Як приготуватися до народження дитини?

Як приготуватися до народження дитини?Як приготуватися до народження дитини?
Чим особливі спільні пологи?
Що збереже гармонію в родині після народження дитини?


Ольга Колеснікова-Чмель – сімейний та дитячий психолог.
Психологічна Порадня на Воскресіння. Живе радіо
19.02.2019 року

Важливо давати відчути дитині любов з перших хвилин життя, яке починається ще у лоні матері, – дитячий психолог Ольга Колеснікова-Чмель

Життя людини починається задовго до її народження – про це говорять і психологи, і душпастирі. Дитина ще у лоні матері відчуває, чує, реагує, спілкується – формування її як людини, в тому числі психологічно, відбувається впродовж усіх місяців вагітності. Процес народження на світ – пологи, непростий і болючий не лише для матері, тому психологи називають його однією із перших психотравм. Як пройти цей шлях – вагітності і пологів, зокрема, партнерських пологів, максимально безболісно і з радістю зустріти нове життя, у «Психологічній порадні» 19 лютого говорила дитячий психолог Ольга Колеснікова-Хмель.

«Потрібно знати і розуміти потреби дитини, щоб встановити її зв’язок з мамою і татом ще до народження, – каже психолог. – Вагітність і пологи – стрес, і для жінки, й для дитинки, але цей стрес можна і потрібно мінімізувати. Недаремно кажуть, що вагітність виношують двоє – чоловік і жінка: жінка носить дитину, а чоловік – їх обох. Тому таке значення мають партнерські пологи, присутність чоловіка при народженні дитини. Ситуації можуть бути різними – і впродовж вагітності, і при пологах, і після них. Важливо давати відчути дитині любов з перших хвилин життя, яке починається ще у лоні матері…»

Пані Ольга, яка окрім іншого, спеціалізується на психологічній травмі, підкреслює: жінка у період очікування дитини дуже чутлива як фізично, так і психічно, адже у її тілі і свідомості відбуваються потужні і нові для неї процеси. Міняється тіло, змінюється гормональний фон, перебудовується свідомість. Тому настільки важливою є турбота і підтримка, розуміння цих процесів і участь у них з боку чоловіка.

«Дитинка ще не народилася, але має спільний емоційний фон з мамою, відчуває її настрої й емоції. Саме тому встановлювати зв’язки з дитиною потрібно ще до народження, – каже психолог. – Дитина слухає і чує музику й молитву, відчуває доторки – врешті, відчуває, що її чекають, їй раді. Тому те. що ми хочемо передати дитині, ми можемо робити від зачаття…»

Коли чоловік бере участь у вагітності жінки, він починає відчувати цю дитину як свою, поступово вчиться бути батьком. Психолог каже: вагітність і думка про народження дитини є є певним стресом і для чоловіка також. Це пов’язано, в першу чергу, із зміною ролей – до ролі чоловіка і подружжя додається роль батька, а отже – додаткова відповідальність.

«Важливо допомогти чоловікові відкрити і «вивчити» цю роль, – каже пані Ольга. – На жаль, із цим часто бувають проблеми, які у майбутньому позначаються і на якості родині, і на долі дитини. Часто жінка просто не дає чоловікові можливості статиі бути батьком, бо «вагітність – не чоловіча справа». Буває, що дитиною до чотирьох-п’яти років займаються мама й бабця, а з батьком емоційного (а часто й фізичного) контакту немає. Часто на своїх дітях ми повторюємо і ретранслюємо власні психологічні травми і залежності від того, як нас самих прийняли наші батьки. Тому входження в нові ролі – батьків, подружжя, дорослішання, це праця…»

Саме тому таке значення мають партнерські пологи як спільне подружнє подолання цього випробування і бар’єру. Формування образу мами й тата відбувається у дитини уже у перші три доби життя. Тож партнерські пологи, окрім іншого, – це здоровий досвід присутності й турботи батьків уже з перших годин життя. Для жінки присутність чоловіка при пологах – велика підтримка, як психологічна, так і фізична. Це також і перехід на новий рівень довіри, а отже близькості у подружжі. Звичайно, до такого акту слід підходити підготовленими і наразі для цього є багато можливостей: це й відповідна література, і курси при пологових будинках та жіночих консультаціях. Серед інших книжок, пані Ольга називає «М’які пологи» Мішель Оден. Щодо питань дитячої психології рекомендує «Від народження до трьох років» Марти та Уїльяма Сімзів та «Таємний зв’язок» Людмили Петрановської.

«Хотіла би зробити акцент і на духовній стороні процесу вагітності й підготовки до пологів, – каже психолог. – Маємо жити в стані довіри до Бога. Дитинка відчуває і цей стан, і мамину молитву вона ще не народилася, але вже є з Богом… Ще один момент: часто після народження дитина ставиться на перше місце, стає цетром всіх надій, сподівань і любові. Але така «дитиноцетричність» неправильна. У родині повинен бути своєрідний трикутник цієї уваги і любові – Бог, подружжя, дитина. У подружжі, де є така єдність, діти відчувають цю любов і щастя мами й тата, і самі ростуть щасливими. Якщо ж батьки поставили на перше місце дитину, а не Бога, то тим самим поклали на неї величезну відповідальність за цю сім’ю. Це болісні сім’ї, і це важко. Але у шлюбі як Божій благодаті ми позбуваємося егоїзму і вчимося любити…»