Безпечне спілкування в шлюбі

Ніколи не забуду цей момент. Це було майже тридцять років тому. Я готувала вечерю, а шестирічний син допомагав мені, нарізаючи овочі. Раптом він подивився на мене і сказав:
– Мам, а ти знаєш, хто найсильніший в моєму класі?
– Ні, – відповіла я. – І хто ж найсильніший в твоєму класі?
– Хезі, – впевнено заявив він.
– Чому саме Хезі? – запитала я.
– Тому що він ніколи не плаче, – серйозно сказав він, нарізаючи огірок.
У мене тьохнуло серце, коли я зрозуміла, що ця дитина вже засвоїла сувору правду про те, що “почуття – це слабкість”. Бути “чоловіком” означає бути “залізним”, повністю контролювати свої емоції, мати імунітет від страху, болю і смутку. Про почуття розповідають тільки слабаки; успішні люди працюють на межі!

Я завжди заохочувала своїх хлопчиків говорити про свої почуття, я говорила, що плакати – часто прояв сили. Але мій син ясно бачив, що хлопчиків, які плачуть, пригнічують, над ними сміються, а холодні стоїки отримують повагу і похвалу. Він все ще чутлива дитина, але саме тому що він так чутливий, він щосили намагається приховати це, особливо в присутності “мачо”.
З самого народження дівчинки реагують на страх не так, як хлопчики. Налякані гучним шумом новонароджені дівчатка намагаються встановити зоровий контакт з іншими. Коли вони дивляться в очі люблячої людини, у них знижується рівень кортизолу, гормону стресу, який різко зростає, коли ми відчуваємо тривогу. Коли ж лякаються новонароджені хлопчики, їх погляд стає розсіяним, і вони йдуть в себе! Уникаючи контакту під час переляку, вони заспокоюються. Отже, те, що покращує стан дівчаток, погіршує стан хлопчиків.
Численні дослідження показали, що, коли жінки розповідають про свої проблеми і страхи, їх рівень кортизолу падає. Коли ж чоловіки говорять про свої комплекси, їх рівень кортизолу підскакує! Розуміння цієї різниці може бути критично важливим для збереження шлюбу.

Мислителі і чутливі.

У написаній багато років тому книзі “Цінувати людей” я розділила людей на дві вельми загальні категорії: «мислячих» і «чутливих». «Мислячий» тип (60% чоловіків, 40% жінок) концентрується на даних і фактах. Їм нелегко ділитися особистою інформацією, а вираз емоцій наводить на них нудьгу або викликає роздратування. «Чутливий» тип (60% жінок, 40% чоловіків) любить ділитися почуттями; їх дуже турбує, як вони відчувають, і як почувають інші. Природно, “мислителі” теж відчувають, а «чутливі» – думають, але їх мозок по-різному обробляє почуття і думки. «Мислячий» тип (як чоловіки, так і жінки), як правило, менше висловлюють почуття і менше розбираються в нюансах почуттів. Гнів – єдине “дозволене” почуття, так як він надає їм відчуття сили. Навіть любов може здаватися емоцією слабкості, так як вона передбачає залежність від інших.
Одна розумна жінка якось сказала мені: “Я думаю, що ставлюся до «мислячого» типу. Я не дуже чуйна. Я бачу, що людям боляче, але я не відчуваю цього болю або не розумію, чому вони надають їй таке значення. Я добре вирішую проблеми, можу порадити, як управляти мисленням, але якщо людям потрібно співпереживання, я відправляю їх до свого чоловіка, адже він – «чутливий» тип”.

Врятуйте свій шлюб: оберігайте сферу спілкування
Якщо ви – «чутливий» тип, а в шлюбі перебуваєте з «мислячим», потрібно постаратися перетворити спілкування в позитивний досвід. Якщо кожен раз в розмові ви скаржитеся, ваш чоловік вирішить, що “говоріння” слід уникати. Почуття заразливі. Коли людина переживає сильну емоцію, це зачіпає всіх, подібно камертону: якщо торкнутися їм однієї склянки, інші склянки увійдуть з нею у резонанс. Уникаючи резонансу від тривожних емоцій, людина може розсердитися, почати захищатися або просто віддалиться. Тут можуть стати в нагоді такі прийоми:

1.Використовуйте запобіжник.
Якщо у вас є скарга, озвучте її, уникаючи конфронтації. Почніть її такими словами: “У мене проблема. Як думаєш, ти зможеш мені допомогти?”

2.Уникайте звинувачень.
Більшість чоловіків терпіти не можуть відчувати себе слабкими, безпорадними, наляканими або сумними, так як ці емоції розглядаються як слабкість, як щось “жіноче”. Будь-яка критика сприймається як повідомлення про помилку, наприклад: “ти не співчуваєш мені”, або “ти мало допомагаєш”, або “ти недостатньо вкладаєш у відносини”. Подібні заяви викликають стрибок рівня кортизолу, а це настільки неприємно, що він може захотіти втекти; раптово він може згадати про зустріч з другом або, не дай Бог, він звернеться до шкідливих звичок, щоб заглушити біль.

3. Дайте йому фізичний простір.
Якщо у вас є скарга, не висловлюйте її сидячи за столом, дивлячись йому прямо в очі. Залиште ці моменти для позитивних повідомлень! Про проблему повідомляйте коротко, мінімальною кількістю слів, наприклад, під час прогулянки або поїздки на машині.

4. Зосередьтеся на вирішенні.
Припустимо, ви хочете, щоб він більше приділяв часу навчанню з дітьми або не давав їм так багато солодощів. Почніть так: “Допоможи мені зрозуміти, чому тобі може бути складно то-то і те-то”.

5. Перед тим, як висловити сильні емоції, повідомте йому, якої реакції ви очікуєте: “Мені потрібно випустити пар. Я просто хочу, щоб ти сказав мені, що все буде добре, і що ти підтримаєш мене”. Потім ви можете розповісти про те, наскільки ви перевантажені або як вам важко знаходитися поруч з якимось родичем. Будьте короткі, уникаючи стрибка кортизолу. І на закінчення скажіть: “Спасибі, що вислухав. Ти мені дуже допоміг”.

6. Несіть відповідальність за своє щастя.
Не кажіть йому про те, наскільки ви пригнічені і самотні, якщо не хочете викликати в ньому почуття провини. Чоловіки бояться невдач і тиску. Примус до змін, коли він не бажає змінюватися, лише зміцнить в ньому дух опору, обурення і образи.

7. Говоріть про “перемоги”.
Нехай дорогоцінний час спілкування буде наповнене безпечним позитивним відчуттям. Замість того щоб бурчати і пиляти його, зробіть так, щоб ваш чоловік пишався вами! Розкажіть про ваші перемоги – як ви встояли проти нездорової їжі, не накупили всього, що кинулося в очі або як ви набралися сміливості покласти трубку в розмові з нахабним родичем. Замість того, щоб розповідати йому про те, як діти вас дістають або що вони натворили, складіть список їхніх перемог і розкажіть про них чоловікові. Скажіть йому: “У нас прекрасні діти!” Можливо, тоді він захоче проводити вдома більше часу і частіше пропонувати свою допомогу.

Доктор Мірьям Адахана
порадня