Передача дитині відповідальності за свої справи

Передача дитині відповідальності за свої справи

Дуже важливо поступово, але неухильно знімати з себе турботу і відповідальність за особисті справи дитини і передавати їх їй. Нехай вас не лякають слова «знімайте з себе турботу». Йдеться про зняття дріб’язкової турботи, тривалої опіки, яка просто заважає вашим сину чи доньці дорослішати.
Передача їм відповідальності за свої справи, вчинки, а потім і майбутнє життя – найбільша турбота, яку ви можете проявити по відношенню до них. Це турбота мудра. Вона робить дитину більш сильною і впевненою у собі, а ваші відносини – більш спокійними і радісними.

Хочу в зв’язку з цим поділитися одним спогадом з власного життя. Це було давно. Я тільки що закінчила вуз, і у мене народилася перша дитина. Час був важкий, робота – малооплачувана. Батьки отримували, звичайно, більше, адже вони пропрацювали все життя.

Одного разу в розмові зі мною батько сказав: «Я готовий тобі допомагати матеріально в екстрених випадках, але не хочу робити це постійно: цим я принесу тобі тільки шкоду». Ці його слова я запам’ятала на все життя, а також те почуття, яке в мене тоді виникло. Його можна було б описати так: «Так, це справедливо. Дякую за таку особливу турботу про мене. Я постараюся вижити і, думаю, впораюся».
Тепер, озираючись назад, я розумію, що батько сказав мені і щось більше: «Ти досить міцно стоїш на ногах, тепер йди сама, я тобі більше не потрібен». Ця його віра, виражена зовсім іншими словами, дуже допомагала мені потім у багатьох важких життєвих обставинах.

Процес передачі відповідальності дитині за її справи дуже непростий. Його треба починати з дрібниць. Але навіть з приводу цих дрібниць батьки дуже турбуються. Це і зрозуміло: адже доводиться ризикувати тимчасовим благополуччям своєї дитини. Заперечення бувають приблизно такі: «Як же мені його не будити? Адже він обов’язково проспить, і тоді будуть великі неприємності в школі?» Або: « Якщо не буду змушувати її робити уроки, вона нахапає двійок!».

Як це не парадоксально звучить, але ваша дитина потребує негативного досвіду, звичайно, якщо той не загрожує її життю або здоров’ю. Дану істину можна записати як ПРАВИЛО: Дозволяйте вашій дитині зустрічатися з негативними наслідками своїх дій (або своєї бездіяльності). Тільки тоді вона буде дорослішати і ставати «свідомою».

Це правило говорить про те ж, що і відоме прислів’я «на помилках вчаться». Нам доводиться набиратися мужності і свідомо давати дітям робити помилки, щоб вони навчилися бути самостійними.

Визначити зону відповідальності дитини допоможе ТАБЛИЦЯ «САМА – РАЗОМ». Візьміть аркуш паперу, розділіть його вертикальною лінією навпіл. Над лівою частиною напишіть: «Сама», над правою – «Разом». Перерахуйте в них ті справи, які ваша дитина вирішує і робить сама, і ті, в яких ви зазвичай берете участь. (Добре, якщо ви заповніть таблицю разом і за взаємною згодою).
Потім подивіться, що з колонки «Разом» можна зараз або в найближчому майбутньому пересунути в колонку «Сам». Пам’ятайте, кожне таке переміщення – важливий крок до дорослішання вашої дитини. Обов’язково зазначте цей її успіх.

З книги Ю.Б. Гіппенрейтер «Спілкуватися з дитиною. Як? »
#порадня