Одухотворити ерос

Одухотворити ерос

Зазвичай чуттєву любов відділяють від «любові в повному розумінні слова». Таке розділення потрібне, тому що в нашій мові немає слів для позначення різних видів «любові».
У грецькій мові такої проблеми не виникає: там є ????? (філія) – любов-дружба, ???? (ерос) – любов-потяг, ????? (агапе) – любов духовна і ?????? (сторге) – любов соціальна, сімейна. А ми можемо сказати: «люблю пиво», «люблю тебе» і «Бог любить людину» – і нікого це не покоробить. У нас для усього – одне-єдине слово.

Звичайно, ми виділяємо чуттєву любов не лише з лінгвістичних міркувань. «Ерос» тим може відрізнятися від любові, що обтяжений занадто великим пристрасним, афективним комплексом. У чуттєвій любові може бути так багато тілесного досвіду, емоційних станів і спільного переживання, що особове, надчуттєве спілкування і буття відходять на другий план, а можуть виявитися і зовсім невидимими. Недаремно про людину, захоплену пристрастю, говорять «втратив голову»; разом з головою він може втратити любов особову і діяльну, тобто позбутися широкого спектру переживань, енергій, виборів.
Найчуттєвіший час любові називають «медовим місяцем». І справа не лише в «солодкості», але і в тому, що цей час чуттєвого бенкету, карнавалу, свята. Але чи багатьом молодятам спадає на думку, що одне із завдань цього періоду – одухотворення любові! І це можливо, якщо відношення до любові чуттєвої не буде знецінювальним: варто тільки віднестися до любові чуттєвої як до допустимого зла, похоті плоті, так відразу ж будь-яке духовне завдання зникає. Вона просто стає недоречною.

У сучасній масовій культурі, на жаль, укорінилося саме знецінювальне відношення до чуттєвої любові як до біологічного або гормонального процесу, інстинкту, як до задоволення і розваги (Ми тут навмисно уникаємо термінів «заняття сексом», «злягання» і ін. медичні і біологизаторські описи тілесної сторони любові, що зводять інтимні стосунки подружжя до акту фізіології – «статевих зносин». Нам хочеться підкреслити, що інтимна сексуальна близькість, «виконання любові» (за виразом Берта Хеллінгера) – одна з найважливіших, хоча, звичайно, далеко не єдина складова любовного спілкування, включає не лише і не стільки фізичне єднання чоловіка і дружини, але і емоційне, а також духовне «І будуть двоє одним тілом». – Прим. авт.). Але цього мало, треба сказати і про збочення любові там, де і любові вже немає, а є тільки насильство, маніпуляція, психологічна перверсія (перверсія – хворобливе відхилення від норми у сфері статевого життя. Це спотворення і девіація, яке потребує лікування; відноситься до області медицини. – Прим. авт.).
Окрім вульгарності і цинізму, існує і інша крайність – святенництво, яке нерідко, як це ні прикро, існує у православних. Протоієрей Алексій Умінський так описує цю проблему:
“На жаль, занадто часто доводиться чути про те, що статевий потяг пов’язаний з наслідком гріхопадіння і до людського єства «приразилась блудна пристрасть». Робиться висновок, що стосунки між подружжям не можуть бути чистими, і тому виправданням цих не зовсім чистих подружніх стосунків може бути тільки дітородіння. Всяка близькість не з метою зачаття в цій логіці визнається гріхом. Або ж поширена інша думка про те, що подружні стосунки – це деяка поблажка людській природі, що утримує її від блудного гріха. Виходячи з подібних поглядів на інтимну близькість, подружжя-християни починають уникати цих стосунків, бояться проявляти ніжність в подружній близькості, мають усе зростаюче відчуття провини”.

У усіх цих випадках, широко нині поширених, чуттєва любов перетворилася на свою протилежність – у відразу до людини. Якщо ми розглядаємо чуттєву любов, маючи на увазі такі явища, то нічого натхненного і помислити не зможемо. А ми говоримо про любов зрілу, в якій любов чуттєва є саме любов, а не її протилежність.
Саме одухотворення своєї любові, як в почуттях, так і в стосунках, і є завдання дорослої особи. Що таке «одухотворення любові»? Це сенс, спрямованість і радість потягу, бажання, стосунків, почуттів і думок – перед Богом і з Богом. Відчуваючи непереборну силу потягу до іншої людини, я готовий любити перед лицем Бога, своєї сім’ї і друзів, в поставі перед усіма як особа, яка не приховує обличчя і стосунки, яка бере на себе повну відповідальність за свої стосунки і їх плоди.

Натхненність любові – це зведення її у вищу гідність, в любов Божу. Завдання в тому, щоб «ерос» перетворити і з’єднати з «агапе», «філіо» і «сторге». Це і стає справжньою людською любов’ю, в якій людське не долається, а переображується вознесенням до подібності Божої.

З книги «Закоханість, любов, залежність»
протоієрея Андрія Лоргуса і психолога Ольги Красниковой

переклад Мирон Шкробут