Агресивні батьки

Агресивні батьки

– Куди в туалет ??! Куди в туалет ?? Я тебе питав 5 хвилин тому – ти що сказав ?? Ти що мені сказав, я тебе питаю? Сци в штани тепер, давай, в туалет йому!!

Я уважно дивлюся на батька. Він кричить так, що бризкає слина, репетує довго і матом, червоніє і стискає кулаки. Хлопчик стає червоним і ще нижче нахиляє голову.

Я тихо говорю:
– Діти цього віку ще не можуть передбачити, коли вони захочуть в туалет.

Батько люто дивиться на мене, я на нього. Через секунду він кидає хлопчикові – “Пішли !!” і веде з кафе сина, який так і не підняв голову.

***

Тель-Авів, опівдні, набережна, натовп народу. Я спокійно йду, збираючись купити морозиво. Раптом чую – крики, біля парапету, що огороджує пляж, збирається невеликий натовп. Я заглядаю вниз. На доріжці біля роздягалень стоїть моторошний чоловічий крик, надривний:

-Відійди від мене! Відійди від мене, я з-сказав !! Я тобі що сказав – ти не розумієш ?? Ти зараз отримаєш у мене !! Іди поруч!! Відійди!!

Мужик в трусах і капцях кричить, трясучись і підскакуючи, на дівчинку років п’яти. По російськи. Дівчинка злякано стоїть перед ним, втягуючи голову в плечі. Я нічого не розумію. Люди на набережній теж. Він рухається вперед, дівчинка дріботить поруч. Крик, абсолютно ненормальний, надривний, агресивний, триває. “Відійди, я сказав! Іди поруч, ти не чуєш, ти не розумієш чи що?? Тобі врізати чи що?!!” Особи дівчинки не видно, її голова втягнута в плечі. До нього підходить жінка, торкає за плече. Він відскакує. “Ще раз крикніть – покличу поліцію”, – говорить вона. “Пішла на *** !! – кричить мужик. – Це моя дитина!!” Але крик замовкає і вони йдуть – він розмашисто і нервово, дівчинка квапливо поруч. Мені дико соромно за те, що все це відбувається по-російськи. Натовп різнокольорових іноземців шепочеться і переглядається.

***

Домодєдово, ніч, зал прильоту, паспортний контроль. Черга. Діти знемагають від очікування. Хлопчик років п’яти стрибає – із черги – і назад в чергу, до мами ближче.

У якийсь момент вона з силою смикає його за руку так, що він відлітає в сторону і назад.

-Я тобі що сказала ??? – голосить мати. – Стій спокійно!! Ще раз зрушиш – я тебе здам в міліцію! Тебе заберуть!! Зараз я їм скажу, що ти погано поводишся!!

Хлопчик злякано озирається на прикордонника, що проходить повз, і стоїть як укопаний якийсь час.

Через 5 хвилин в сусідній черзі лунає крик. Волає тендітна, красива, добре одягнена блондинка, безперервно смикаючи за руку свого сина, зовсім маленького, років 3 – 4х:

– Ти втомився??? ти втомився???? Ти додому хочеш ?? А я, по-твоєму, не хочу ?? Я тебе питаю?? Відповідай мені – я, по-твоєму, не хочу ??? Тобі не соромно?? Я не втомилася?? Де я тобі візьму додому?? Він втомився, а мама не втомилася !!!

Вона волає, бризкаючи слиною і трясучи свого сина, кожен раз при ривку намагаючись його розгорнути до себе обличчям. Хлопчик втягує голову в плечі і намагається не зустрічатися з нею очима.

***

Ви читаєте посібники з жіночих оргазмів і про те, як зловити і утримати мужика. Почитайте хоч щось про дитячу психологію.
Про те, як вміти втішати дитину, а не лякати її до енурезу і заїкання.
Про те, що таке психологічне та емоційне насильство.
Про те, як залякані діти вчаться назавжди придушувати свої потреби, і це означає, що у них, коли виростуть, всередині блукає величезний об’єм агресії.
Про те, як ці діти, що виросли, на прийомі у психолога плачуть, згадуючи вас, ненавидячи вас, відчуваючи своє безсилля перед вами, вже постарілими.

Прочитайте про вікові норми.
Про те, що маленькі діти не знають, коли вони захочуть в туалет – пропонувати їм ” ссать в штани” в публічному місці, голосно- це назавжди вбити в голову відчуття сорому і приниження.
Про те, що здоровий п’ятирічний хлопчик в нормі не може стояти спокійно – йому треба крутитися і рухатися. і дівчинці теж.
Про те, що 4-х літка не знає, що таке “довго”, що таке “півгодини”, що таке “паспортний контроль”, він може відчувати тільки, що саме він раптово став винен у тому, що мама втомилася і що йому, маляті, в такому випадку самому втомитися – чомусь соромно.
Про те, що дочка ні в п’ять, ні в 35 не здатна одночасно виконати команди “відійди” і “іди поруч”, що їх вигукує чокнутий батько.

Ви пропонуєте дитині відчувати сором, провину і приниження в екстремальній для нього ситуації – замість підтримки, розради і допомоги.
Ви, дорослі сучі діти, в цей момент стаєте синами і доньками своїх дітей – вони бачать, що дорослі – це не ви, тому що дорослий справляється, а ви не справляєтеся. І тоді ваші діти намагаються з трьох років вести себе по-дорослому з вами, щоб вас, такого крихкого і неволодіючого собою, не розлютити, не налякати і не засмутити.
Ви погрожуєте своїй дитині, погрожуєте побоями, міліцією, дитбудинком, – ви, той, від якого вона очікує захисту. Батьки – це не ті, які захищають. Це – ті, які покарають і підставлять, коли і так погано.

Ви кричите, коли відчуваєте безсилля, втому, роздратування і гнів. У цей момент ваша дитина відчуває паралізуючий страх, сором, провину і безпорадність. Крім цього, вона не зможе навчитися, як це – підтримати і допомогти, пожаліти, втішити і заспокоїти, подбати і бути уважним. Вона виростає в такого ж батька і партнера – який знає, як допомогти своїй дитині або близькій, але вміє погрожувати, лякати, лаяти, соромити і звинувачувати.

Я не знаю, коли вичерпаються покоління напівчокнутих агресивних батьків і істеричних, крикливих, смикаючих своїх дітей з кожного приводу, матерів. Повірте мені – навіть якщо всі ці описані мною реальні персонажі десь там всередині люблять своїх дітей, їх дорослим дітям буде дуже важко в це повірити.

Авторка: Юлія Рубльова