Дитинство без любові. Як не повторити зламану модель батьківської сім’ї?

Дитинство без любові. Як не повторити зламану модель батьківської сім’ї?

“Розпочинаючи доросле життя, ми сподіваємося на щастя. Однак, самі того не знаючи, повторюємо проблемні життєві сценарії батьків, бабусь, прабабусь. Тут немає ніякої містики! Це – закони психології”. Так вважає професор медицини, лікар з 50-річним стажем і сімейний психотерапевт Валентина Москаленко. У своїй новій книзі «У мене свій сценарій. Як зробити свою сім’ю щасливою» Валентина Дмитрівна розповідає, як глибше зрозуміти себе через історію свого дитинства і що робити, щоб звільнитися від засвоєних сценаріїв і успадкованих рис характеру.

Я давно працюю з людьми, які виховувалися в проблемних сім’ях. Вони виросли, одружилися або вийшли заміж, у них з’явилися свої діти. І ось такі люди часто запитують мене: що нам зробити, як себе вести, щоб наші власні діти не зазнали проблем, з якими зіткнулися ми? Як захистити їх від руйнівної поведінки? ..

Одного разу мені в руки потрапила книжка англійською мовою, написана батьками, які мали травматичне дитинство і залежність: вони пройшли тривалу реабілітацію, брали участь в різних лікувальних програмах – як медичних, так і психологічних. Ці люди прекрасно розуміли, що загрожує їхнім дітям …

Автор збирав досвід таких батьків. Свою книгу він назвав «Допоможіть дітям сказати “ні” алкоголю і наркотикам». Мені дуже сподобалися його рекомендації, прості і реальні, спущені не зверху, зі спільноти лікарів, але такі, які ідуть знизу, від самих батьків. Я узагальнила ці рекомендації – тепер вони перед вами!

Особливі три хвилинки
Це означає, що щодня можна посидіти поруч з дитиною і поговорити про те, про що хоче говорити вона – не ви. Краще це робити кожен день, в один і той же час, і подбати про те, щоб ніщо вас не відволікало. Дуже скоро виявиться, що ви обидва з нетерпінням чекаєте цих хвилин!

«На все життя я запам’ятала слова мами шкільної подруги: “Якщо хочете, щоб ваші підлітки розмовляли з вами, слухайте їх з дитинства. І посуд не мийте, і картоплю залиште в спокої – слухайте “. Мені так не вистачало цього в дитинстві! Напевно, тому і запам’ятала.

Коли народився Єгор, я стала вчитися слухати. Слухати, а не повчати. “Наука” давалася важко. У другому класі він написав у творі: “Мама розуміє мене краще всіх”.

Рівний рахунок осуду і похвали
Середній батько один раз похвалить і вісім разів покритикує, часто – в грубій формі. Треба було би вирівняти цей рахунок хоча б до 1: 1. Подумайте, якою цінною підмогою в житті стане для дитини ваша похвала і підтримка!

Більше дотиків

Всі, а особливо діти і люди похилого віку, потребують ласкавого дотику. Згадайте, як ви себе почували, коли вас обіймали батьки? Ви відчували тепло, відчували себе улюбленим, важливим, значущим! Це найцінніше людське відчуття.

«Дивно, але для мене, вважайте літньої вже людини, руки батька і зараз – один з найбільш життєствердних спогадів дитинства. Хоча я навіть не пам’ятаю, як він мене обіймав. А ось руки його моя пам’ять зберегла аж до найдрібніших подробиць. І, головне, на все життя зі мною залишилося почуття пов’язане з ним: ласкаве тепло, міцна опора, захист … Тепер я чітко розумію: руки батька тримали мене все життя ».

Ясніше визначте свою роль
Будьте люблячими, але не переходьте межі розумного. Дайте дітям зрозуміти, що ви їхні батьки, а не друзяки. Бути батьком значить іноді говорити «ні». Не намагайтеся захистити своїх дітей від будь-яких неприємностей, від найменшого болю, інакше вони не здобудуть найважливіших навичок і будуть неготовими до реального життя.

Владика Антоній Сурожський згадував: «В дитинстві від мене нічого не вимагали нерозумного, тобто у мене ніколи не було відчуття, що вимагають. Але, з іншого боку, якщо щось говорилося, ніколи батьки не відступали …

Принцип виховання був такий, що такі чи інші переконання у мене повинні були сформуватися кожне свого часу. Мене могли покарати, але в цьому завжди був сенс, тому мені не доводилося вести таємне життя, як іноді трапляється, коли з дітьми поводяться занадто суворо або несправедливо: вони починають просто брехати і влаштовують своє життя інакше».

Навчайте дітей турботі про інших

Дайте їм можливість подбати про вас і про інших людей. Тоді вони засвоять, що щастя пов’язане зі служінням іншим, а не з самонасолодженням (особливо за допомогою алкоголю та інших небезпечних речовин).

Говоріть з дітьми про сімейні цінності. На яких принципах заснована ваша сім’я? Чим вона може пишатися? Діти будуть раді належати саме до такої сім’ї!

Знання того, що добре і що погане, дає їм якір, опору в житті і вказує шлях. Воно допоможе протистояти тиску однолітків, а в майбутньому – колег та інших людей з їхнього оточення. Сім’я – це той майданчик, стоячи на якому, дитина може твердо сказати «ні» тому, що є неприйнятним і небезпечним.

Час і гроші
Дайте дітям трохи більше того, чого вам постійно не вистачає – грошей і часу. Коли дитина відчує, що мама або тато виділили їй на цьому тижні трохи більше кишенькових грошей або знайшли більше часу, щоб побути з нею (при тому, що обидва ці ресурси для батьків дуже значимі!), дитина засвоїть, що є цінною, важливою людиною, що нею не нехтують. А ще – що у неї дійсно є сім’я.

Сміх, розваги
Повеселіться разом з дітьми! Не нехтуйте розвагами, спільним відпочинком, жартами. Зрозуміло, на все свій час! Але життям можна і потрібно насолоджуватися. Почуття гумору в сім’ї дає відчуття щастя та легкості.

Валентина Москаленко