Добрий зв’язок із татом

Добрий зв’язок із татом

Мама – це та, хто носить дитя під серцем кілька місяців, приводить його на світ, годує, доглядає, задовольняє його перші потреби. «Мама» – це найчастіше перше слово малюка. Мама – це людина, до якої найчастіше приходимо по пораду й розраду. Мама – це… А тато?
Ну, він часто заробляє на сім’ю, утримання дому, щось ремонтує, відвозить до школи, на заняття, до знайомих, дає кишенькові гроші. Чи я ще чогось особливого потребую від нього? Чи потребую ще якихось стосунків із моїм татом? Навіщо вони мені?

Певен, що кожному з нас – незалежно від статі – потрібні стосунки не лише з матір’ю, але і з батьком, і то дуже потрібні. Досвід батьківської любові, зовсім інакшої ніж материнська, потрібен, аби стати дорослою людиною – справжнім чоловіком або гарною жінкою. Так уже Бог створив цей світ, що є в ньому чоловік і жінка, які, створюючи сім’ю, стають батьком і матір’ю для своїх дітей, одне одного доповнюють і допомагають своїм дітям зростати. Кожне з них задовольняє відповідні потреби молодої людини, кожна зі сторін інакше підтримує і навчає жити як хлопця, так і дівчину.

Батько й син

Потреба зв’язку з татом виникає з власної потреби буття батьком – яка, шановні чоловіки, вписана в наше покликання. Більшість із вас у майбутньому стануть головами сімей, чоловіками й татусями. Напевно ви, як і я, хочете бути добрими батьками для своїх дітей і не припускатися помилок ваших власних татусів, які так легко помітити. Можливо, й ви – так само, як я колись – не усвідомлюєте, що на «буття батьком» має дуже великий вплив «буття з батьком». Те, які зараз мої стосунки з моїм татом, впливатиме на те, які будуть мої стосунки з моїми дітьми. А отже, від того, як ми зараз одне до одного ставимося, про що розмовляємо, чи проводимо час разом, чи працюємо спільно над чимсь, яка атмосфера панує поміж мною і моїм татом, – від цього може залежати моє майбутнє батьківство. Залежати також і тоді – а може, особливо тоді, – коли це вимагає спроб зрозуміти, пробачити і виправити важкі стосунки. А тому – сьогодні я можу свідомо закласти фундамент під моє майбутнє батьківство, і ставати справжнім чоловіком. Подумай ще й над тим, що твої стосунки з батьком впливатимуть також і на стосунки твоїх дітей з їхнім дідусем, з яким вони шукатимуть контакту.

Може, думаєш: а, який там дідусь із мого тата!.. Але пам’ятай що люди змінюються, і що довше я живу, то більше бачу, що змінюються частіше, ніж нам це видається. З часом хтось, хто ну ніяк «не скидався», стає фантастичним дідусем. Знаю це зі свого родинного кола, бачу свого тата, який реалізувався в ролі дідуся, який робить багато чудового для своїх онучат, багато такого, про що я ніколи й не підозрював, що вміє.

Якщо ти вже є батьком, то, може, захочеш або навіть муситимеш виправити свої стосунки з власним татом. Тепер це може тобі вдатися легше з кількох приводів: маєш більше можливостей проводити час разом, якщо, припустімо, ви разом мешкаєте, щось разом робите, і це може стати нагодою для такої, давно відкладеної розмови. Знаю, що зазвичай чоловіки менше розмовляють, але інколи не потрібно багатьох слів, щоби розпочати все заново. «Вміння бути батьком» не досягається за один раз, у момент народження власної дитини. Справжнє батьківство формується протягом усього життя, також і сам його будуєш. Батьківство часто завойовується, або за нього навіть борешся, намагаючись подолати свій егоїзм, свої вади, погані риси характеру, і вправляючись у чеснотах, розвиваючи креативність і багато інших речей, що їх приносить життя разом із появою нової людини, яка потребує тата.

