Хто відповідає за ваше життя?

Виправдання нічого не змінюють, але приносять почуття полегшення.
Мейсон Кулі

«Нам необхідно зрозуміти, де кінчається особиста відповідальність і починається відповідальність суспільства за благополуччя людини. Де проходить та межа, коли людина може бути упевнена, що суспільство захистить її»?
Як ви думаєте, про що ці слова? Про яке зло? Що це за випадок, коли суспільству необхідно бути напоготові і втрутитися, щоб захистити і вас, і мене?
Атомна війна? Згоден. Справа суспільства і держави — забезпечити світ і спокій своїх громадян і зберегти нас від ядерного знищення. Чи, можливо, маються на увазі серійні вбивці? Цілком можливо. Служби безпеки витрачають немало часу і засобів, щоб врятувати нас від чергового маніяка, — це їх відповідальність. Можливо, під цими словами мається на увазі захист населення від спалахів пташиного грипу, епідемії черевного тифу або іншої небезпечної хвороби? Робота, яку ведуть органи санітарно-епідеміологічного нагляду, ставить на шляху збудників смертельних захворювань надійні перешкоди.
Так про яку ж страшну загрозу йшла мова в питанні про відповідальності суспільства? У якій саме сфері воно відповідає за ваше благополуччя? Виявляється, ні в одній з тих, що я перерахував. І навряд чи ви вгадаєте відповідь, навіть якщо я скажу, що питання належить федеральному судді Сполучених Штатів Америки. Річ у тому, що страшний злочинець, загроза з боку якого вимагає об’єднаних зусиль усього суспільства, –
це гамбургер з «Макдоналдса»!

Ви тільки уявіть собі : щоб відповісти на питання про межі відповідальності, знадобилося втручання Верховного Суду! Справа розпочалася з того, що двоє дівчат, які страждають від зайвої ваги, звинуватили у своїй повноті корпорацію «Макдоналдс». Адвокат товстушок стверджував, що їжа, яку пропонує «Макдоналдс», викликає «фізичну і психологічну залежність». Якщо прийняти цю точку зору, то бідні дівчата були приречені. Уявіть собі — жовта буква «М» протягнула до бідних безпорадних жертв свої довгі руки, утягнула їх в заклад і насильно напхала всякими привабливими і висококалорійними харчами.
На щастя, здоровий глузд переміг. У вердикті, винесеному судом, чорним по білому було написано: «Якщо споживачі знають (а дівчата знали), що продукція корпорації “Макдоналдс” може негативно позначитися на їх здоров’ї, то вони не можуть звинувачувати корпорацію, продовжуючи задовольняти свій апетит харчовими продуктами, які виробляє відповідач».

Пан федеральний суддя! Прийміть мою вдячність за те, що ви внесли в погляди людей хоч трохи розсудливості. Я дуже цьому рад. Але переді мною, психологом, неминуче встає інше питання: як ми взагалі дійшли до того, що людям спадає на думку думка звинуватити мережу живлення у власних проблемах з надмірною вагою? Звідки це? Можливо, початок потрібно шукати в шестидесятих роках, коли усе стало дозволено, і особиста відповідальність вийшла з моди? А може бути, ключову роль зіграв гуманізм? Адже це його прибічники проголосили, що по суті своїй людина хороша, і тільки нездорове середовище винне в тому, що вона чинить погано. Чи провину за спотворене сприйняття себе і світу слід покласти на систему виховання, при якій цілому поколінню вселялося переконання, що можна усе, і ні за що не потрібно відповідати? А може бути, винні деякі вільно налаштовані психологи, що проголосили, що дисципліна і покарання знижують самооцінку дитини? Ні, напевно, це усе гамбургери, які ми їли, — підступні булочки з котлетками вселили такі думки мільйонам людей.

