МЕНІ НУДНО! ДОФАМІНОВА ЗАЛЕЖНІСТЬ

МЕНІ НУДНО! ДОФАМІНОВА ЗАЛЕЖНІСТЬ

Спостерігаю картину спілкування дочки з матір’ю
– «Мама, дай телефон.
– «НЕ ДАМ! Ти багато сьогодні грала” – говорить мама, ховаючи телефон чимдалі у свою дамську сумочку.
– «Мені нудно!!«! – почала впадати в істерію дівчинка. – »Ну, дай телефон! Ти, що не розумієш, що мені нудне.«. – починає демонстративно плакати чекаючи, що отримає своє (схема, що пропрацювала)
– «На!… Візьми!!!”, – мама роздратовано витягає телефон з сумки і віддає дитині.
Дівчинка заспокоюється і пропадає на декілька годин. Тиша.

Згадую, як на одну зі змін табору-клубу «Я і інші», побувала дитина з ігровою залежністю. Йому було ВСЕ не цікаво, ніякі майстер-класи не приносили задоволення, ні групові ігри, ні анімації, а ні спорт. Він увесь час говорив, що мені НУДНО. І постійно плакав батькам в телефон, що це самий занудний табір, де йому доводилося побувати, що йому тут дуже нудно (табір без гаджетів).
Запитую, – «якби у тебе була чарівна паличка, щоб ти змінив би в нашому таборі” – “дозволив би грати на смартфоні” – не піднімаючи голову, відповідає 10 літній хлопчина.
Продовжую запитувати, щоб зрозуміти про захоплення дитину:
– А що тобі найбільше подобатися робити?.
– грати на телефоні!.
– А як ти проводиш час? – продовжую цікавитися.
– Приходжу додому з школи, граю на смартфоні, роблю уроки потім знову граю.
– Тобі подобатися як ти живеш, ти почуваєш себе щасливим? – знову цікавлюся.
– Коли є смартфон – так!.

Зараз багато батьків стикаються, що без гри на смартфоні дітям стає нудно. І батьки поспішають врятувати дитину від нудьги – даючи знову смартфон. І можливо, позбавити себе від дитячого ниття. У дитини не формується переносимість до такого стану. Йому складно придумати гру, розважити себе, щоб позбавити себе нудьги. Дитина може довго нудиться, але в голову не приходять ідеї, щось створити з паперу, побудувати з конструктора літак або зліпити з пластиліну. Навіть якщо хтось і запропонує альтернативу створити гру в НЕ онлайн – це буде нудно.

Ігрова залежність або інтернет залежність – ЛЕГКО ФОРМУЄТЬСЯ З РАННЬОГО ДИТИНСТВА.
Мозок дитини сприйнятливий і пластичний. У смартфоні картинки швидко міняються, в грі багато східців складності і багато заохочень, досяг, виграв і отримав задоволення. У інтернеті багато не завжди корисної для дитини інформації. Мозок посилено живиться і з’їдає усе. Чим живиться мозок дитини батьки не в змозі простежити. Часто на це бракує часу. А потім дитина, стикаючись з життєвими труднощами, все більше і більше хоче залишатися в онлайн. Там добре і цікаво. Там є віртуальні друзі (які ніколи не прийдуть у гості), стосунки, спільні ігри, там хочеться жити. І діти живуть у штучному і барвистому світі, де неправдивим способом задовольняються їх потреби. А з реальністю усе стає погано, спілкування мало, друзів теж, вчитися не хочеться, багато що не цікаве, загалом знову «нудно». Мама і тато зайняті, і з ними також «нудно». Нічого не хочеться. Хочеться отримати дозу «в руки смартфон». І заради цього дитина готова швидше прибрати у своїй кімнаті, зробити уроки, та що завгодно зробити, щоб тільки отримати від батька смартфон. У моїй практиці у підлітків були і істерики, і демонстрація суїциду, коли дитину позбавляли смартфону.

