Ревнощі у подружньому житті

Ревнощі – це природні емоції. Насправді, кожен відчував ревнощі в якийсь момент свого життя. Однак проблеми виникають, коли ревнощі трансформуються зі здорових емоцій на нездорові, ірраціональні емоції.

Безпідставні надмірні ревнощі з часом можуть навіть зруйнувати ваше подружжя. Розгляньмо це явище, і кроки подолання цих руйнівних емоцій у стосунках.

Чим є ревнощі?

Ревнощі – це реакція людина на очевидну загрозу – реальну чи вигадану – для подружніх стосунків.

Згідно зі свідченнями численних сімейних консультантів, ревнощі є проблемою третини всіх подружніх пар, які звертаються за допомогою до консультантів.

Незначні прояви ревнощів можуть лише оживити ваші стосунки та допомогти вирішувати актуальні проблеми у стосунках. Однак значні прояви ревнощів стають небезпечними, оскільки можуть призвести до сварок, переслідування, стеження у соціяльних мережах за своїм партнером, навіть до фізичного насильства.

Немає підстав вважати, що ревнощі згаснуть самі собою без вирішення проблем у стосунках. Ревнощі не можна приборкати лише за допомогою зміни думок і відмови від певних суб’єктивних підозр щодо партнера. Ці емоції зачіпають глибинні корені людської особи, а тому їх приборкання вимагає переосмислення власної поведінки та конкретних зусиль для подолання цих емоцій.

Здорові проти нездорових ревнощів

Час до часу ревнощі можуть бути природним явищем, однак коли вони стають інтенсивними чи ірраціональними, тоді несуть загрозу стосункам. Важливо навчитись розрізняти здорові ревнощі від нездорових, щоби зберегти сімейні стосунки від кризи.

Здорові ревнощі

У стосунках, де прояви ревнощів помірні та випадкові, це нагадує парам, що не варто сприймати одне одного як щось належне. Ревнощі також можуть спонукати партнерів, щоби вони цінували одне одного і докладали свідомі зусилля, аби кожен почувався цінним і потрібним у стосунках.

Ревнощі також підсилюють інші емоції, дають сильніші почуття прихильности, а навіть роблять статеві стосунки пристраснішими. У невеликих дозах, які можливо контролювати, ревнощі можуть стати позитивною силою в подружжі.

Коли у здорових стосунках вибухають ревнощі, це відбувається через прагнення мати безпеку та певність. Можливо, хтось із подругів бачить потенційну загрозу для шлюбу і тому виявляє занепокоєння або ревнощі. Коли подружжя обговорює проблему раціонально та домовляється про те, як рухатися вперед, то все виходить на добро. Це за умови, що обидва партнери віддані одне одному й упевнені в собі.

Нездорові ревнощі

Коли ж ревнощі сильні або ірраціональні, то все виглядає по-іншому.

Часто ірраціональні або надмірні ревнощі – це попереджувальний знак про можливість розвитку насильства, жорстокости у стосунках.

Зрештою, ревнощі можуть настільки переповнити партнерів сильними емоціями, посіяти невпевненість, що навіть починають контролювати усю поведінку людей. Ці емоції можуть спричинити фінансове, словесне, психологічне насильство.

Нездорові ревнощі здебільшого обумовлені страхом, що близькі покинуть, і тривогою через те, що нас не люблять по-справжньому. Нездорові ревнощі мають наступні ознаки:

• параноїдальні підозри стосовно того, що робить або відчуває партнер;

• вимоги до партнера звітувати, де він був і що робив;

• прояви нетипової тривоги та страху;

• висування звинувачень, які не відповідають дійсності;

• надмірні сумніви стосовно поведінки та мотивів свого партнера;

• стеження або переслідування свого партнера, щоб дізнатися його (її) місця перебування;

• порушення свободи партнера чи заборона йому (їй) бачитися з друзями або родичами;

• перечитування електронної пошти, повідомлень або прослуховування голосової пошти з метою виявлення невірности чи брехні;

• безперервне надсилання текстових повідомлень партнеру, коли він (вона) є відсутня.

Причини ревнощів

Зіткнувшись із ситуацією, яка може викликати ревнощі, людина реагує на ці емоції також іншими емоціями: страхом, гнівом, тривогою, сумом, сумнівом, болем, жалістю до себе та відчуттям, що її принижують. Також людина відчуває підозру чи загрозу небезпеки, почуття невдачі.

Ревнощі трапляються з багатьох причин, наприклад:

• невпевненість у собі або низьку самооцінку;

• побоювання, що тебе покинуть або зрадять;

• відчуття сильного бажання володіти або контролювати свого партнера;

• помилкове відчуття права володіння на свого подруга;

• нереальні сподівання щодо власного шлюбу;

• неадекватні очікування стосовно свого подруга;

• пам’ять про минулий травматичний досвід розлучення;

• страх втратити когось або щось важливе.

Наслідки

Часто трапляється, що пари неправильно спримають ревнощі, вважаючи їх проявом любови, особливо, коли ці почуття здорові та нечасті. Однак ненормальні прояви ревнощів не слід сприймати як вияв любови. Аномальні ревнощі спричиняють руйнування стосунків, оскільки ревнива людина стає дедалі небезпечнішою, гнівливою та деспотичною. Їхні результат – це втрата любови та поваги між партнерами.

