Як розпізнати агресора в стосунках

Як розпізнати агресора в стосунках

Якщо ви відчуваєте страх перед тим, з ким ви живете або працюєте, перед членом сім’ї або колегою, то це – ознака нездорових стосунків. Якщо ви відчуваєте сильну невпевненість, не смієте бути самими собою і помічаєте, що хтось пробує вас подавити, – ви маєте бути пильні і стежити за словами і вчинками цієї людини.

Типові особливості агресора, який втягує вас в стосунки, що руйнують здоров’я:

Агресор вважає себе досконалістю
Він (вона) відчуває свою перевагу над іншими людьми з точки зору моралі, досвіду і знань, а також частенько — інтелекту і зовнішності. Він (вона) ніколи не робили щось неправильно, а якщо ними все-таки припустилася помилки, то це — провина когось з оточення. Якщо ви дізналися про його (її) невірність, то це може бути пояснено тим, що ви — непоправні і безнадійні, занадто розтовстіли і масою інших причин.

Агресор ховає свою істинну суть за спотвореннями, брехнею про себе і інших, яка проявляється в маніпуляціях і образах
Йому (їй) необхідно фокусуватися на інших, особливо на вас, щоб зосередити усю свою увагу на вашій «неповноцінності». Чим більше ви «опускаєтеся» в тій або іншій якості, тим більше бездоганним почуває себе агресор. Неначе його живить ваша недосконалість.

Агресор завжди готовий засудити інших
Агресор вважає, що йому відкрита правда про інших людей, про їх слабкості і негативні якості. Він (вона) проголошує себе суддею над іншими. Предметом суду стають ваша нікчемність, неповноцінність, віроломство, непорядність, слабкість, хвороба і тому подібне. Він (вона) має вражаючу здатність знаходити ваші больові точки і слабкості. Постійно виникають усе нові звинувачення у вашу адресу і вирок виноситься апріорі. Створюється враження, що ви засуджені довічно, без можливості спокутувати свою провину або отримати «помилування». Агресор може апелювати до ваших минулих «гріхів», здійснених багато років тому. Але вам не просто ухвалюють вирок: цей самопроголошений суддя також вважає себе має право карати вас, використовуючи різні форми психологічного і фізичного насильства.

Агресор наслідує закон джунглів
Агресор увесь час атакує. Коли він (вона) відчуває, що його (її) амплуа бездоганної людини знаходиться під загрозою або що його (її) потреба у владі і контролі не задовольняється, агресор нападає. Це дозволяє агресорові відвернути вашу увагу від самого себе і не здавати свої позиції. Агресор діє за законом джунглів: напад — кращий захист. Убий — або будеш убитий.

Слова агресора зазвичай розходяться з його вчинками
Агресор дуже красномовний, він переконливий на словах, але зверніть увагу на те, що його вчинки навряд чи відповідають заявленим судженням.

Агресор потребує постійної активності
Він (вона) зазвичай приховують внутрішню порожнечу за вибіленим фасадом, тому агресор шукає активності на роботі і у вільний час погано переносить тишу і спокій.

Агресор зневажає слабкість
Агресор хоче виглядати сильною, діяльною людиною і тому нетерпимий до проявів почуттів і зранень інших людей — особливо якщо йдеться про близьких, навіть власних дітей. У таких проявах він бачить слабкість.

Дволикий Янус
Ви не розумієте як — добре або погано — відноситься до вас агресор? Поважає вас або ненавидить? Ці люди легко збивають з пантелику, демонструючи різні сторони свого «Я». Одна — привітна, позитивна, добра. Інша — та, яку зазвичай бачать тільки люди з найближчого оточення, — мстива, повна ненависті і що пригнічує. Словами, поглядом, мімікою і певними діями він (вона) можуть ображати оточення. Красиві слова про турботу і любов до ближнього, як правило, залишаються тільки словами.
Ці різні «Я» агресора можуть швидко змінювати один одного. Багато тих, що спостерігали цей процес говорять про те, що він нагадує клацання вимикача : несподівано агресор стає іншою людиною. Це відбивається в його погляді — перед сильною бурею очі темніють, від агресора немов віє холодом.

