9 ситуацій, які можливо відбудуться, коли ваша дитина стане підлітком

9 ситуацій, які можуть відбудуться, коли ваша дитина стане підлітком

Хамство, бунт, ночівлі не вдома і алкоголь – будьте готові
Ось прокидаєтеся ви, йдете цілувати свою милу дитину, щоб покликати до сніданку з булочками. А замість вашого улюбленого янголятка в його кімнаті живе «чудовисько обло, пустотливо, стозёвно, і лаяй». Тобто підліток. Агресивна, нещасна, погано пахнуча, страждаюча людина, яка впевнена, що весь світ – проти нього, і готова бити першим.
До речі, мені здається, що Маяковський в рядках «А моя країна – підліток: твори, вигадуй, пробуй» ненавмисно описав наш стан.
Дитина перестала вам довіряти. Тепер ви не повинні вислуховувати ці нескінченні звіти «А я йому, а він мені … А тут вона каже!». Ви не знаєте, яка музика звучить цілодобово в його навушниках, в яких він тільки що не миється, але точно спить. Ви не дивитеся разом смішні мультики про «Тачки» і навіть «Зоряні війни». Не їздите по вихідних до бабусі на обід. У кращому випадку вам дозволять супроводжувати Їх роздратовану Високість на шопінг, і то – не в якості консільєрі, а як охоронця з валізою грошей. Пішли в минуле часи, коли вас зустрічав в передпокої захоплений крик «Татку! Як я у тебе підросла!», якщо ви приносили кіндер-сюрприз або мороженку. Крик (стриманий), захоплення може викликати лише новий гаджет, який стоїть півзарплатні. Все, ніяких сяючих очей і посмішки до вух, забудьте. Принаймні, до появи онуків.
Ваше завдання на найближчі п’ять-сім років – вижити з найменшими втратами для вашої (і дитини) психіки і вашого гаманця.
Це вкрай невідповідний момент для виховання: все, що ви могли, – ви вже зробили. Ваш сусід по квартирі зараз найбільше нагадує лялечку метелика: він закапсулувався в непроникний кокон, всередині якого відбувається чарівний метаморфоз – перетворення дитини в дорослу людину. Не заважайте йому, інакше метаморфоз може зупинитися і у вас на руках опиниться аксолотль – здатна до розмноження, але так і не стала дорослою особина. Вам воно треба?
І ось вам деякі рекомендації від колишніх, посивілих в боях, але дожилих до перемоги (здорового глузду) ветеранів у вигляді питань, які рано чи пізно виникають у кожного, хто виховує підлітка, і відповідей.

Як себе вести, якщо підліток …
1. Дивовижно грубить, пащекує

Нагадаю, що мета підліткового віку – розвернутися від батьків в сторону однолітків; вибрати партнера і якийсь напрямок в житті. Так як сьогодні дитинство штучно продовжується практично до 25 років, то ці біологічні програми входять в протидію з соціальними. Еволюційно підліток повинен викликати у батьків тій чи іншій мірі сказ і природне бажання відправити його у вільне плавання. Але соціальні вимоги в тому, щоб доростити, виховати і дати освіту.
Наші біологічні програми кажуть, що дітей має бути багато. Якщо в сім’ї тільки одна дитина, на нього спрямована вся сила батьківської любові, турботи і тривоги. Батьки до такої міри щільно його «тримають», що підліток ніколи не залишається один, а це обов’язкова умова, щоб підліток дорослішав. Виходить, що грубість – єдиний спосіб відстояти свою незалежність і збільшувати дистанцію між батьками. Стати неприємним, для того щоб його не чіпали. Плюс ще «гра м’язами» для з’ясування, що можна собі дозволити, а що – перебір.
Але це не означає, що батьки дозволять, щоб з ними так розмовляли. Тому якщо дитина починається грубити – віддалитеся. Це віддалення цілюще для всіх. Крок назад – і ситуація вирівнюється. Батькам складніше і болючіше усвідомити і прийняти ситуацію, що дитина виросла. Але якщо у вас кілька дітей, ви сприймете це спокійніше.

