Часто навіть добрі батьки несвідомо травмуть своїх дітей

Часто навіть добрі батьки несвідомо калічать своїх дітей

Батьківство – важка, але дуже приємна робота. Ви є батьками і, звичайно, хочете, щоб ваші діти знали: вони завжди можуть розраховувати на ваші теплі обійми, а у вашому будинку знайдуть надійну гавань. Ми усі хочемо, щоб наші діти відчували ту ж любов, яку і нам дарували в ранньому дитинстві. Але, на жаль, в деяких сім’ях сценарій буває іншим.
Свідоме батьківство, як і спроба задовольнити усі потреби наших дітей в хороводі життєвих проблем, вимагає від нас дуже багато чого. Але ж усі ми живі люди. Іноді ми буваємо перевтомлені. Діти можуть бути незговірливими. Підлітки можуть бути егоцентричними, або зухвалими, або вони роблять необдуманий вибір. Навіть у самій дріб’язковій ситуації легко піддатися емоціям, втратити терпіння, прокричати щось таке, про що пізніше пошкодуєш. Якщо у вас є діти-підлітки, з вами таке періодично буває, так?
Не кожен досвід сімейного життя може дати «любов і близькість», «теплоту і дружбу» або «розуміння і співчуття». Трапляється, що гостра реакція з боку однієї людини запускає механізм руйнування в іншій. (У мене є друг, який говорить про тимчасові сімейні негаразди ось так : «У нашої сім’ї були не кращі дні».)
Ми ніколи не знаємо напевно, які немудро сказані нами слова (насправді, ви адже не збиралися завдати дитині травми!) будуть невірно зрозумілі дитиною, але що найгірше – засядуть в дитячій голові і залишаться в ній на довгі роки, викликаючи почуття образи, про яку ми навіть не підозрюємо.
Ми виховуємо дітей по ситуації, намагаючись робити це якнайкраще. Коли ми терпимо невдачі, ми сподіваємося, що вони будуть забуті. Так, щось забувається, але анкета ACE говорить нам, що тільки третина дітей росте без негативного дитячого досвіду. Це означає, що інші дві третини, ставши батьками, зазнаватимуть труднощі. І хворітимуть. Можливо, їх хвороби ростуть із стресу, який вони відчували на дитячому майданчику.
Важливо відсторонитися і поставити собі питання: наскільки гостро я на усе реагую у своєму сімейному житті? Навіть якщо відповідь «дуже гостро», ще не пізно усе виправити і для вас, і для ваших дітей.

Важко дати те, чого у тебе ніколи не було
Говорять, що ви вчитеся любити інших через ту любов, яку отримуєте, але що, якщо ніхто не проявляв до вас особливої любові? Недавні відкриття в галузі психофізіології індивідуальних відмінностей показують, що хронічний непередбачуваний стрес, пережитий в дитинстві, впливає на нашу здатність створювати і підтримувати успішні, серйозні стосунки.
Робота Робін Карр-морс, сімейного терапевта і співавтора книги «Примари дитинства : Простежуючи корені насильства» (Ghosts from the Nursery : Tracing the Roots of Violence), показує нам, що травми, отримані в перинатальний період і впродовж перших трьох років життя, можуть зробити нас нечутливими батьками, партнерами або подружжям.
«Наш мозок розвивається усе дитинство і юність, але атмосфера перших трьох років життя дитини, так само як і те, що дитина, яка ще не народилася, відчуває в лоні матері, надзвичайно важливе для фундаментального формування біохімії мозку«, – стверджує Карр-морс.
Коли маленька дитина чує гучні злі голоси в сусідній кімнаті, її мозок отримує сигнал тривоги. Серце дитини починає битися швидко, дихання стає швидким і неглибоким, вона пітніє, і кисень поспішно поступає в кінцівки, як при реакції «боротьба або втеча». Але оскільки немовля не може ні боротися, ні втекти, «він впадає в третій неврологічний статус, відомий як «заморожений стан», – говорить Карр-морс. Дитина не плаче і не кричить, він нібито німіє. Цей «заморожений стан» є травмуючим.
«Маленькій нервовій системі, – розвиває свою думку Карр-морс, – багато не треба, щоб бути травмованою. А якщо емоційна травма трапляється систематично, дитина велику частину часу може проводити в цьому «замороженому стані» .
Оскільки мозок стає надпильним до небезпеки, він стає і легко збудливим: мигдалеподібне тіло завжди на варті, щоб оцінити прийдешню ситуацію. І в усіх випадках виявлення сигналів небезпеки в оточенні дитини її мозок швидко приводиться в стан пильності.
Дослідники називають це явище «спалахом» або «запаленням». Досить крихітної іскорки, незначного приводу для того, щоб мозок дитини вибухнув бурхливою реакцією, викидаючи сніп гормонів стресу. Піддавати маленьку дитину стресу означає постійно «підтримувати вогонь». «Людина з хронічною травмою з часів дитинства більше схильна до гострої реакції на стресові події в пізнішому віці», – стверджує Карр-морс.
Але ми говорили про дітей, що вже народилися. А що відбувається з тими, хто ще чекає своєї години?
«Для вагітної жінки нормально відчувати стрес, – вважає Карр-морс. – Але затяжний гострий стрес, коли «вісь напруги» матері безперервно знаходиться в змозі «боротьба або втеча», означає, що плід росте, купаючись в надлишку кортизолу. А це може зробити колосальний вплив на нервову систему плоду, і тоді дитина з народження схильна гостро реагувати на будь-яку подію, тому що її нервова система за умовчанням «на взводі»».
Якщо новоспечена мама страждає післяпологовою депресією, або нехтує своїми обов’язками, або, навпаки, занадто гостро реагує на усе, це ще сильніше утруднить дитині «оволодіння контролем над своєю нервовою системою».
Непередбачені події, такі як госпіталізація в реанімаційне відділення новонароджених, теж може викликати збудження нервової системи.
На здоров’ї дитини, а потім і дорослої людини робить вплив фізичне здоров’я матері під час вагітності. Якщо мати хворіє на грип в певні терміни вагітності, віруси збільшують вірогідність, що у дитини розвинеться шизофренія або аутизм. Діти, зачаті в голодні роки, мали більше проблем із здоров’ям в дорослому віці і відрізнялися крихкішою будовою тіла, тоді як ті, чиї матері добре харчувалися, менше хворіли і були більші.
Атмосфера, в якій живе вагітна жінка, робить вплив на гени дитини, на те, що вони передадуть своїм дітям, коли стануть дорослими, включаючи риси вдачі.

