СИМПТОМИ ВІДСУТНОСТІ ОСОБИСТИХ МЕЖ

СИМПТОМИ ВІДСУТНОСТІ ОСОБИСТИХ МЕЖКоли ми не уміємо встановлювати і підтримувати міцні особисті межі, виникає безліч проблем. Якщо ми не розуміємо, за що повинні і за що не мають бути відповідальні, ми страждаємо. Біль – це симптом. Симптоми, як ви знаєте, вказують на існування проблеми. Ніхто не зайшов до мене в кабінет і не сказав: “Доктор Клауд, у мене труднощі зі встановленням меж. Мені потрібна ваша допомога, щоб навчитися їх встановлювати”. Люди шукають допомоги від симптомів вже існуючої хвороби, коли їх справжня проблема полягає в тому, що вони заплуталися де і як встановлювати особисті межі.

СИМПТОМИ ВІДСУТНОСТІ ОСОБИСТИХ МЕЖ

Депресія
Багато людей переживають депресію, тому що не встановили особисті межі. Відсутність меж дозволяє іншим неправильно з ними поводитися, внаслідок чого люди відчувають біль.
Інші впадають в депресію, тому що обертають гнів на себе, хоча повинні були обернути його на людей, які контролюють їх. Якщо вони не приймають власних рішень, то думають, що у них взагалі немає вибору, що інші люди управляють їх вибором. Вони наповнені образою і гіркотою.

Паніка
Панічний розлад – це найчастіше напади раптового всепоглинаючого жаху. Багато людей впадають в паніку, оскільки думають, що у них немає контролю над тим, що відбувається з ними. Вони вважають, що повинні робити усе, чого хочуть від них інші. Вони відчувають, що не управляють власним життям. Якщо хтось інший управляє нашим життям і приймає за нас рішення, це повинно лякати. І це досить вагома причина для панічного розладу.

Образи
Багато людей ненавидять те, що роблять, тому що роблять це “з прикрістю і примусом” (2 Кор. 9:7). Дуже часто вони керуються бажаннями інших і роблять те, чого насправді не хочуть робити, і потім ображаються. Так проявляється синдром мученика. Такі “мученики” – це люди, які демонструють самопожертвування і страждання, щоб викликати у інших почуття жалості і провини. Їх самовіддача несправжня, тому що в ній сильна тенденція у зворотний бік.

Пасивно-агресивна поведінка
Пасивно-агресивна поведінка характеризується не прямим протистоянням вимогам соціального або професійного середовища. Наприклад, якщо на жінку зроблений тиск, щоб вона на добровільних засадах працювала в комітеті мистецтв, вона може сказати “так» і потім пасивно протистояти цьому, забуваючи приходити на зустрічі, затягуючи проекти або втрачаючи важливі матеріали.
Коли ми не встановлюємо обмеження на вторгнення в наше життя і не дозволяємо нашому “так” бути “так”, а “ні” бути “ні”, ми все одно ставимо обмеження, але неусвідомлено. Проблема багатьох людей, що борються зі своєю слабкістю не виконувати обіцяне, – пасивно-агресивний опір. Вони проявляють агресивність, кажучи “ні” пасивним чином.

Співзалежність
Співзалежність – це придбаний набір поведінкових реакцій, почуттів і дій, якими людина серйозно шкодить своєму здоров’ю і благополуччю, виконуючи бажання інших. Співзалежні люди завжди ставлять іншу людину на перше місце, зазвичай на шкоду собі. Вони не розуміють, хто за що є відповідальним, і часто заохочують зло. Ці люди ніколи не можуть розібратися у своїх особистих межах. Відповідальність “перед” іншими вони сприймають як відповідальність “за” них.
Відсутність знань про себе
Усвідомлення себе особою приходить від розуміння того, хто ми є, і визнання усіх сторін нашого “я”. Люди, які не приймають на себе відповідальності за зміст своїх особистих меж, не можуть точно сказати, що належить їм, а що комусь ще. Ми повинні чітко знати, хто ми.

Страх самотності
Деякі люди, що не встановили особистих меж, відчувають страх, коли залишаються одні. Вони бояться, тому що насправді залишаються наодинці ні з ким; усередині них нікого немає. У них немає внутрішньої структури, яка утримувала б в собі інших людей і давала можливість проявляти любов до них. Їм треба завжди знаходитися з ким-небудь, щоб вижити.
Ці люди не мають проблем із з’єднанням, у них є проблеми з розвитком внутрішньої структури, щоб утримувати взаємозв’язок з іншими людьми в їх відсутність. Це все одно, що наливати воду в чашку без дна. Чим більше вони отримують любові, тим більше їм потрібно. У них немає обмеження, меж, які б утримували любов усередині.

