Що заважає і що допомагає спілкуванню?

Що допомагає і заважає спілкуванню

У мистецтві спілкування дуже важливо вміти вислухати і зрозуміти того, з ким ви говорите. Пояснивши людям свої наміри і міркування, з яких ви при цьому виходите, ви зумієте запобігти безлічі непорозумінь, сварок і конфліктів.

Що заважає і що сприяє спілкуванню? Причини нерозуміння між людьми можуть бути різні: політичні, релігійні погляди, світогляд, психологічні особливості. Проте основна причина криється в невмінні почути співрозмовника. Найважливіша частина процесу спілкування – уміння слухати. Якщо людина уважно слухає свого співрозмовника – це означає, що вона вихована, вникає в проблему і як би допомагає співрозмовникові правильно формулювати свої думки.
Залежно від виду спілкування, формального чи неформального, необхідно правильно вибирати манеру поведінки, тон, жести, слова і вирази.

Неформальне спілкування – це спілкування вдома, з батьками і друзями; формальне – на роботі, під час навчання, з малознайомими людьми. У спілкуванні ми нерідко допускаємо те, що заважає взаєморозумінню. Це використання образливих слів і виразів, образливих прізвиськ, непотрібних скорочень. Сприяють налагодженню міжособових стосунків знаки уваги, що здатні заспокоювати і робити тривалу дію. , , , .. – ці прості слова мають владу над нашим настроєм. Дуже важливо, щоб вони були завжди присутні в спілкуванні людей на роботі, у громадських місцях, використовувалися в сім’ї.
Так що ж таке культура спілкування? Якщо людина грамотно викладає свої думки, уміє поводитися, з повагою ставиться до співрозмовника, ми говоримо про те, що ця людина володіє культурою спілкування.

Існують правила, виконання яких допомагає налагодити хороші відносини з людьми:

  • Спілкування на рівних, без грубості і підлесливості.
  • Пошана особистої думки співрозмовника.
  • Відсутність бажання з’ясовувати, хто правий, а хто винен.
  • Спілкування на рівні прохань, а не наказів.
  • Пошук компромісних рішень.
  • Уміння цінувати рішення іншого.
  • Уміння приймати досвід інших.

Якщо людина не знає, як вступити в розмову, то слід вибрати будь-яку цікаву тему для бесіди і час, коли людина, до якої звертаються, не зайнята якоюсь роботою. Завжди слід пам’ятати, що інша людина – не така, як ви, і треба уміти поглянути на речі її очима, особливо в конфліктних ситуаціях.
Шанобливе ставлення до людини неможливе без пошани її точки зору, навіть якщо вона не сходиться з вашою. Виховати в собі шанобливе ставлення до людей можна тільки в тому випадку, якщо навчишся бачити в кожній людині індивідуальність, тобто ті риси вдачі, які властиві лише їй.

Кожен з нас гідний пошани. Шануючи іншого, ви шануєте себе, тому, якщо у вас з кимсь не склалися стосунки, у вашій владі докласти зусилля для того, щоб налагодити їх. Психологи дають хорошу пораду, яка полягає в наступному: не забувайте про інтереси вашого співрозмовника. Ваш живий і щирий інтерес до того, чим він цікавиться, викличе в нього пожвавлення і ентузіазм.
Розмовляючи з підлітком або дорослою людиною, не розраховуйте, що вас відразу зрозуміють або погодяться з вами. Якщо в розмові співрозмовник образиться на вас, не бійтеся ще раз терпляче пояснити йому свою точку зору. Уважно придивляйтеся до його реакції на ваші слова. Постарайтеся добитися взаєморозуміння, використовуйте повернення до сказаного, перепитуйте і піддакуйте, не забувайте про підведення підсумків почутого… Звичайно, комусь таке налагодження стосунків може здатися справою занадто довгою, проте усе це відніме значно менше часу, сил і емоцій, ніж спілкування типу «дія-протидія», оскільки така розмова взагалі не дає жодного результату.

Найчастіше чесність – краща політика в стосунках з людьми.
Дивно, як часто ми починаємо спілкування з хитромудрих стратегій і тактик, забуваючи спробувати спочатку просто висловитися відверто. Чесний діалог – найефективніший, найпростіший і надійніший засіб для перетворення конфлікту на співпрацю.

джерело