Агресор прагне до контролю над іншими людьми
Агресор хоче мати владу над іншими людьми, особливо над тими, з ким він разом живе або працює. Ваша воля, думка або потреби пригнічуються. На роботі агресор вважає за краще мати справу з тими, що погоджуються. У приватному житті вимагає від оточення слухняності і пристосування під свої смаки і уявлення. Прагнення агресора контролювати і підпорядковувати не слабшає навіть після розлучення або розриву стосунків або у міру дорослішання дітей.

Агресор вимагає до себе підвищеної уваги

Агресор увесь час знаходиться залежно від уваги з боку інших людей. Якщо він не домагається уваги по-хорошому, то використовує негативні методи впливу. Такі люди можуть затіяти сварку або почати активно протестувати, якщо зіткнуться з протидією своїй волі, або ж просто від нудьги.

Агресор відрізняється емоційною незрілістю
Частенько емоційні реакції агресора нагадують реакції маленької дитини. Він залежний, егоїстичний, вимогливий і рідко бере до уваги потреби оточення. Вчинки агресора імпульсивні. Виникла потреба має бути задоволена негайно, а не за годину, день або тиждень. Він (вона) не розуміє, якими можуть бути наслідки його (її) дій. Якась дрібниця може спровокувати раптовий напад сказу агресора, він (вона) може неадекватно відреагувати або карати вас, непорівнянному із здійсненим вами «проступком».

Агресор позбавлений емпатії

Агресор глухий до почуттів інших людей. Він (вона) не розкаюється, поранивши і образивши іншу людину. Агресор здатний вилаяти вас, а хвилиною пізніше поводитися як ні в чому не бувало. При цьому він (вона) може докоряти, критикувати вас за певні реакції, звинувачуючи в тому, що ви нібито «пережовуєте» те, що давно пора забути.

Агресор грає роль мученика
Агресор легко входить в амплуа жертви або мученика — таким чином одноосібно закріплюючи за собою право на страждання. Якщо агресор бачить, що вам погано, йому або їй завжди буде ще гірший. Страждання агресора мають первинне значення.
Дуже часто агресори маніпулюють своїми близькими, нав’язуючи їм відчуття провини. Таким чином вони контролюють людей і отримують над ними владу. Агресори можуть поводитися «самовіддано», стверджуючи, що більше всього на світі турбуються про своїх близьких. Надалі це може бути використано як зброя проти них. Наприклад, коли престаріла мати говорить дорослому синові або дочці : «І це вдячність за усе, що я для тебе зробила»!
Агресори завжди «стають жертвою» поганих схильностей, недостатньої моральності або слабкості інших людей. Цим же вони пояснюють власні помилки. Роль жертви розігрується просто блискуче, здається, що агресор щиро вірить в її достовірність.

Агресор говорить неправду

Агресори досить вільно поводяться з фактами. Вони можуть спокійно говорити неправду, навіть у разі, коли їх брехню можна легко спростувати. Частенько вони щось вигадують, щоб виправдати якийсь свій вчинок, брешуть або затаюють правду з метою представити себе в кращому світлі. У чому причина такої поведінки?

Той, хто стикався з людьми, які поводяться так само, не раз ставив питання: чому вони такі? Чи усвідомлюють вони, що поводяться погано? Чи можуть вони змінитися? Чи може їм допомогти терапія? Що я можу зробити для того, щоб виправити ситуацію?
Люди, чия поведінка відповідає приведеним вище описам, відрізняються незрілістю, і стосунки з ними можуть зруйнувати ваше здоров’я. Вони мають психопатичні риси, характерні для тієї форми розладу особи. Розуміння цього — визначення проблеми — є першим кроком жертви на шляху до звільнення.

уривок з книги А. Далсегг
“На гачку: Як розірвати коло нездорових стосунків”
переклад Мирон Шкробут