Прихована вигода Жертви у трикутнику Карпмана

➡️«Хочеш уваги – стань нещасним».

Якщо людина дійсно усвідомлює, що її невдалі сценарії повторюються і лоб вже рясніє шрамами від граблів, то має відмовитися від колишнього способу життя. Вона мала б почати робити щось протилежне до того, що робила раніше, навіть якщо сила звички непереборно тягне назад.

Трикутник Карпмана – той простір, який суцільно побудований на маніпуляціях та звичках до них. Це складно помітити у своєму житті, а тим більше – змінити. По-перше, тому що людина знаходиться всередині ситуації і їй складно відслідковувати себе, а по-друге – заважає прихована вигода. Кожна із субособистостей трикутника — Жертва, Агресор та Рятівник, мають свої вигоди, навіть якщо їм не подобається загальна картина та загальний підсумок.

Але ця найприхованіша вигода – вона як синиця в руці: важко її відпустити, адже журавель далеко і високо, і ще не відомо, чи вдасться його зловити.

Для того, щоб вийти з Агресора у Філософа (Пофігіста) – слід частіше говорити про життя «так». Усьому, що відбувається. Головне кредо Філософа – прийняття. Навіть якщо те, що відбувається, йому не подобається. Але оскільки воно вже відбувається, то чинити опір марно. Для того, щоб щось змінити, потрібно спочатку прийняти, надати цьому право на існування. І лише з цього можна стартувати далі.

Вихід із Жертви – у Героя теж можливий. Як? Говорити «я хочу!» і слідувати за своїми бажаннями.

Здається, цікава пропозиція, але Жертві страшно. Так раніше не було — всі бажання зазнавали жорсткого контролю. Але тепер (якщо звичайно, хочеться потрапити в інше життя), улюбленим питанням має стати: «А що якщо?… Що, якщо я ризикну, зроблю те, чого не робив раніше, якщо навіть мене не зрозуміють навколишні і засуджуватимуть, злитимуться , відкидатимуть?»

Начебто, все зрозуміло, проте дотримуватися цих простих порад заважає та сама прихована вигода, з нею ми і познайомимося.

➡️Прихована вигода Жертви

Жертва, яка не готова розпрощатися зі своїм сценарієм, відповість: «Я хочу. Але…» і далі піде довгий перелік обставин, які заважають втілити задумане: …фінанси не дозволяють, …діти (батьки) хворіють, …у нашій державі це неможливо… І апофеоз: «…я не така, як ти, у мене немає твоєї цілеспрямованості (здоров’я, наполегливості, сили і т.п.)».

Далі може бути продовження «добре тобі, а ось у мене …(перелік обставин)».

Сила, наполегливість, цілеспрямованість і навіть здоров’я не виникають із повітря. Це якості Героя, і вони виховуються в процесі життя (так само як м’язи накачуються в тренажерному залі). Ці характеристики – результат, який потім перетворюється на можливості.

Але Герой не живе у трикутнику Карпмана! Він вийшов звідти, і для цього йому потрібно було витягнути нагора приховану вигоду, розглянути та відмовитися від її принад.

➡️Жертва не готова

Якщо Жертва не готова, вести з нею діалог безглуздо для неї і шкідливо собі. Є ризик непомітно впасти у Рятівника або Агресора. Можна діяти лише Провокатором, тобто видавати безжальний стіб типу «ну, то зроби це, йди, давай!». Є шанс, що спрацює. Мінімальний, але є.

➡️Чому Жертва не хоче виходити зі своєї ролі? Адже, очевидно, що там погано! Здається, що видно всім, а їй – краще за інших.

Не спокушайтеся, не так вже й погано, головним чином тому, що звично і зрозуміло, не потрібно ризикувати.

Є прихована перевага і вигода — безпека.

А ось виграш у разі, якщо Жертва вийде зі своєї позиції для неї ж є сумнівним. Адже вона не знайома з енергією, де живе Герой, вона не знає її смаку. Там її, цієї енергії, в 10 разів більше і життя тече яскравіше. Але з ями, де все життя сидить Жертва, світло сліпить і лякає.

➡️Прихована вигода – що це?

Це те, що отримує Жертва за свою нещасність. Причому – абсолютно безкоштовно і без будь-якого напруження. Нещасних шкодують, їм допомагають. Кому не відомий приклад із дітьми, що часто хворіють? Здорова дитина непомітна, їй не дістається уваги (любові) навколишніх. А ось навколо хворого всі починають носитися з чаєм, компресами, пігулками та термометрами. Нескінченні питання: «Як ти почуваєшся? Тобі легше?». гріють душу. Дитина хоча б на час хвороби почувається потрібною. І приємний бонус – до школи (садка) йти не потрібно. Мама (бабуся) залишається з дитиною вдома і її час підпорядкований тепер тільки хворому.