Причина проста, отриманий досвід життя в онлайн і іграх створює певні зміни в мозку, формуються нейронні зв’язки ДЕ і ЯК можна отримати задоволення. Пластичний мозок дитини граючи комп’ютерні ігри або живучи в онлайн отримує велику дозу дофаміну, гормону задоволення. У реальному житті неможливо отримати таку дозу, тільки вживаючи наркотики. Коли діти живуть в онлайн від 3 до 5 годин, доза стає настільки сильною, що пропадає інтерес до життя, до хобі, до кухлів, до навчання і навіть до самого собі. Реальність стає похмурою і сірою – і знову підживлюється бажання втекти від реальності. Створюється замкнутий цикл.
Були випадку в моїй практиці, дитина чекала, коли батьки заснуть і до ранку грав тижнями (батьки про це навіть не знали), поки психіка не дала збій. Вже втрутилася психіатрія.
Дофамін — це гормон, що відповідає за заохочення від якої-небудь діяльності. Організм отримує нагороду у вигляді дофаміну всякий раз, коли дитина набирає рівень в грі. Гормон дофамін відноситься до широкого класу під назвою «катехоламіни», він підвищує уважність, створює гарний настрій, створює прихильність і коли його багато приводить часто до перевтоми. Дитина граючи втомлюється. По-справжньому втомлюється. Потім бракує сил, щоб робити уроки.
Дитина проживаючи життя в Інстаграм, в ютуб і в комп’ютерних іграх, і мозок, який в процесі формування, настільки пересичується дофаміном, що йому стає складно правильно визначати, що добре і погано. Кольори віртуальності стають насиченими і яскравими. Мозку стає все важче перемкнутися на враження, що приходять з реального світу. Формується з дитини «дофаминовий наркоман». Потрібна доза і він її вимагає, а батьки дають!

ЩО ВІДБУВАЄТЬСЯ З ДИТИНОЮ, ЯКА БАГАТО ПРОВОДИТЬ ЧАСУ В ОНЛАЙН :
– стає дратівливою і емоційною, вередливою;
– агресивною, коли стикається з фрустрацією;
– з’являється безсоння;
– падає успішність (притупляються пізнавальні інтереси);
– стає розсіяною;
– слабо розвивається уява (складно, щось придумати своє);
– реальність стає чорно-біла, втрачається інтерес до життя;
– стає не цікаві гуртки і інші захоплення в реальності;
– не уміє спілкуватися;
– стає не цікавою для інших;
– з’являються проблеми із зором і хребтом;
– не уміє долати труднощі (швидко здається);
– мало рухається;
– ослабляється імунітет;
– формується сильне «Я віртуальне» і слабке «Я реальне»;
– формується ЗАЛЕЖНІСТЬ.

У здоровому варіанті можна отримувати дофамін невеликими порціями, радіючи життю, спілкуванню з друзями, насолоджуючись природою, погодою, хобі, подорожжю. І якщо ви надумали зменшити перебування дитини в онлайн, тоді разом створіть йому цікаве життя в офлайн. Створіть можливість отримувати дофамін в реальному житті здоровим способом. І не поспішайте рятувати від нудьги. Нехай дитина побуде в ній і придумає щось своє, свою реальну гру, запросить друга, і вони пограють в УНО, в Монополію, намалює або поліпить. Нехай сама, а не ви для неї.

ДУЖЕ ВАЖЛИВО:
– Комп’ютерну гру можна давати грати тільки на 30 хв. в день (щоб не сформувалася залежність). ПОЯСНІТЬ дитині, ЧОМУ ви ставите обмеження. Важливо, щоб вона розуміла.
– 30-40 хвилин коханого ютуба або мультфільму в день. Не більше (турбота про мозок дитини). Обмеження робляться з повагою до особи дитини.
– За годину до сну ніяких гаджетів (мамі з татом також корисно побути без гаджетів, раптом збільшиться інтерес один до одного). Гаджети корисно прибрати з дитячої.
– золотий час укладення дитини спати з 21.00 до 22.00. Сон любить темряву і тишу. (покращується самопочуття дитини наступного дня).
– Посилювати сімейні традиції: грати в ігри вечорами з дітьми, спілкуватися, спільні вечері без гаджетів, прогулянки на велосипеді, запрошувати друзів у гості граючи в звичайні і цікаві дворові і настільні ігри.
– Формувати хобі у дитини, дати можливість вибрати собі гуртки по інтересах. (формується цінність того, що я можу).
– І дитині потрібний рух! Спорт в допомогу! (формується стресостійкість)
– Прогулянка на вулиці від 2 до 4 годин день (кисень потрібний для живлення мозку)
– Формувати культуру обіймів в сім’ї від 8 раз на день (формується здорова прихильність до близьких)
– Багато приємних слів один одному (формується цінність себе)
– Батькам бути прикладом вільної людини (діти наслідують).
!!! (Важливо! Без крайнощів! Не варто повністю позбавляти дитину інтернету або ігор на телефоні)
Батьки в процесі виховання дитини вимушені робити обмеження. Кожні батьки бажають, щоб дитина була щасливою, іноді стає нестерпним стан страждання дитини, хочеться врятувати її від «нудьги», допомогти. Але, якщо ми по-справжньому любимо своїх дітей і бажаємо їм кращого, треба знайти в собі сили зменшити усередині себе напругу і дискомфорт, який ми відчуваємо, коли ставимо обмеження.
Нам хочеться сказати: «ТАК» своїм дітям набагато частіше, але іноді сказати: «НІ» – це краще що ми можемо зробити для своєї дитини. Осмислені обмеження – створюють безпеку для вашої дитини.

© Наталія Простун, дитячий і сімейний психолог