Хоча усі ми дуже любимо поговорити, що наше суспільство йде зовсім не туди (і в цьому є доля правди), перекладання провини на інших — зовсім не винахід сучасної Америки або Україні. Безперечне одне: сучасне суспільство довело мистецтво перекладання провини в усіх сферах життя до досконалості. Але саме це явище відоме з прадавніх часів. По суті, воно є частиною нашої природи, яка проявилася з самого початку людства.
Коли Бог запитав Адама, чи не порушив той Батьківські вказівки і чи не їв заборонений плід (аналог сучасного гамбургера), Адам вмить зорієнтувався і спихнув відповідальність на дружину. Він сказав Отцеві: «Дружина, яку Ти мені дав, вона дала мені від дерева, і я їв» (Бут 3:12). Тоді Бог звернувся з таким же питанням до Єви. Єва скористалася тактикою Адама і відповіла: «Змій спокусив мене, і я їла» (Бут 3:13).
Якби у Адама був адвокат, то Адам міг би тут же призвати Бога, Єву, змія і дерево до відповіді. А може бути, він би об’єднався з Євою, і вони подали б перший в історії людства груповий позов. Але якщо говорити серйозно, суть тут в тому, що в самій природі людської спочатку існує глибинна проблема : людина схильна знімати з себе відповідальність за своє життя.

Ми перекладаємо провину і відповідальність один на одного. І це властиво кожному з першого дня появи на світ. Здатність ця природжена : ми самі привносимо її до світу, нам не потрібно нічому вчитися — хоча середовище, в якому ми живемо, відточує наше уміння і доводить його до досконалості.
Слід сказати, що у людей є причини, щоб не відповідати за свої вчинки і своє життя. Коли Адам і Єва перекладали провину один на одного і на оточенні, вони діяли під впливом сорому і страху. Ці ж почуття багато в чому визначають поведінку і людей, що нині живуть. Але ніхто і не говорить, що ми перекладаємо свою провину на інших просто так, без причини. Ви думаєте, що у тих дівчат, які пред’явили позов «Макдоналдсу», не було проблем, які заважали їм побачити власну відповідальність? Звичайно ж, були. Напевно дівчата відчували сором, страх або почували себе безсилими що-небудь змінити. Людині, яка страждає від переїдання, не можна допомогти, якщо просто сказати: «Вибір за тобою. Вистачить обжиратися». Так думають тільки ті, у кого не було проблем із зайвою вагою, і ті, хто ніколи не працював з людьми, що страждають від різних залежностей. Так, зовнішні причини роблять істотний вплив на нашу поведінку. І Біблія підтверджує це.

Ми хочемо підкреслити, що не слід плутати два різні питання. Перше питання: завжди є причини, спонукаючі нас поводитися так, а не інакше. Друге питання: ми відповідальні за свої вчинки і за своє життя. Просто кажучи, не має значення, що є причиною обжерливості — стрес, реклама смачної їжі, нудьга, недолік освіти, важке дитинство і так далі і тому подібне. Важливе одне: якщо ви постійно переїдаєте, то товстішатимете. Причини, по яких ви це робите, навіть найсерйозніші, проблеми з вагою не вирішать. Те ж саме відбувається і у багатьох інших сферах життя. Коли нам вдається знайти винного в наших проблемах, ми ні на йоту не наближаємося до подолання самих проблем. Проте пошуки і виявлення «стрілочників» приносять тимчасове полегшення, і ми охоче цим користуємося. Деякий час ми почуваємо себе краще, але усі проблеми залишаються на своїх місцях.

Уявимо, що дві товстушки виграли позов. Це найжахливіше, що могло з ними статися. Адже тоді віра дівчат, що за їх поведінку відповідають інші, тільки зміцнилася б. І вони не зробили б ні кроку до вирішення проблеми з переїданням. «Макдоналдс» винен, що ми такі товсті«. Ця думка, можливо, на якийсь час полегшила б страждання дівчат з приводу власної зовнішності. Я їх не знаю, і тому не беруся сказати точно, що б творилося в їхніх душах. Я можу сказати тільки одне: їх вага не знизилася б ні на грам. Адже змінити стан справ можуть тільки самі дівчата — лише вони здатні відмовитися їсти гамбургери. Відмова залежить виключно від них.
Зрештою усе визначається людиною, яка робить вибір.
Саме вона володіє ситуацією. Саме вона тримає руку на важелях управління. І ось ця обставина — єдина, що має значення.

Генрі Клауд
уривок з книги “Я не винен”
переклад Мирон Шкробут