2. Соромиться свого тіла
Поставтеся до цього з повагою і розумінням. На практиці це означає, що тепер він замикається у ванній, носить страхітливого вигляду балахони на кілька розмірів більше необхідного, відрощує довге волосся і фарбує їх у дикі кольори. Нехай. Не лізьте. Він повинен з’ясувати, по-перше, хто він, по-друге – який він. Зробити це можна тільки на особистому досвіді, перебираючи варіанти. Все пройде, якщо не звертати уваги, не коментувати і не пропонувати йому симпатичну маєчку. Виділіть суму, яку ви готові витрачати на одяг в сезон і усуньтеся. До речі, секонд-хенди можуть врятувати потопаючий бюджет.
Не пропонуйте настирливо відвідати перукаря / косметолога / стоматолога. І тим більше не говоріте: «Ти б на манікюр сходила, подивися на свої нігті, ти ж дівчинка!» Або «Щоб до понеділка зістриг свої патли, на кого схожий?!». Просто згадуйте побіжно, що контакти чарівних фахівців записані там-то і там-то.

3. Пізно приходить додому
Я б вводила комендантську годину у хаті. О 22.00 ворота піднімаються, двері зачиняються. Хто запізнився – ночує на вулиці. Але потрібно бути готовим виконати свою обіцянку і розуміти, навіщо ви це робите. Я це робила для того, щоб була можливість виспатися, а не ходити по ночах по вулицях, і щоб інші мої діти відпочивали, а не прислухалися до дверей. Якщо це дійсно яскравий акт протесту, звичайно. Тому що якщо він прийшов додому і відпросився ще на 15 хвилин посидіти біля під’їзду – це інша історія.
Коли дитина регулярно блукає «по району» – очевидно, що вона шукає собі пригоди. Так дайте йому можливість їх знайти! Нехай він дізнається, що таке ніч в мавпятнику. Нічого страшного не трапиться.
У цьому віці для нього важливо проламування ваших кордонів. Він перевіряє, куди і до якої міри ви будете відступати.
Ось він залишає всюди брудні речі і жбурляє підручники – все це, що перевірити межу вашого терпіння.
У мене, наприклад, ніяких меж. Я відразу починаю мочити. На мене не можна підвищувати голос, але я готова домовлятися. Я готова з’ясовувати, що відбувається, і мені не страшно дізнатися правду. Мені не страшно почути, що дитина кидає школу. Але в цьому випадку я йому повідомлю, що за наслідки відповідає він. Шукає роботу, гроші на існування. Це передбачає батьківську волю, так. Але по-іншому з підлітками не вижити. Я бачу виснажених батьків, які звалюються з серйозними болячками. Вони понівечені власними дітьми. Дітям це теж зовсім не корисно. Підлітку треба знати, що є межі його всемогутності. Інакше він фантазує, що йому можна все. Це називається психоз.

4. Став байдужим і закритим
А ось це якраз нормально. Це говорить про те, що до сих пір ваші відносини були тісні і близькі. Ви були занадто включені в свою дитину. Нам взагалі всім навіяли, як важливо бути включеним в життя дитини, але не сказали, коли пора зупинитися. Способи та принципи виховання і житія поряд з малюком зовсім не придатні у випадку з підлітком. Ми повинні бути на іншій дистанції з підлітками. Але це не означає байдужість або відкидання. Важливо зрозуміти, що тепер перед нами інша людина. У нього дійсно тепер своє життя. Я часто бачу, що дитині вже 14-15, а батьки продовжують вибудовувати все своє життя навколо його інтересів.
Відсторонення – максимальна норма. При цьому підлітку важливо знати, що у нього є сім’я, яка, якщо що, по-швидкому прийде на допомогу. Не вимагайте від нього інтимної близькості, але дотримання правил гуртожитку: вітатися, прощатися, прибирати за собою, робити свою домашню роботу. Ділитися секретами туди не входить. Якщо він з вами всім-всім ділиться, це означає, що він не проходить цей підлітковий вік, а залишається дитиною.
Дитина відкрита для матері, а підліток повинен бути закритий для батьків майже зовсім. Не вимагайте від нього, щоб він залишався зручним партнером. І зрозумійте: це не розрив відносин, а інші відносини. Це ранить, так. Але він повернеться до вас потім, якщо ви будете дотримуватися позиції стійкої опори, будете базою, куди повертаються після походу.

