ІНШОГО ЗМІНИТИ НЕ МОЖНА

ІНШОГО ЗМІНИТИ НЕ МОЖНА

Іншу дорослу людину змінити не можна. Іншого … в загальному, це потрібно повторювати як мантру, як гімн кордонів наших можливостей.

Найбільше, що ми можемо в стосунках – це попросити змінитися. Навіть якщо цей інший – тип вкрай неприємний. Навіть якщо це ваша дружина, яка проявляє “зневажливо мало уваги до домашніх обов’язків”. Навіть якщо це ваш чоловік, який “дуже багато часу проводить зі своїми друзями”. Навіть якщо це подорослішали син / дочка, які не виявляють бажання з нами бачитися / спілкуватися. Якщо хтось нахабно вторгається в наш особистий простір, ігноруючи прохання цього не робити – його можна і потрібно зупинити і видворити назад, але змінити цю людину не можна.

Його просто доведеться раз по раз видворяти, якщо не засвоїв уроку і у нас достатньо сил, але засвоєння уроку внаслідок застосування сили – це не зміна людини, просто його агресія, зустрівши перешкоду, знаходить інший об’єкт.

Ідея про те, що якщо прикласти досить зусиль, то можна змусити іншу людину змінитися і стати зручнішою, має логічним кінцем фізичне насильство. Треба ж вибити дурь з цієї паскудної голови.

Тому важливо пам’ятати: як тільки у мене в голові з’являється ідея не домовлятися з іншим дорослим, не мати справу з фактом, що з деяких питань не виходить знайти спільну мову, а спробувати продавити того, хто чинить опір, щоб втиснути в нього щось своє – то я встав на шлях, який може рано чи пізно привести до фізичного насильства.

І неважливо, яким чином ви намагаєтеся продавити: активно-агресивно, через крики і погрози, або пасивно-агресивно, через образи, звинувачення, бойкоти і так далі.

Найчастіше до биття доходять ті люди, з яких самих “вибивали дурь” в минулому. І думка про те, що якщо “людський матеріал” пручається твоїй волі, то потрібно посилити тиск, а не визнавати своє безсилля – звідти ж.

А що робити, якщо хтось провокує ?! Так, навіть якщо провокує або ви просто собі це придумали – неважливо. На провокацію ми потрапляємо, якщо впевнені, що можна щось зробити з людиною, яка займається цими “провокаціями”. Заткнути, звичайно, можна – страх і біль творять “великі” справи. Але виникає питання: навіщо поруч людина, з якою неможливо домовитися (і знову-таки неважливо, хто винен) і яку можна тільки змусити / заткнути ?!

А що ж робити, якщо “по-людськи” не розуміють? Мати справу з фактом, що не розуміють. Задуматися над тим, що і як я кажу, що відбувається в наших відносинах і яка моя роль в тому, що немає розуміння.

Тобто регулювати себе, а не іншого. І якщо нічого не допомагає (так, так буває, і на жаль – нерідко) – мати справу з фактом, що не допомагає, а не намагатися продавити / розчавити. І в результаті, що цілком можливо – розійтися / віддалитися.

Дуже важко визнавати своє безсилля, поки не дійшов до крайньої точки. Але – іншого змінити не можна. Можна просити, можна говорити про свої почуття і переживання (якщо вас чують), можна пропонувати компроміси і влаштовуючи обох варіанти. Або визнати безсилля в цих своїх спробах. До тих пір, поки ми не усвідомлюємо його і не проживаємо – доріжка до війни відкрита. А за межами цього безсилля, якщо прийняти його і пережити до кінця – свобода.

Ілля Латипов

#порадня