Мазохізм
Мазохісти – це люди, які отримують задоволення від фізичного страждання або психологічного болю. Мазохісти не в змозі встановити обмеження на агресивну поведінку інших. Вони отримують збочене задоволення, стаючи об’єктом побоїв або образ. Біль викликає все більшу потребу в ній, що утрудняє встановлення особистих меж. Їм настільки потрібний хтось інший, що вони не можуть його обмежити. Мазохістам треба уміти знаходити підтримку інших людей, щоб обмежити агресивний вплив.

Психологія жертви
Психологія жертви примушує людину бачити себе жертвою обставин або інших людей. Такі люди ніколи не беруть на себе відповідальність. Вони часто говорять наступне: “Я повинен був так зробити” або “У мене не було вибору”. Так відбувається. Вони заперечують будь-який вид відповідальності, особливо якщо це стосується ухвалення рішень. Вони думають, що у них немає вибору.

Звинувачувальна позиція
Звинувачувальна позиція формує психологію жертви, обвинувачі завжди переносять відповідальність на іншого. Немає ніякого сумніву, що люди можуть заподіяти нам біль, але якщо ми починаємо грати в “обвинувача”, ми робимо інших відповідальними за свій біль, і тому не ростемо самі. Люди, які залишилися у стадії звинувачення, ніколи не зміняться. Тому що не приймають відповідальності за свої установки, почуття і дії.

Завищене почуття відповідальності
Люди, що не мають чітких меж, відчувають відповідальність за те, за що не повинні відповідати. Наприклад, за почуття інших людей, розчарування і дії. Вони почувають себе винуватими, якщо не можуть робити усе, чого хочуть від них інші. Вони почувають себе поганими, тому що не можуть виконати “свій” обов’язок, зробити інших щасливими.

Безвідповідальність
Люди, які відчувають підвищену відповідальність за інших, часто нехтують власними потребами. Вони не “носять свій тягар” (Гал. 6:5), тому що дуже зайняті тим, що носять тягарі інших. В цьому випадку людина настільки сильно почуває себе відповідальною за інших, що не працює над власним болем і не живе своїм життям.

Почуття обов’язку
Павло згадує (см: 1 Кор. 9:7), що люди піддаються примусу, коли не вирішують самі, що дати і чого не дати іншим. Вони відчувають, що зобов’язані давати, що не вільні управляти своїм життям.

Почуття приниженості
Деякі люди дуже піклуються про інших і думають, що інші зобов’язані піклуватися про них. Вони почувають себе приниженими, якщо цього не відбувається. Вони звинувачують інших в тому, що їх не люблять і не піклуються про них. Хоча насправді інші просто не беруть на себе їх обов’язку. Такі люди почувають себе такими, що “віддають”, а інших вважають такими, що “приймають”.

Ізоляція
Люди, які зазнають труднощі з особистими межами, страждають спотвореним мисленням і відсутністю свободи, часто уникають взаємовідносин, оскільки вважають їх відсутність особистими межами. Для них зближення з ким-небудь означає порушення меж і оволодіння їх власною територією. Вони намагаються уникати близьких стосунків і вибирають ізоляцію, оскільки вважають це одним із способів зберегти межі. Це дуже небезпечний конфлікт особи. Але для таких людей бути одному означає уникнути вторгнення на їх територію і контролю з боку інших.

Підвищена залежність
Люди, у яких не розвинена здатність володіти своїм життям, упевнені, що не можуть нормально функціонувати самі по собі. Вони часто прив’язуються до іншої людини в надії, що він упорядкує для них зовнішній світ. Вони стають залежними від цієї людини і схильні ототожнювати свою особу з людиною, що управляє їх життям. Вони дуже бояться віддалення.

Дезорганізація і відсутність напряму
Люди, у яких немає чіткого визначення самих себе, часто втрачають напрям в життя і її мету. Вони не можуть самі визначити свої цілі, вирішити, що. їм подобається і що не подобається. Вони дуже легко приймають усе, що говорять про них інші люди, і тому не мають стійкої внутрішньої позиції в житті.

