Як відбити у дитини бажання ходити до храму?

Як відбити у дитини бажання ходити до храму?
Я почну з того, як простіше всього відбити дитину від храму: перший – змусити дитину стояти, не ворухнувшись, другий – змусити постити або причащатися натщесерце, третій – вичитувати цілком правило за церковнослов’янською. Адже це й багатьом дорослим важко! Ми стоїмо, переминався, ноги і спина ниють, голова від голоду паморочиться … але ми розуміємо, що для нашого духовного зростання, на шляху до Бога необхідно зусилля, вправа – аскеза.

Перший крок на шляху до церкви – навчитися стояти в храмі, не думаючи про ноги та спину … Так, але це – для дорослих. Дитина не бачить сенсу в терпінні незручності. Християнство – не тільки аскеза, це свято, радість Воскресіння. Ми, дорослі, не повинні забувати, що шлях до Великодня, до Великодньої радості, проходить через Голгофу. Але послідовність подій важлива лише для людини, для Бога немає часу! Для дитини, у якої немає досвіду болю і страждання, яка, якщо і грішить, то занадто мала, щоб усвідомити скоєне зло, шлях до Бога може бути лише радісним. Все, що пов’язано з вірою в Бога в дитинстві має бути живим, світлим, святковим!

Дитина, навіть маленька, може мати власні відносини з Богом. Дітей ранить, коли їм на сповідь батьки видають готовий список гріхів чи, ще гірше, кажуть: «ти мене не слухався, розкажеш про це батюшці». Анітрохи не краще повідомити дитині: «ну чого ти рвешся на сповідь, у тебе немає ніяких гріхів, ось у мене …». Дитина, років з 7-ї, здатна не тільки усвідомити свої гріхи, але і зрозуміти, що на сповіді говорить з Богом, а священик – свідок.

Часто можна побачити малюсіньких дітей, яких не годують перед службою і вони плачуть від голоду всю Літургію – малюк нездатний зрозуміти, заради чого його морять голодом! У нас було так: коли я став трохи розуміти, що таке Причастя, мама підвела мене до думки, що до такого великого і радісної події потрібно готуватися. Тоді я став у день Причастя інакше снідати: у неділю ми вранці їли хліб без масла і пили просту воду. Років у 9 я сам захотів постити. Але я переконаний у тому, що якби мама поквапив події і сказала б мені: «ти вже великий, тепер в неділю вранці ти не снідаєш» – я б не усвідомив, навіщо потрібен літургійний піст, сприймав би це як покарання невідомо за що.

Але якісь обмеження можуть виявитися дуже важливим досвідом. Поясню: можна, наприклад, не дивитися в піст телевізор. Але не просто заради того, щоб навчитися від нього утримуватися, а, наприклад, заради того, щоб в цей час разом з батьками читати Біблію, житія святих. Можна не купувати чогось у піст, але теж, не заради самої ідеї аскетичної вправи, а щоб на заощаджені кошти купити іграшки в Дитячий Будинок, або просто кожен раз, коли хочеться на вулиці купити Снікерс, купувати пиріжок голодному … Цікавим досвідом може бути гра в «таємного друга». Це можна зробити в групі дітей, наприклад, в недільній школі: діти тягнуть папірці з іменами один одного перед початком Посту, а потім весь Піст моляться про цю людину і надають йому таємні знаки уваги. А на Великдень можна спробувати вгадати, хто був твоїм «таємним другом».

Різдвяний Піст дітям ще зрозуміліше. Можна розповісти, що волхви довго йшли до ясел, і цей шлях був важким, і ми, щоб прийти до Віфлеєму теж повинні попрацювати. Можна навіть намалювати на карті подорож волхвів. Для того щоб Бог міг в мені народитися, в мені має бути місце для Нього, як у вертепі. А ще – у світовій літературі величезна кількість святочних оповідань, прекрасних історій під Різдво. Робити саморобні іграшки на ялинку, разом робити вертеп під супровід таких історій – величезна радість і прекрасна підготовка до свята. Придумати можна багато чого, головне, щоб не було безглуздих дій, щоб завжди, якщо дитина запитає – «чому?», Ми могли б йому відповісти.

Здається, що з підлітками в Церкві важко. Думаю, що потрібно просто пам’ятати про те, як важлива для них свобода, і дозволяти вибирати. Багато підлітків хочуть бути в Церкві і прагнуть до Бога, але їм заважає конфлікт з батьками. Так чому б не дозволити їм ходити не в той храм, який подобається батькам, вибирати ту форму церковного життя, яку вони, (на жаль, і так буває), вибрали виключно з духу протиріччя? Так, багато дівчат у перехідному віці починають, наприклад, шукати храм, куди можна прийти в джинсах і без хустки, оскільки зовнішній вигляд в цей час – майже найголовніше. Ну не так вже це і страшно, добре, що хоч не гола, а за статутом хустку зобов’язані носити тільки заміжні жінки.

Інші дівчата, навпаки, починають вбиратися в спідниці до п’ят і постять як у монастирі. Якщо це не шкодить здоров’ю, чому б і ні? Швидше за все, підліток вибере собі ІНШОГО духівника, не того, що у батьків. Якщо це православний священик, не єретик, розумна людина, чого в цьому поганого? Для підлітків часто дуже важлива діяльність. Може бути, юнакові нудно в храмі, але зате – цікаво храми реставрувати: поїде в археологічну експедицію, або відновлювати храми, а там за компанію, і в храм піде … Головне, окремо від батьків. Дівчина нудьгує на службі, але з радістю ходить у дитячий будинок – відвела дітей на службу, і сама заодно сповідалася і причастилась … Я знаю дівчину, яка почала вести заняття в недільній школі і, пояснюючи дітям богослужіння і Біблію, сама почала читати, цікавитися. Це ж саме той вік, коли найцікавіше вчитися, головне – щоб вчили не тому, що в школі! Звичайно, навіть по відношенню до церкви, підліток буде будь-яку ціну відстоювати свободу, але ж і це – свобода дітей Божих!

http:…cerkva-nv.com/content