Як дітям передається стрес батьків
Яким чином батьківський стрес може передаватися дітям? Деякі відкриття викликають здивування. Наприклад, учені з Університету Хайфи з’ясували, що стрес, пережитий матір’ю ще до зачаття, може відбитися на будові ДНК майбутніх дітей. Правда, доведено це було на щурах.
Самиці щурів, що піддалися стресу (злучалися вони з тими самцями, які не відчували стрес ), народили тривожніше потомство, ніж «благополучні» самиці. У самиць з першої групи виявився підвищений рівень певного протеїну, спонукаючого клітини викидати більше гормонів, пов’язаних із стресом. І ці гормони впливали на ДНК їх дитинчат. Що саме вражаюче, гормони стресу у великій концентрації існували в яйцеклітинах самиць ще до вагітності, і стресова поведінка передавалася від матері до її потомства епігенетично, тобто стрес ніяк не був пов’язаний з подальшим проявом батьківської турботи.
Стрес також може передаватися від батька до дитини (і навпаки) за допомогою простого спостереження. Це не просто припущення – дослідження показали, що, коли ми знаходимося поряд з людиною в стресовому стані, наш організм не може не реагувати. І справа не в емоціях – рівень кортизолу у того, хто спостерігає піднімається майже до того ж рівня, як і у людини в стресі. Учені називають це «емпатичним стресом».
Аналогічним чином стрес може «заразити» немовлят. Дослідники з Каліфорнійського університету (UCSF) поставили завдання визначити, як це відбувається. «Найперші уроки управління стресом і сильними негативними емоціями в повсякденному житті відбуваються усередині взаємовідносин «батьки – дитина», – говорить Сара Уотерс. – І стрес зазвичай передається на тонших рівнях, ніж слова або навіть візуальна експресія».
Уотерс і її колеги спостерігали за групою, в яку входили 60 матерів з дітьми у віці від дванадцяти до чотирнадцяти місяців. Поки вони проводили час разом, через кардіоваскулярні датчики знімалися базові показники. Потім дітей понесли і попросили матерів відповісти на питання дослідників. За умовами експерименту жінок вислуховували по-різному. Першу групу з тридцяти осіб – дуже доброзичливо: їм кивали, посміхалися, з ними жартували, всіляко показуючи свою приязнь. Жінок з іншої групи сприймали швидше негативно: дослідники хмурилися, знизували плечима, сиділи схрестивши руки, ніби почуте їм зовсім не сподобалося.
У матерів з другої групи, що відчували стрес від спілкування з дослідниками, через датчики було виявлено збільшення навантаження на серце, а коли їм повернули дітей, то виявилось, що і у тих спостерігаються відхилення сердечного ритму. Чим більше був стрес у матері, тим більший стрес відчувала дитина у неї на руках.
Однорічні діти ще не мають настільки багатого запасу слів, щоб виразити свої відчуття. І вони, звичайно, не можуть запитати у мами, що з нею не так. Але вони знали, що щось не так. У мами був стрес, і цей стрес передався їм.
«Зовсім маленькі діти, – говорить Уотерс, – прекрасно уловлюють залишки стресового досвіду, пережитого матір’ю». Через фізичний контакт, коли мати бере його на руки або просто торкається його, через ритм серця, який він чує, через напругу голосу, вираз обличчя, запах або інші канали передачі інформації, що «не впадають у вічі, в системі «мати – дитя»». Стрес дійсно заразний, і чим молодша дитина, чим менше у неї досвіду, що виробляє життєстійкість, тим більше негативних емоцій вона може ввібрати у своє крихітне тільце від батьків.
Конфлікт між батьками – а в перші тижні появи дитини в сім’ї конфлікти майже неминучі: через новий графік життя, через безсонні ночі, через відсутність уваги один до одного, через різні погляди на те, що буде добре для дитини, через -, через -, через -, також впливає на гостроту реакції дитячого мозку на стрес.
Не думаю, що це буде для вас одкровенням, але маленькі діти (та і немалі теж) можуть «підчепити» стрес від батьківських суперечок, включаючи ті, які відбуваються, поки дитина спить. Еліс Грехем, дослідник з Університету охорони здоров’я і науки (штат Орегон), вирішила підтвердити це. Вона попросила матерів заповнити опитувальники, які стосуються частоти домашніх сварок. Потім перевірила активність мозку дітей у віці від шести до дванадцяти місяців за допомогою магнітно-резонансної томографії. На дітей наділи навушники і, поки вони спали, програвали набір безглуздих фраз, записаних нейтральними і злими голосами. Діти, чиї батьки часто з’ясовували стосунки на підвищених тонах, при звуці злого голосу показували сильнішу нейробіологічну реакцію в тих ділянках мозку, які пов’язані з обробкою стресу і емоцій.

