ТЕПЕР ТИ СТАВ НЕЗРУЧНИМ…

Разом з очікуваними приємними змінами, які відбуваються з клієнтами в процесі психотерапії, часто приходить ще таке гнітюче на перших порах явище, як розлад з близькими і друзями. Вони раптом починають відзначати і пред’являти вам, що ви не розумієте їх, не звертаєте на них уваги, забуваєте про них, перестаєте їх підтримувати і т.д.

В їхніх очах Ви стаєте “егоїстом”, який думає (нечувано!) тільки про себе.

Ви раптом перестаєте вислуховувати багатогодинні скарги на життя, не підтримуєте цілодобове листування в соціальних мережах, не біжите на зустріч тоді, коли це Вам незручно (а незручно, якщо зізнатися собі, вам було вкрай часто), перестаєте давати поради (…це ще що таке ?!) або, навпаки, дотримуватися їхніх порад і приймати від них допомогу, про яку ви не просили і т.п.
Попросту кажучи ви стаєте для них незручними.Їх можна зрозуміти.
Адже як зручно, коли ти впевнений, що лампочка загориться, якщо натиснеш на кнопку вимикача навіть легким дотиком! Тобі і в голову не прийде, що кнопки може не виявитися під рукою.
Так виглядає і людина, якій в будь-який час доби можна “злити” негатив, не замислюючись, а чи доречно це, а чи немає у нього зараз інших справ.
Ти будеш перебивати її, не замислюючись, коли вона заговорить про себе, тому що ти вже її призначив для себе “Рятівником”, і йому неможна говорити тобі про твоє життя.

Коли ж вона раптом не виявляється під рукою, гнів твого внутрішнього “Переслідувача-Агресора” стає необхідним, щоб повернути цю людину на її “місце”.
У цій ситуації клієнти починають сумніватися, чи дійсно корисні такі зміни, які можуть привести до сварок і навіть розриву відносин. На даному етапі вони раптом чітко усвідомлюють, що попередження терапевта на першій сесії про можливі зміни в їх системі відносин, не просто слова, це закономірні реалії життя.
У той момент, коли клієнт тільки відчув ковток внутрішньої свободи, раптом виявилося, що існують зовнішні стримуючі сили, і ці сили – його соціальні зв’язки.
Нерідко друзі-Жертви апелюють до того, що вашій дружбі багато років, і якщо відносини зруйнуються, то саме ви будете нести тягар провини через те, що зробите нещасним іншого. Звичайно ж, це інший виверт маніпулятора, який прагне зберегти будь-яким способом звично зручні для себе, але токсичні для вас, відносини.Все перераховане стосується і відносин з родичами.
При цьому, якщо ваші близькі знають про вашу роботу з психологом, винуватою нерідко стає третя сторона, психолог, що істотно полегшує гру всередині класичного трикутника Карпмана.


Існує, ще одна причина, чому близькі не зацікавлені в ваших зміни.

Їм доведеться поглянути на себе зі сторони і почати щось змінювати в собі, своїх відносинах.
А це складно, енергозатратно, можливо, навіть страшно. Тому вони можуть навіть не здогадуватися про власні страхи, але вони будуть наполегливо несвідомо захищати свою позицію, будь-яким способом утримуючи вас в старих рамках поведінкових стратегій, використовуючи при цьому найрізноманітніші маніпуляції, емоційні гачки і виверти.
Ви можете зупинитися і подумати, що ще, крім свого альтруїзму, ви отримуєте в цих відносинах: які загальні інтереси пов’язують вас, чи буває взаємна допомога чи вона здійснюється тільки в одному напрямку, чи цікаві ви один одному як особистості в цілому.
Що ви втратите і придбаєте, якщо відносини зруйнуються або збережуться?
Докладний аналіз допоможе вам подивитися іншими очима на ваші відносини і бути готовими до їх трансформації або розриву, а, можливо, у вас виникне бажання залишити все, як було, що теж може бути цілком резонним рішенням на конкретний момент часу.
Більшість клієнтів відзначають, що разом з особистою перебудовою так чи інакше змінюється їх оточення: деякі люди починають змінюватися разом з ними, частина з них іде з їх поля зору, при цьому з’являються інші люди, які виявляються настільки близькі, як ніби їх знайомству вже багато років .
Іноді тільки озирнувшись назад можна зробити однозначний висновок, наскільки сприятливі для вас зміни ваших соціальних зв’язків.

Анжеліка Стражкова