Зрештою, ревнощі спричиняють образи та постійний самозахист. Вони руйнують довіру в стосунках та провокують часті сварки, особливо, якщо ревнива людина часто чогось вимагає і про щось допитує.

Інтенсивні емоційні переживання можуть також спричинити фізичні симптоми погіршення стану здоров’я. Іноді ревниві люди відчувають такі фізичні реакції, як: тремтіння, запаморочення, депресія та проблеми зі сном. Їх постійний гнів і потреба у спростуванні підозри веде до розриву стосунків, особливо якщо ревниві особи проявляють насильство і втрачають контроль над своєю поведінкою.

Як справлятися з ревнощами у шлюбі

Якщо у вашому шлюбі виникають ревнощі, важливо якнайшвидше вирішити це питання, перш ніж ці почуття стануть неконтрольованими. Подружжя можуть навчитися здоровим навикам подолання ревнощів.

Певні помірковані прояви ревнощів  це нормально

Трапляються випадки, коли певні люди чи життєві ситуації можуть становити загрозу вашому шлюбу. Можливо, це кокетливий колега по роботі чи часті робочі відрядження, які викликають трохи ревнощів. Найголовніше, знайти час для розмови про ваші проблеми, і домовитись про певні межі, які захистять ваш шлюб. Важливо спокійно обговорити проблеми і прийняти спільні рішення.

Сягніть до головних причин ревнощів

Коли один із партнерів постійно відчуває ревнощі, важливо з’ясувати, чому так відбувається. Можливо ревнивий партнер почувається невпевнено, тому що ви як пара мало проводите час разом? Або у шлюбі важко довіряти партнеру через колишні випадки невірності? Задавайте питання. Спробуйте зрозуміти, звідки беруться ревнощі і як можливо їх послабити.

Творіть атмосферу довіри

Один з найкращих способів як уберегтися від ревнощів – це створення атмосфери довіри у стосунках. Цей процес починається з того, що обидва партнери поводяться так, що заслуговують на довіру. Тобто, вони вірні, віддані і чесні. Гідні довіри люди не обманюють про те, як вони провели свій час. Вони не обманюють своїх подругів. Довіра у стосунках здатна витіснити ревнощі.

Розвивайте здорову прихильність одне до одного

Проводьте час разом і зміцнюйте зв’язок між вами. Шлюб – це щось більше, ніж спільне проживання. Це різні прояви прихильности, проведення спільного часу та формування прив’язаности одне до одного. Будь-які загрози вашій прихильності одне одному повинні викликати занепокоєння. Ревнощі можуть бути доречними, коли вони є сигналом, що шлюбу щось реально загрожує.

Розпізнавайте, коли ревнощі загрожують насильством

Ревнощі як відповідь на реальну загрозу стосункам – це нормально. Але якщо один із партнерів ревнує без причини, то це може бути сигналом тривоги – особливо, коли ревнощі супроводжуються надзвичайним гнівом, нереальними очікуваннями та необгрунтованими звинуваченнями. Зокрема, коли такі ревнощі повторюються знову і знову.

Ще однією рисою нездорових ревнощів є спроби контролювати іншу людину, а також висловлювати безпідставні звинувачення. Якщо ви регулярно захищаєтесь від безглуздих запитань свого партнера, то це тривожний сигнал. Ваше подружжя потребує негайної допомоги сімейного консультанта або психотерапевта, перш ніж ситуація вийде з-під контролю.

Подолайте власні ревнощі

Найперше подумайте, чому ви відчуваєте ревнощі. Можливо, ви таким чином піднімаєте власну самооцінку, відчуття значущості в очах свого партнера, або ж маєте побоювання, що ваш партнер покине вас. Або ваш партнер вже раніше зраджував вас, і ви боїтеся, що це повториться.

У будь-якому випадку, ви повинні дати собі раду з вашими почуттями. Найкращий спосіб – це знайти сімейного консультанта або психотерапевта, який допоможе вам навчитися керувати своїми ревнощами.

При правильному підході до справи ревнощі можуть стати нагодою для особистісного зростання і зміни. Усунення ревнощів допоможе вам краще зрозуміти себе самих та ваших партнерів. Ось кілька кроків для подолання своїх ревнощів:

• усвідомте те, що ревнощі шкодять вашому шлюбу;

• визнайте, що ревнуєте вашого партнера;

• постановіть не шпигувати за вашим подругом;

• обговоріть причини ваших ревнощів одне з одним;

• прийміть рішення змінити свою поведінку;

• зрозумійте, що ви не можете контролювати іншу людину, лише можете контролювати власну реакцію на неї;

• зверніться за професійною допомогою до сімейного консультанта;

• встановіть разом справедливі сімейні правила щодо ситуацій, які викликають ревнощі.

Коли ревнощі стають нездоровими, тоді вони руйнують стосунки та створюють токсичні подружжя. Саме тому необхідно здобувати практичні навики як долати ревнощі й інші негативні емоції у сімейних стосунках.

Джерело: Jealousy in Marriage: How It Happens and What to Do
переклад Ігор Леньо