Стрес батьків викликає хвороби дітей

Стрес батьків може робити серйозний вплив на фізичне здоров’я дитини. Наприклад, діти, чиї матері страждають від неврозів, набагато більше схильні до головних болів, болів в шлунку, стомлюваності і інших неприємних проявів. Причому симптоматика з’являється не відразу, а коли дитині виповнюється п’ять, шість або сім років. Можливо, це частково пояснюється тим, що депресивні матері інакше реагують на емоційні потреби дітей, чим здорові.
Приміром, із-за того що Грейс була так захоплена власними емоціями, її трирічні дочки-близнюки не отримали розради, яка їм було необхідною. Але і Грейс не отримувала такої розради у своєму дитинстві, тому що її батьки переживали стрес через хворобу іншої їх дочки. Грейс не навчилася контролювати себе в стані стресу і тепер боїться, що це «у спадок» передасться її дівчаткам.
У одному недавньому дослідженні вивчалася здатність матерів, що мають різний емоційний досвід, реагувати на плач новонароджених дітей і заспокоювати їх. Одні на момент пологів були травмовані негативним досвідом дитинства, у інших життя складалося безхмарно. Ті, хто зазнавав труднощі з контролем емоцій із-за свого минулого, почувши плач дитини, проявляли більше ознак стресу : у них частішало серцебиття, на шкірі проступав піт, і вони просто розгублювалися, не знаючи, що робити. Тобто в стресовій для них ситуації вони більше зосереджувалися на собі, чим на потребах дитини. І «бацила» стресу переходила до малюка.
Коли дитина не отримує допомоги в регулюванні своєї тривоги, коли вона змушена залишатися в режимі «боротьба або втеча», вона стає набагато більше схильною до фізичних відхиленнь, які перейдуть з дитинства в підлітковий вік, а потім і в доросле життя. Малюки, чиї матері не здатні утішити, більше схильні до ожиріння і розвитку метаболічного синдрому. Досягнувши підліткового віку, вони, швидше за все, приохотяться до не самих кращих способів самовтіхи : сидітимуть перед комп’ютером або телевізором допізна, переїдатимуть, виникнуть проблеми з палінням, алкоголем або наркотиками.
Хороша новина полягає в тому, що діти, у яких була дбайлива мати, що отримала негативний дитячий досвід, але що зуміла впоратися з негативними емоціями, домагаються більшого, навіть якщо у них менше економічних переваг. Діти, чиї батьки допомагали їм впоратися із стресом, також були здоровіші за тих, кому не повезло знайти підтримку. Фактично дбайлива мати компенсує негативний вплив нещасливого дитинства на імунітет.

Донна Джексон Наказава
“Осколки дитячих травм”.
переклад Мирон Шкробут