Якщо такий сценарій повторюється кілька разів, він закріплюється як звичний. І у дорослому житті людина продовжує діяти за принципом: «хочеш уваги – стань нещасним». Навіть якщо навколо немає нікого, хто доглядав би хворого. Щоб дати любов і турботу самому собі – елементарно відлежатися та відпочити, людині стає потрібна індульгенція (дозвіл) у вигляді хвороби.

Щоб отримати свою приховану вигоду, Жертва активує в навколишніх Рятівників. І в хід можуть іти не лише спекуляції зі здоров’ям. Скарги на життя, на навколишніх, на екологію, державу, навіть на клімат. Причому вони зовсім не голослівні. Жертва як магнітом притягує до себе всілякі неприємності, з нею завжди щось трапляється. Тобто підстави нарікати на життя у неї завжди є.

Стиль скарг може бути різним – від стриманого, з гідністю викладу сухих фактів до відвертого ниття. А зміст скарг завжди відповідає на запитання: «Що поганого в тебе в житті?». Якщо така людина Ваш друг чи родич, то їй хочеться допомогти: співчуттям, порадою, грошима. Хочеться щось зробити, щоби трохи полегшити його тяжкий хрест; показати, що життя не таке вже й погане, і є в ньому світлі моменти. І якщо ви це робите, то Жертва отримує свою приховану вигоду. Вона виграла!

А Ви – на гачку. Тепер ви Рятівник, тобто кружляєте разом із Жертвою у трикутнику Карпмана. А у Рятівника своя прихована вигода, (але про це в іншій статті).

Найпоширеніший приклад – гроші у борг. Жертва захлинається у фінансовій трясовині, Рятівник позичає гроші. Без відсотків зрозуміло – це дружня допомога! Минає час, Жертва грошей не повертає. Рятувальник спочатку делікатно нагадує, потім змушений вимагати, але Жертва грошей не має. Результат – дружні стосунки йдуть коту під хвіст. Рятівник почувається ошуканим. А Жертва – скривдженою. Тому що грошей далі немає, «…невже друг не розуміє? І який він після цього друг?» Або ж Жертва може почати звинувачувати себе та яскраво демонструвати почуття провини – бачиш, мовляв, як я страждаю! Гроші може і віддає, але по три копійки на місяць, що проблеми не вирішує.

Що ж Рятівник? Він або діє за принципом «зрозуміти, вибачити, забути», або плекає надію отримати своє в повному обсязі. У першому випадку він перетворюється на Філософа (Пофігіста) з наступного трикутника. Робить при цьому висновок, що більше грошей він у борг Жертві не дасть. І лише в цьому випадку дружні стосунки можуть зберегтися.

Якщо ж він не в змозі визнати власну дурість і попрощатися з грошима, то перекидається в третю субособистість трикутника Карпмана – Агресора (Контролера). Про збереження дружніх відносин тут не може бути й мови. Агресор злий (так як обдурили його надії, скористалися його довірою). Жертва скривджена – не увійшли до її становища.

Приклад із грошима – дуже показовий, вони переводять емоції та час у тверду валюту, яку можна порахувати та виміряти.

Ще один дуже важливий нюанс – усі стратегії старіють. І отримувати приховану вигоду за одним і тим самим сценарієм не вдається. Все одно, людина, яка живе тут, у нашому динамічному світі, приречена все життя винаходити щось нове. Тож можна вибирати, що винаходити – способи бути нещасним чи бути щасливим. На мою думку, вибір очевидний.

➡️Якщо ви хочете вийти з Жертви

Відмовтеся від прихованої вигоди!

Не дозволяйте оточуючим і собі самому думати про себе як про невдаху, нещасну, несправедливо ображену людину!

Для цього:

  • Не підтримуйте розмов у стилі «як усе погано»!
  • Не розповсюджуйте негативні новини!
  • Йдіть із ситуацій і від людей, які це роблять!
  • Ніколи і нікому не варто скаржитися на життя (хіба фахівцеві, з яким Ви обговорюєте свої проблеми: адвокату, фінансовому консультанту, психотерапевту, лікарю)!
  • Слідкуйте за тим, які вислови Ви вживаєте, які фрази часто вимовляєте. Наприклад, такі як «свиня скрізь бруд знайде» або «біда не ходить одна» — з арсеналу Жертв, і їх краще назавжди викинути на смітник!
  • Частіше питайте себе, чого Ви хочете саме в цей момент і намагайтеся це робити!

Прихована вигода у трикутнику Карпмана тримає людину в стані низької енергетичності, а отже – тузі та апатії. Жертві вдається виграти в цю гру – вона завжди отримує свій виграш, але він мізерний. І в жодне порівняння не йде з тими капіталами (емоційними, фінансовими, особистісними), які накопичують Герої. Потрібно наважитися відчепитися від звичного, і тоді життя зміниться кардинально!

Перевірено на собі.

Anna Romanyk