Подружній діалог

Подружній діалог

Будь-які стосунки, а подружні зокрема, починаються з щиросердечного спілкування. Романтичні стосунки формуються на спілкуванні: у соцмережах, по телефону, під час зустрічі. Час минає, шлюб триває, а нові проблеми з’являються… Кожна сім’я переживає різні моменти, романтика зникає через надмір побутових справ, які вимагають своєчасного вирішення. Добре, коли щоденні сімейні розмови не обмежуються лише обговоренням побутових, рутинних питань. З часом тематика сімейних розмов змінюється: переважають побутові справи, а кохання відходить на дальший план.

Часто можемо почути, як молодята, які нещодавно уклали шлюб, запевняють, що їх почуття не охолонуть, а романтичні стосунки і надалі розвиватимуться.

Подружжя, які вже пережили певні кризи стосунків, сьогодні прикладають зусилля, щоб підтримувати близькі стосунки, щоб відчувати ритм життя та потреби свого подруга та інших членів сім’ї. Вони дбають про змістовний, постійний діалог, який є чимось більшим, аніж обговоренням дрібниць спільного побуту, ніж слова вибачення чи прохання про послугу.

Подружній діалог не обмежується показовим виявом почуттів та емоцій, а його якість не визначається кількістю затраченого часу. Фактично, дрібниці роблять більший вклад у налагодження стосунків, ніж великі жести, які є рідкими і показовими.
Найпростіший спосіб налагодити спілкування – задавати відкриті запитання й бути готовими до діалогу. Ось перелік влучних запитань для початку змістовного діалогу. При тому слід врахувати два моменти:
Мати намір вести діалог. Для цього потрібно виділити час (можна почати з 20 хвилин) для спілкування. При цьому варто абстрагуватись від усіх факторів, які можуть вас відволікати під час розмови. Телефон, комп’ютер, телевізор, зайняти дітей тощо.

Бути відкритими і беззахисними перед своїм подругом. Щиросердечність та чесність – це шлях до утвердження близькості та довіри.

Ось перелік 10 запитань, за допомогою яких можна поглиблювати стосунки. Будьте готові, що ваше спілкування триватиме довше, ніж 20 хвилин, з яких можна стартувати практику подружнього діалогу.

Які найкращі та найгірші спогади про ваше дитинство?

Спогади про дитинство допоможуть вам краще зрозуміти різні фактори, які формували особистість вашого подруга у молоді роки. Розмова про ваші погляди та переконання допоможе краще пізнати внутрішній світ, світогляд одне одного. Це підготує грунт для появи глибокої взаємоповаги.

Які є три найактуальніші ваші потреби? Як ваш подруг може допомогти їх реалізувати?

Найкращий спосіб щодо того, як допомогти вашому подругу бути із вами близьким – це допомогти втілити у життя його/її потреби. Розкажіть про життєвоважливі речі, від яких ви будете почуватись щасливо. Підкажіть вашому подругу як можна зреалізувати ваші конкретні потреби у подружжі. Це допоможе вам думати про ті речі, без яких неможливо налагодити близькі стосунки.

Хто з ваших друзів та родичів може бути прикладом хороших стосунків? Поясніть чому?

Часто людям важко пояснити свої бажання і потреби, пов’язані з сімейними стосунками, однак легше висловитись про чужі стосунки та сімейні пари.

Що найбільше радує вас у тому, що ви є однією сім’єю?

Час минає і ви змінюєтесь разом як пара. Оскільки ви почтійно переживаєте нові події та ситуації, здобуваєте новий досвід спільного життя, то відповідь на це запитання завжди буде іншою. Частіше ставте це запитання.

Які речі дратують вас у вашому партнерові? Як можна змінити поведінку кожного з вас, щоб ваші стосунки стали кращими?

Нехай кожен розповість про ту поведінку, яка турбує його/її чи виводить з рівноваги. Вашу реакцію на поведінку слід розглядати у контексті конкретної життєвої ситуації. Пам’ятайте, що є люди, які усіма силами уникають конфліктів, тому ігнорують провокативну поведінку свого подруга, хоч їх переповнюють почуття гніву та люті.
Щира розмова про таку поведінку б’є по егоїзму, тому вимагає вирозумілого ставлення. Також ваша поведінка може дратувати вашого партнера навіть ненавмисно. Готовність обговорити подібну ситуацію мінімізує негатив у стосунках.

Чи щось вам перешкоджає спати після емоційної розмови, можливо те що не сказали відверто вашому подругу?

Інколи хтось з подружжя щось приховує від іншого, бо не хоче обтяжувати своїми проблемами, переживаннями, створювати стресову ситуацію. Коли подруги знатимуть про переживання та фактори стресу у житті одне одного, тоді зможуть краще підтримати іншого, порозумітись та налагодити емоційну близькість.

Які мрії ви не змогли реалізувати? Що перешкодило вам це зробити?

Кожна людина виношує з дитинства власні мрії та плани. Не всі мрії є пов’язані з сімейним життям. Запитання про мрії допоможе вам зрозуміти, чого прагне ваш подруг, і що перешкоджає зреалізувати його/її мрії. У подружжі кожен очікує на посильну підтримку у реалізації особистих планів та мрій, якщо вони не несуть небезпеку сімейним стосункам.

Чому ви любите одне одного? У яких ситуаціях відчуваєте найбільше любов вашого подруга?

Можна помилково вважати, що достатньо сказати кілька лагідних слів і все налагодиться. Люди, які кохають одне одного, цінують в іншій особистості певні неповторні якості. Люди люблять по-різному, і також по-різному відчувають любов інших до себе. Відмінності у любові неминучі. Тому необхідний постійний діалог про потреби кожного, як кожен може краще відчувати любов до себе власного партнера.

Чого ви б не пробачили вашому подругові? Чому?

Часто подруги кажуть одне одному: «Якщо ти будеш обманювати мене, то я залишу тебе» або «Якщо ти розтринькаєш наші заощадження, то я подам на розлучення». Люди не говорять про біль, який буде супроводжувати таке рішення, і чому вони будуть страждати через розлучення.

Чим більше деталей буде сказано про ймовірні страждання з приводу розриву стосунків, тим більш тверезими і реалістичними будуть подібні розмови. А подруги будуть краще оберігати свої стосунки.

Як можна покращити ваше статеве життя?

Найбільш вразливою ділянкою сімейного життя – є сфера фізичної близькості. Якщо один з подругів неодноразово відмовляється від статевого співжиття, то інший може сприймати цю відмову як відкинення його/її/ як особистості, після чого може відбутись охолодження стосунків. Саме відверті розмови про статеве життя є важливою передумовою якісних інтимних стосунків.
Розмова про такі речі повинна бути лагідною і позитивною. Краще, коли подруги зосередились на обговоренні власних побажань і потреб, і уникають критики свого партнера за помилки і недопрацювання.
У сфері інтимних стосунків з’являються труднощі, коли партнери зосереджують увагу на тому, що не вдається, коли не є вдячними за те, що добре виходить. Діалог та наголошення на тому, що подобається кожному зокрема, лише пожвавить стосунки. Уважність до потреб і побажань свого подруга зробить стосунки щасливими.

Переклад: Ігор Леньо

Джерело:10 Questions Happy Couples Are Constantly Asking One Another
Стаття з циклу The Marriage Minute, підготована працівниками The Gottman Institute США: