Перший рік у шлюбі

Перший рік у шлюбі – найважчий. Так кажуть у народі. Чи це так? І які проблеми в перші роки шлюбу чекають молоду сім’ю на шляху до сімейного щастя?

Давайте згадаємо народні казки, вони, як правило, закінчуються тим, що головні герої одружуються і створюють щасливу сім’ю. І героїв чекали проблеми не в шлюбі, а до шлюбу. Згадайте, Іван-царевич рятує жабу-царівну, б’ється з Чахликом, отримує свою кохану і одружується на ній. Труднощі залишилися позаду, і казка закінчується створенням щасливої сім’ї.

Інший приклад – король Єлисей, скакав, скакав по світу, розмовляв і з вітром і з Сонцем, поки не знайшов сплячу царівну. Потім пробудив її і одружився, знайшовши сімейне щастя. І знову бачимо, що всі труднощі були не в шлюбі, а до шлюбу.

Чому раніше було проблемою для молодих – одружитися за власним бажанням? А після створення сім’ї – проблем і конфліктів у сім’ї майже не було? Відповідь на це питання приходить знову з глибини віків. Тільки цього разу з реального життя.

Згадаємо, як раніше укладали шлюби. Батьки видавали заміж дочок на власний розсуд, не зважаючи  на думку дітей. І часом, жених, і наречена навіть не знали один одного до весілля. Вийти заміж по любові, за власним розсудом – ось що було неймовірно важко зробити. Щоб одружитися по любові, жених повинен був довести батькам своєї коханої, що саме він гідний руки їх дочки, а не той багатий син купця. Як ви розумієте, зробити це було важко. І дівчині потрібно було якось “умастити” батьків, змінити їх ставлення до її коханого. А це рідко вдавалося зробити. Дівчину замикали і нікому зайвий раз не показували. Адже хотіли віддати дочку, що називається, у добрі руки.

І все-таки, якщо молодим вдавалося пробитися крізь заслін батьківських заборон, то в їх сім’ї починався типовий для того часу патріархат, який влаштовував і юнака і дівчину. З дитинства їм були прищеплені певні ролі, сімейні традиції і правила поведінки, яку вони знали напам’ять і діяли відповідно до них. Не було жодних криз і проблем у перші роки шлюбу, які з’явилися в наш час, і щасливих сімей було значно більше. Усі ролі були розписані, чоловік – працює, дружина – народжує. Чоловік – командує, дружина – прислухається. Чоловік – голова сім’ї, усе просто і зрозуміло. Тобто ми бачимо, вже в реальному житті, що в наречених проблеми були до шлюбу, а не після нього. Можна довго сперечатися про те, правильно це чи ні, але, в усякому разі, так було.

Чому зараз люди не зустрічають проблем до одруження? Як правило, проблеми з’являються після одруження і, більше того, проблемними виявляються перші роки в шлюбі. Одружилися і що далі? Які труднощі в шлюбі чекають молоді сім’ї, причому в найближчий час?

Проблеми в перший рік шлюбу

У сучасному суспільстві усе не так просто. Зараз навпаки, одружитися можна легко. Причому, з ким хочеш. І відразу ж, починаються перші проблеми в шлюбі.

Перша проблема в шлюбі – це, як не дивно, сам факт створення нової сім’ї. Стрес, який ми відчуваємо при одруженні сильніший, ніж при розлученні! Виключення – загибель одного з подружжя, цей факт буде сильніший. В інших випадках шлюб – важчий удар, ніж розлучення. Так ученими розроблена таблиця сили стресу, викликаного змінами нашого звичного способу життя (у відносних одиницях) у ній шлюб стоїть вище за розлучення.

Тут ось, яка річ, стрес може бути викликаний не лише негативними подіями, але і позитивними. Одруження змінює наші звички, стереотипи, спосіб життя, який у нас склався. І нашому мозку все одно, чим викликані ці зміни, позитивними подіями чи негативними. Для нього – це стрес! Адже потрібно перебудовуватися на новий спосіб життя, виробляти нові звички. А тут ще такі стресові чинники – переїзд на нове місце проживання (хтось один точно переїжджає), поява нового члена сім’ї (тут їх дуже багато: теща, тесть, свекруха, свекор та інші), зміна своїх звичок, зміна дозвілля. Додамо ще розважальну поїздку (весільна подорож), зміну прибутків, а ще можливо, вагітність, зміна роботи або її втрата. Загалом, якщо узяти за усіма пунктами бали з таблиці для обох з подружжя і скласти, виходить величезний стрес. Тобто отримали проблему звідти, звідки її зовсім не чекали.

Друга проблема в шлюбі. Одружилися – і що далі? Раніше було зрозуміліше, чоловік – працює, дружина народжує діток, господарює. Чоловік командує, дружина прислухається. У патріархальній сім’ї таких проблем для шлюбу не було. Усе було зрозуміло. Зараз світ змінився, і жінки беруть таку ж активну участь у житті, як і чоловіки. Тому багато що не зрозуміле. Хто зароблятиме гроші, і хто плануватиме сімейний бюджет? Коли народжуємо дітей і скільки? Хто виховуватиме дітей у сім’ї? Відповіді “від лукавого” на кшталт: “Разом вирішимо”, “Разом зробимо” нічого, насправді, не вирішують. Разом нічого не зроблять, як у байці “а віз і нині там” залишиться. Потрібне чіткіше і конкретніше поняття, і розподіл, а не це абстрактне “разом”. Така ще одна проблема в перший рік шлюбу, яка чекає усіх, хто одружився.

Як уникнути конфліктів у перші роки сімейного життя?

Сварки в сім’ях зустрічаються завжди і скрізь. З різних питань. І часто, молоді самі собі створюють проблеми в шлюбі. Адже суперечки бувають різними. Суперечка може бути через якесь конкретне питання, наприклад, куди сходити сьогодні, у театр або в кіно. Але бувають інші конфлікти, коли суперечка – це лише привід для того, щоб випустити пару, розрядитися, зняти напругу, яка накопичилася в них у результаті постійного стресу. А стрес, як ми пам’ятаємо – це перша проблема в шлюбі.

Стрес величезний і молоде подружжя перебуває в ньому постійно. Недивно, що час від часу ця напруга випліскується назовні зі всякого приводу: хтось тюбик із зубною пастою видавив з центру, а не з краю, хтось кухоль поставив на верхню полицю, а не на нижню. І через такі дурниці (та яка різниця, звідки він або вона пасту вичавив?) і виникають проблеми в шлюбі.

Причому подружжя в багатьох випадках могло б уникнути конфліктів у сім’ї, якби розуміли, що не тюбик причина і не кухоль, а стрес, в якому вони постійно перебувають через одруження і зміну свого звичного способу життя. І коли вони це зрозуміють, то по-іншому ставитимуться до конфліктів в їх шлюбі.

Нехай, навіть, вони не перестануть сперечатися через тюбик і кухоль, але вони будуть по-іншому ставитися до такої суперечки. Бо вони усвідомлюють, що причина суперечки – не наш партнер, який прагне весь час робити капості, а стрес, в якому перебувають обидва з подружжя.

І щоб зберегти гармонію в сімейних стосунках, молодим людям необхідно знати про усі проблеми в перші роки шлюбу, які встануть у них на шляху до сімейного щастя. І знаючи їх, потрібно навчитися знаходити шляхи подолання усіх проблем. Тільки тоді можна набути сімейного щастя і створювати щасливі сім’ї.

Автор: Наталя Дейнека