Як привчити дітей читати

Як привчити дітей читатиЗагальновідомо, що читання позитивно позначається на розвитку особистості.
Чим раніше дитина навчиться читати і візьме в руки книгу, тим краще це для неї.

• По-перше, важливо подавати дитині хороший приклад. Батьки самі мають багато і регулярно читати, демонструючи тим самим наочний приклад своєму малюкові. Адже діти дуже люблять наслідувати «дорослим» занять і постійно копіюють їх спосіб життя. Тому, якщо Ви говорите дитині «Читай!», А самі вже забули, як виглядає книга, і замість того,щоб читати, проводите час перед телевізором дивлячись серіали, то Ви просто стрясали повітря. Дитина, дивлячись на Вас, потисне плечима і піде гуляти у двір.
Крім того, у Вашому будинку повинна бути велика бібліотека, і вона повинна займати центральне, чи не священне місце. Потрібно утримувати її в порядку і привчати до цього малюка, прищеплюючи йому дбайливе ставлення до книг. Виділіть окрему полицю особисто для дитини, де він буде зберігати свої книги. До речі, доглядати за ними, розставляючи томики і протираючи з них пил, малюк теж повинен сам!
• По-друге, привчати дитину до читання треба з самого раннього віку. Якщо у неї до школи ще не прищеплений інтерес до книги, якщо вона так і не зрозуміла, що ж хорошого в гортанні сторінок, якщо їй набагато цікавіше грати в комп’ютерні ігри або дивитися мультфільми, значить, ви запізнилися. Звичайно, Ви побачите в її руках підручник або який-небудь роман зі шкільної програми, але далі зобов’язувати до читання навряд чи варто – щоб донести дитині важливість читання «для себе», для своєї самоосвіти, необхідно буде прикласти масу зусиль.
Починати потрібно вже з перших днів народження малюка, коли він ще навіть не вміє розмовляти, але вже починає вивчати предмети навколо себе. Купіть йому спеціальні книжки-іграшки, розвиваючі книжки. Не забувайте і про банальне читання казок перед сном. Читайте маляті вголос, причому обов’язково регулярно. Як тільки дитина освоїть букви і склади, вона перестане залежати від Вас: їй набридне чекати продовження захоплюючої історії, поки Ви зайняті, і потягнеться до книги сам.
Купуйте малюкові барвисті томики з картинками, які будуть його кликати. Але не переходьте до дурного складування книжок,які тільки один раз перегортуються! Якщо дитина подивилася картинки, ледве-ледве подужала перший абзац і закинула книгу в дальній кут, повертайте її назад дитині в руки. Кожен день примушуйте читати хоча б по одній-дві сторіночки. Придумуйте для цього будь-які способи (крім ременя і залякування, звичайно): давайте заохочення, влаштовуйте після прочитаної глави вікторину з призами, обговорюйте прочитане, хваліть.
• По-третє – відстежуйте інтереси свого «книжкового хробака». Якщо Ви приносите вже десяту книжку з народними казками, а він до неї навіть не доторкається, можливо, що йому набридли казки. Спробуйте дитячі детективи чи щось із спеціалізованої літератури: енциклопедії, книги про фокуси, кругосвітні подорожі або про піратів. Враховуйте, що дійсно цікаво маляті, і при цьому намагайтеся розширити коло його інтересів. Змиріться з тим, що великі книги будуть його лякати своєю неосяжністю, хай читає комікси, журнали, газети – все що завгодно, лише б читав.
• По-четверте – прищепіть у малюка любов до слова в будь-якому вигляді. Грайте в ребуси, «слова зі слова», розгадуйте загадки. Нехай він придумує власні казки та історії, малює до них ілюстрації – Ви можете підтримати його маленький талант, роблячи з його творінь стінгазети або журнали. І, звичайно, хваліть дитину!
• І п’яте – не кидайтеся в крайності. У дитинстві повинні бути не тільки книги і розвиваючі заняття, але і «прості» радості: поїздки на природу, в театр, цирк, зоопарк, спілкування з друзями і активні ігри. Дитина повинна залишатися дитиною!
Важливі речі, які варто врахувати, привчаючи дитину до книг:
Необхідно привчати дитину до книги з найперших днів життя (до речі, про це піде мова в наступній статті). Хоч новонароджений ще й не розуміє слів і сенсу розказаного, але він чує мамин розмірений голос, тому немовлята дуже люблять вірші. Вірші – це світ гармонії такту, вони діють на дітей заспокійливо. Важливо на час читання вимикати всі відволікаючі прилади, такі як телевізор, радіо й інші джерела звуку. Діти – маленькі консерватори, тому дуже важливо міняти репертуар, читаючи йому різні книги, а не одне і те ж. Дуже важливо, що б книга була з картинками, так як маленькій дитині деколи дуже складно уявити ті чи інші події, а ілюстрації чудово доповнюють розповідь або казку. Показуйте на картинках ті дії, про які ви тільки що прочитали, обговорюйте з ним прочитане.

Показуйте на особистому прикладі, що читання – це добре і цікаво, що мама і тато теж дуже люблять читати.
Вибирайте книги, які цікаві вашим дітям, враховуйте їх переваги
.

Джерело: Світ Книги