Любі жінки, молоді дами, чи ж то не тато був вашим першим «чоловіком»? Хіба не він був тим, для кого ви старалися бути красивими? Хіба то не вас тато захищав від злого вовка?

Батько і донька

Любі жінки, молоді дами, чи ж то не тато був вашим першим «чоловіком»? Хіба не він був тим, для кого ви старалися бути красивими? Хіба то не вас тато захищав від злого вовка? Може, скажете, що то було давно і ви вже навіть не пам’ятаєте. Однак правда така, що то саме тато є першим взірцем чоловіка для жінки. Взірцем позитивним або негативним, але це вихідний пункт, точка відліку для дівчини, яка зустрічає хлопця. Насамперед стосунки з татом можуть бути місцем задоволення ваших (усвідомлюваних або ні) глибоко вкорінених потреб: безпеки, ніжності, буття важливою і цінною людиною.

Добрі стосунки з батьком допоможуть вам оминути чимало пасток сучасного світу, який використовує брак реалізації наших потреб у рідному домі, даючи оманливе їх насичення або заглушення деінде. Подумай лиш, чи то не тато хоче для тебе всього, що лиш є найкращого, чи не він забезпечує тобі прихисток, і чи не для нього ти завжди залишаєшся прекрасною принцесою. Маючи досвід добрих стосунків із батьком, матимеш також більше шансів на кращий вибір того, відповідного для тебе мужчини, який буде твоїм чоловіком і батьком ваших дітей. Також зможеш підтримувати майбутнього чоловіка в його батьківстві, підказуючи йому, радячи, виходячи з того, що було добре у твоїх контактах із татом, а чого він мав би уникати.

Може, скажеш мені, що все те, що я вище виклав, то роль батька, і то він має задовольняти твої потреби, і що тобі до того. Так, це правда; однак стосунки передбачають певну обопільну співпрацю, і ти теж маєш у них свою частку. З точки зору чоловіка, скажу більше, то саме доньки ініціюють зустрічі, розмови чи прогулянки з батьком. Дівчина в період дозрівання, яка «сигналізує» про свої потреби контакту з татом, часто стає для нього імпульсом до того, щоби звернути більшу увагу на стосунки з дочкою.

Складні стосунки з батьком

Може, й у вашій ситуації склалося так, як у мене колись із моїм татом – м’яко кажучи, вони були не найкращі. Попри спроби відбудувати чи й навіть збудувати щось, що могло би зватися стосунками, нічого не виходило. Кожен має свою власну історію, різний багаж досвіду, і важко давати поради; але завжди можеш принаймні спробувати зробити таке:

зрозуміти тата, оцінивши його власні стосунки з його татом;
простити свого тата у своєму серці;
молитися за свого тата і про добрі стосунки з ним.

Найважливішим є, однак, мати добрі стосунки з Богом і дбати про них, з Богом, який є нашим Отцем, а в деяких випадках – тим самим Єдиним Татом. То від Нього ми дістаємо міць, силу і мудрість як для будування взаємних контактів з іншою людиною, так і для того, щоби ставати зрілим чоловіком або зрілою жінкою. То Бог є взірцем батька люблячого і милосердного, попри наші недоліки та слабкості. Можу вам сказати, що я спробував виправити складні стосунки з татом, і мені вдалося! Сьогодні наші стосунки – набагато кращі від колишніх, від чого маємо радість і тато, і я, і моя вже власна родина.

Бажаю вам і вашим татусям не занедбувати взаємних стосунків – заради блага вас самих і ваших майбутніх родин.

Про автора: Марцін Пясецький, народився 1970р., одружений уже 13 років, батько уже впродовж восьми років – має трьох дітей: Марисю, Асю і Стасика. Провадить власнийфотоблог. Журналіст, закінчив факультет полоністики Варшавського університету.

Джерело CREDO