Як перестати допомагати всім на шкоду собі

Кидатися на виручку всім і ставити інтереси інших вище власних – добре це чи погано? Чи може це позначитися на фізичному і психологічному здоров’ї? Про те, чому у всьому потрібно знати міру і як навчитися розпізнавати тривожні сигнали про виснаження життєвих сил, розповідає психолог Марія Єфімова.

Батьки прагнуть виростити сина або дочку гідною людиною, навчити співчутливості і чуйності. Таке бажання зрозуміле, проте може створити масу проблем в майбутньому. Якщо батько і мати постійно навіюють, що хороші дівчатка так не роблять, а «вихований хлопчик повинен …», у дитини можуть розвинутися комплекси і виникнути спотворене розуміння слова «ні». Ставши дорослим, він просто не зможе відмовити, вважаючи відмову проявом невихованості і егоїзму.

Якщо його хвалять тільки тоді, коли він беззаперечно виконує прохання батьків, і карають, якщо він намагається робити щось наперекір, це запускає механізм пошуку схвалення через бажання всім догодити.

Крім того, діти зчитують модель поведінки батьків по відношенню до оточуючих і від того, якими вони себе показують: егоїстичними або готовими завжди прийти на виручку і віддати останню сорочку, багато в чому залежить модель поведінки дитини в дорослому віці.

7 ознак того, що ви допомагаєте на шкоду собі:
– Ви сприймаєте проблеми оточуючих як свої власні і готові пожертвувати своїми інтересами, силами і бажаннями, щоб надати їм моральну підтримку.
– Ви як магніт притягує людей з проблемами, вони виливають на вас негативні почуття і емоції.
– Ви прагнете ощасливити кожного і відчуваєте відповідальність за благополуччя близьких, кидаючись на виручку, навіть якщо допомоги у вас ніхто не просив.
– Ви робите те, чого від вас чекають. Так ви намагаєтеся домогтися схвалення та підтримки значущих людей, але найчастіше вас просто використовують в корисливих цілях.
– Ви не даєте виходу почуттям, не висловлюєте негативні або позитивні емоції, прислухаючись до стану оточуючих, але тим самим ризикуєте довести себе до нервового зриву або депресії.
– Ви живете для інших, забуваючи приділяти час собі, своїм потребам і бажанням, а без цього неможливо підтримувати психологічний стан в тонусі.
– Ви відчуваєте занепад сил і не знаєте, як їх заповнити: з вашого внутрішнього джерела енергії постійно черпають інші, а вам практично нічого не залишається.

Чому так відбувається
Важливо розібратися, що змушує так чинити. Прагнення допомагати в збиток собі може бути обумовлено:
-боязню образити іншу;
-низькою самооцінкою, при якій чужі інтереси ставляться вище власних;
-страхом втратити значиму людину;
-бажанням виглядати «хорошим»;
-страхом втратити в майбутньому підтримку близьких;
-почуттям уразливості;
-високим порогом емоційності і співпереживання;
-потребою відчути власну значимість.
З’ясувавши, який тригер спрацьовує в вашому випадку, ви зможете більш усвідомлено приймати рішення, надати допомогу людині або сказати «ні».

Як допомагати не на шкоду собі:

Не надавати «ведмежих послуг».
Допомагайте тільки тим, хто дійсно потребує вашої допомоги, що не потурайте примхам і капризам тих, хто схильний зловживати вашою добротою. Так ви навчите оточуючих поважати ваш час і увагу і створите образ людини, до порад якого варто прислухатися.

Не піддаватися почуттю провини.
Віра в те, що допомога іншим зробить вас щасливим, ілюзорна. Звалюючи на себе непосильну ношу, ви витрачаєте велику кількість сил, в тому числі психічних, наближаєте момент емоційного і морального виснаження. Спочатку тверезо оцініть, чи є у вас можливість допомогти.

Розставляти пріоритети.
Безкорислива допомога важлива, вона дозволяє вирости у власних очах і усвідомити свою цінність для оточуючих. Вона вимагає внутрішньої сили, тому розберіться, що для вас зараз важливіше. Іноді варто сказати «ні» і зосередитися на собі.

Допомога іншим цінна тільки тоді, коли виявляється усвідомлено, а не під впливом емоцій. Надати підтримку всім без винятку нереально, а нашкодити собі бажанням врятувати кожного дуже легко. Допомагайте усвідомлено і контролюйте нестримне бажання принести користь.

#порадня