Зловживання алкоголем, наркотиками і їжею
Багато людей, які відчувають, що не контролюють своє життя, починають зловживати їжею, наркотиками або алкоголем або для того, щоб полегшити свій біль, або щоб мати контроль хоч над чимось у своєму житті. Це особливо підходить до тих, хто страждає нервовою анорексією або булімією. Межі майже завжди є важливим поняттям при цих розладах.
Дуже часто особисті межі – це правильне рішення у боротьбі із залежністю. Зазвичай, коли порушені межі починають відновлюватися, коли люди, що зловживають їжею, алкоголем і наркотиками, починають чітко усвідомлювати свою власну особу, вони відчувають, що можуть чимось управляти. З’являється саморегуляція. У випадку з булімією особливо потребує рішення питання віддалення від інших людей. Надмірність в їжі – це спроба знайти заміну незначності взаємовідносин, і тому виникнення нових взаємовідносин через визначення особистих меж зазвичай є вирішенням цієї проблеми. Людина більше не виражає свої внутрішні “я хочу це, я не хочу цього” набиванням шлунку або відкиданням їжі.

Відкладання на потім
Відкладання небажаних справ на невизначене майбутнє часто є результатом відсутності чітких меж. Люди, які постійно відкладають виконання своїх справ, не мають почуття вибору, тобто не відчувають його необхідності для себе; їх “ні” – не сьогодення “ні”. Вони говорять “так”, коли хотіли б сказати “ні”; а пізніше все одно виражають своє відношення через невиконання обіцяного. Це спотворене почуття контролю.
Саме це явище ми спостерігаємо в притчі про двох синів (Мф. 21:28-31). Син, що не виконав обіцяне, не був чесний, щоб сказати “ні”. Замість цього він сказав, що згоден працювати у винограднику свого батька, а потім не зробив цього. Інший син перший раз сказав “ні”, потім передумав і пішов виконувати роботу у винограднику. Цей син був чесний зі своїм “ні”, тому він був чесний і зі своїм “так” пізніше.

Імпульсивність
Імпульсивні люди однозначно мають проблеми з визначенням особистих меж. У них недостатньо розвинена внутрішня структура. Вони діють так, як подумали в даний момент; це свідчить про обмежену здатність говорити “ні” самому собі. Коли такі люди чітко встановлять свої межі і набудуть необхідного рівня самоконтролю, щоб сказати собі “ні”, вони зможуть управляти своїми імпульсами.

Тривожність
Деякі люди борються з неясним почуттям тривоги і напругою, які часто є наслідком відсутності особистих меж. Їх бідна внутрішня структура робить їх нездатними усвідомлювати свої почуття і протистояти вимогам зовнішнього середовища. Часто такі люди, випробовуючи тривогу, не можуть вказати на певний конфлікт або проблему. Замість того щоб працювати над конкретною “проблемою”, цим людям іноді необхідно зміцнити усвідомлення того, хто вони, встановленням міцніших особистих меж. Це дасть їм більше почуття контролю над собою і зміцнить їх здатність переносити переживання. В результаті тривожність знижуватиметься.

Обсессивно-компульсивна поведінка
Люди, що входять в цю категорію, часто поглинені нав’язливою ідеєю або почуттям, що не має під собою розумної основи. Вони випробовують сильні імпульси здійснювати необдумані вчинки. Якщо ці два симптоми поєднуються, то боротьба йде з нав’язливими і безконтрольними спонуканнями. Наприклад, чоловік, який відчуває, що повинен мити руки кожну годину, проявляє нав’язливо-примусову поведінку. Ця людина одержима страхом підхопити інфекцію і думає, що миття рук убереже його від хвороби.

Встановлення меж – ця досить наступальна, смілива поведінка. Люди, які не можуть встановити чітких меж, обертають свою агресію на себе у формі хворобливої нав’язливості або примусу інших зробити що-небудь, щоб бути у безпеці. У такому разі людина повинна прийняти рішення шляхом формування сильних особистих меж позбавитися від цих хворобливих відчуттів. Встановлення меж сформує внутрішню структуру, за допомогою якої він зможе протистояти нав’язливим думкам і спонуканням. Це поверне йому самоконтроль, чиї функції виконували нав’язливі спонукання.
Нав’язливі спонукання виявляють недолік свободи. Розвиток меж і здатність сказати “ні” дають почуття свободи, яка потрібна для вирішення проблеми нав’язливої поведінки.

Генрі Клауд
Зміни, які зцілюють

переклад Мирон Шкробут