я та про ризики для Вашого життя, які тягне за собою аборт. Лікар зобов’язаний роз’яснити Вам, що безпечних абортів не існує, та що пропагований у наш час метод вакуумної аспірації, при якому дитина розривається на шматки всмоктуючим патрубком, лише відносно менше травматичний у порівнянні з кюретажем. При ньому висмоктуються тканини ендометрію, що веде до виникнення рубців й загрожує майбутньою неплідністю.
Аборт наносить непоправну шкоду Вашому здоров’ю та моральному, психічному і репродуктивному здоров’ю обох членів подружжя. Втручання у гормональний стан жінки, спричинене припиненням життя її дитини, є надзвичайним стресом для гормональної та нервової системи організму й може стати причиною невиношування подальших вагітностей (самовільних викиднів та передчасних пологів), а також безпліддя, особливо, коли припиняється життя першої зачатої нею дитини. Запальні ускладнення, які можуть виникнути відразу після аборту, або мати прихований хронічний перебіг, часто можуть спричинити доброякісні і злоякісні пухлини репродуктивних органів у майбутньому.
Хірургічне втручання під час аборту супроводжується травмою тканин шийки та тіла матки, якої можливо запобігти, якщо народити дитину.
Батьки (опікуни), піклувальник та чоловік мають право на інформацію про сутність аборту, про рішення щодо аборту та про стан здоров’я жінки, яка є їхньою донькою, підопічною чи дружиною.
У разі виникнення ускладнень або довготривалих хронічних чи прихованих розладів психічного та фізичного здоров’я внаслідок припинення життя зачатої але ще не народженої дитини усю відповідальність за них несе лікар, який надав таку послугу, та медичний заклад, який предоставляв такі послуги.
Після припинення життя Вашої зачатої, але ще не народженої дитини Вам видадуть листок непрацездатності, як після хвороби – на 3 дні з урахуванням дня надання послуги. У разі виникнення ускладнень під час надання послуги чи у післяабортному періоді листок непрацездатності видається на весь період нерацездатності, а також, при потребі, для Вашої госпіталізації.
Жінка, яку внаслідок ускладнень після надання послуги аборту госпіталізовано, і вона перебуває на стаціонарному лікуванні у закладі охорони здоров’я, має право на допуск до неї інших медичних працівників, членів сім’ї, опікуна, піклувальника, священнослужителя релігійної спільноти за її вибором, а також нотаріуса та адвоката. Нотаріус та адвокат потрібні для подання судового позову проти лікаря і медичного закладу, які надавали послугу аборту, та для складання заповіту.

* * *
Додаток 3
до пункту 1.13 Інструкції
про порядок проведення
операції штучного
переривання вагітності

ІНФОРМОВАНА ДОБРОВІЛЬНА ЗГОДА
на застосування визначеного методу
припинення життя моєї зачатої, але ще не народженої дитини

Я, ______________________, отримала роз’яснення, що штучне переривання вагітності є припиненням життя моєї зачатої, але ще не народженої дитини. Я знаю, що на даний момент моя дитина повністю сформована і у неї працює її власне серце. Мені показано муляж дитини на теперішній стадії внутрішньоутробного розвитку, а також моя власна дитина і її рухи на екрані УЗД. Я усвідомлюю духовні, психічні та морально-етичні наслідки мого вчинку як для мене, так і для лікаря та медперсоналу, який надаватиме мені таку послугу. Я знаю про незворотню шкоду, яку аборт завдасть моєму психічному, фізичному та репродуктивному здоров’ю.
– Підтверджую, що уважно прочитала Застереження пацієнтці щодо припинення життя її зачатої, але ще не народженої дитини;
– Знаю, що припинення життя моєї зачатої, але ще не народженої дитини може здійснюватись як медикаментозним, так і хірургічними методами, а також методом сольового отруєння дитини;
– Знаю, що при медикаментозному методі з використанням препаратів міфепристону та мізопростолу блокується надходження поживи та кисню крові до дитини і вона помирає з голоду й задихàється, після чого настає викидень;
– Знаю, що при медикаментозному методі з використанням простагландину настають сильні спазми матки і відбувається передчасне народження травмованої дитини, яка помирає від травм;
– Знаю, що при хірургічному методі вакуумної аспірації тіло дитини розривається на шматки і висмоктується назовні, а її голова розтрощується спеціальними щипцями (абортцангою) і видаляється;
– Знаю, що при хірургічному методі кюретажу (дилатація, вишкрібання та випорожнення) тіло дитини розчленовується гострим петлеподібним ножем – кюреткою. Кінцівки дитини відриваються щипцями (абортцангою), хребет перекушується кліщами, а череп дитини розтрощується на менші шматки, щоби їх було можливо витягнути назовні;
– Знаю, що при методі сольового отруєння випускаються навколоплідні води, а натомість вводиться концентрований розчин солі. Дитина дихає ним, ковтає його, отруюється і гине в конвульсіях. Сіль роз’їдає зовнішні шари шкіри дитини, так, що матір народжує дитину без шкіри, відкриті підшкірні тканини якої схожі на червоний «глазур»;
– Я свідомо обираю один з вищезгаданих, визначених лікарем методів припинення життя моєї зачатої, але ще не народженої дитини;
– Знаю, що у разі виникнення фізичних та психічних ускладнень після аборту я повинна звернутися за допомогою до гінекологічного стаціонару та до психотерапевта, і маю право подати судовий позов проти лікаря, який здійснив аборт, та проти медичного закладу де він був проведений;
– Знаю, що контрольне відвідування лікаря, який припинив життя моєї дитини, через 7-10 днів після надання ним цієї послуги обов’язкове.

Дата
Підпис
Прочитала, згідна