5. Закриває двері в кімнату і просить не входити
Потрібно поважати його приватність і навчитися стукати в двері. Подивіться фільм «Реальна любов» (Love actually), історію про овдовілого Ліама Нісона і його пасинка. Вітчим з розуму сходить від занепокоєння, але на дверях написано «Я не голодний! Не входити! »- і він топчеться на порозі з тарілкою, але не вдирається. Відрощує спокій та терпеливість.

6. Неприємно пахне
Якщо це просто запах немитого тіла, яке до дзвону напхане статевими гормонами, – відійти в сторону і закупитися освіжувачем повітря. Власне, біологічна функція цього запаху саме в цьому: відганяти близьких родичів, яким запах здається огидним, і залучати представників протилежної статі з максимально подібним набором генів. Для здорового розмноження. Обіцяю, як тільки у нього (тіла) з’явиться відповідний партнер, воно негайно почне митися і зачісуватися з таким завзяттям, що ще пошкодуєте. Чергу в ванну доведеться займати за добу.

7. Пахне тюттном
Я б, напевно, категорично заборонила курити в моєму домі. Але як реаліст, я прекрасно розумію, що ніякі заборони батьків не завадять підлітку курити все що завгодно (траву, просто тютюн, вейп, кальян) на вулиці або в компанії. Щоб якось вплинути на свою дитину, згадайте, що у нього вважається гідним аргументом. Наукова стаття? Стаття в глянцевому журналі? Новина про загибель кумира від наркотиків? У сучасній підліткової субкультури ходять різноманітні міфи про неушкодженість легких наркотиків і користь кальяну. Та й просто і банально: курити – це круто! Деяких хлопчиків з загостреним почуттям власної величі може протверезити інформація, що «тебе розводять, примушують купувати сигарети і суміші, наживаються на твоєму ідіотизмі».
Але як психолог я б постаралася розібратися, навіщо людині постійна соска, яку таку тривогу він намагається задимити, чому так важливо зображати крутого і ким він себе відчуває насправді. Тому що здорова реакція будь-якого організму на отруту (а куріння – це отрута) – «плюнь каку і більше ніколи не бери!». Щоб подолати огиду, потрібна дуже серйозна причина.

8. Почав випивати
Я багато разів чула від батьків, що треба дати дитині спробувати алкоголь вдома, під контролем, щоб навчити культурно випивати. Я б уважно придивлялася, чи дійсно підлітку це цікаво? Або ви таким чином боретеся зі своєю тривогою і намагаєтеся контролювати, як вам здається, неминуче? Згідно із законом, заборонено вживати будь-який алкоголь до 18 років, на те є реальні фізіологічні причини. Можна дати підлітку ковток вина або пива, щоб потім обговорити з ним зміни в його стані. Тобі стало весело? Або сумно? Або ти відчуваєш, що тобі море по коліно? Або тебе нудить?
Зараз практично зникла антиалкогольна пропаганда. Сучасні діти можуть навіть не знати слово «алкоголік». Дуже часто я чую на прийомі від майже дорослих, 16-17-річних людей: «Тато (або мама) випиває щовечора пляшку-дві вина, або шампанського, або пива, але він не алкоголік! Алкоголік – це який синій на вулиці валяється ». Насправді немає ніякої різниці, п’яний чоловік від пляшки шампанського або склянки горілки. Він п’яний. Це дуже погано. І наш обов’язок як батьків – не просто утримувати дітей від небезпечних і руйнівних вчинків, але і просвіщати їх в самому прямому сенсі: розповідати, що відбувається з мозком, з печінкою і з психікою людини, яка п’є.

9. Все ж прийшов п’яний
Якщо не блює – просто вкласти спати. Вранці обговорити. І відстежувати свою реакцію: чи немає такого, що я його лаю, але при цьому тихенько пишаюся ( «справжній мужик, крутий!»). Або привід нікудишній, перший досвід, людина взагалі нічого не зрозуміла, а я його вже в гультяї записую.
Загалом, завжди навчання, просвіта та спостереження.

Катерина Дьоміна
#порадня