Як уберегти дитину від куріння, якщо батьки палять?

Іноді діти задають відверті запитання, відповідей на які у батьків немає. Пояснити дитині, чому сигарети й алкоголь шкідливі, набагато простіше, якщо обоє батьків самі не курять і не вживають спиртне. Але як розповісти дитині про шкідливий вплив тютюну, якщо батько чи мати регулярно відлучаються на перекур?

ЧОМУ ДІТИ ПОЧИНАЮТЬ ПАЛИТИ?

Незважаючи на активну боротьбу з курінням, багато хто не поспішають відмовлятися від цієї згубної звички. А найбільш поширеною причиною, через яку діти починають курити, вважається куріння батьків, братів, сестер та однолітків. Також підштовхнути підлітків до паління може бажання відповідати образам кращих героїв кінофільмів і серіалів.

Діти дуже сприйнятливі до того, як ставляться до куріння їхні батьки. Якщо батьки курять у присутності дітей, обговорюють подорожчання сигарет, нові смаки тютюну або марки сигарет, то їх дітям куріння уявляється нормою. У таких дітей навіть не виникає питання про те, чому курити шкідливо.

За дослідженнями наркологів, якщо в сім’ї курять обоє батьків, імовірність того, що дитина до 12 років спробує закурити – близько 80%, якщо курить один з батьків – така ймовірність досягає 40%.

ЯК ВЕСТИ СЕБЕ БАТЬКАМ?

Розповідайте про наслідки.
Щоб у дитини виникло правильне уявлення про куріння і його наслідки, батькам, які мають таку шкідливу звичку, необхідно розповідати дитині про шкоду куріння, підкреслювати, як вони самі страждають від цієї згубної звички, не маючи достатньої сили волі, щоб від неї позбутися (навіть якщо куріння – усвідомлений вибір одного з батьків).

Не паліть у присутності дитини.
Безумовно, куріння в присутності дитини також неприпустимо. Це має негативні наслідки як для здоров’я (пасивне куріння), так і в рамках виховання (провокує інтерес).

Не кажіть, що «це – для дорослих».
Якщо при поясненні своєї пристрасті до сигарет батьки використовують формулювання «Це тільки для дорослих, ти ще занадто малий», рано чи пізно вони ризикують зіткнутися з ситуацією, коли, трохи подорослішавши, дитина почне курити, щоб продемонструвати оточуючим, що вона вже може вважатися дорослою.

Поясніть, що куріння не підвищить авторитет.
Підлітку дуже важливо мати авторитет серед своїх однолітків. Тому він може почати курити, щоб здатися більш досвідченим. Але того ж можна досягти, якщо у дитини буде захоплення або хобі, в якому він досягає успіху краще за інших: краще за всіх грає у волейбол або розбирається в техніці.

Також розвійте міф, який панує в підлітковому середовищі, про те, що «куріння – це круто».
Розкажіть дитині, що «прогресивний Захід» курить набагато менше інших країн. Наприклад, у Великій Британії курять лише 36% жителів, у Швеції – 34%, а в США – 32%.

Обговорюйте і коментуйте.
Будь-яку побачену по телевізору сцену, передачу або сюжет, де демонструється куріння, можна і потрібно коментувати, пояснюючи, чому це шкодить. Допомагайте правильно розставити акценти. Спробуйте підрахувати разом з дитиною, скільки грошей іде щорічно на сигарети, і запропонуйте дитині подумати, які необхідні речі на них можна було б придбати.