Чоловіки і жінки різні… Відмінності на емоційному рівні

З попередніх постів вже зрозуміло, що емоційно ми теж різні. Такими є особливості будови мозку та гормональної системи жінки, що її емоції в кілька разів сильніші та різноманітніші за емоції чоловіка. Експериментально доведено, що так, як чоловік (в середньому) розпізнає лише основні кольори, не знаючи і не відчуваючи допоміжних кольорів, не говорячи вже про відтінки:
Чоловіки і жінки різні... Відмінності на емоційному рівні

Подібно і з емоціями, більшість чоловіків розрізняють лише основні емоції, зовсім не розуміючи тонкощів та відтінків:
Чоловіки і жінки різні... Відмінності на емоційному рівні

Тобто середньостатистичному чоловікові важко зрозуміти таку емоцію як “солодка печаль” чи “плачу від щастя”. Німецькі вчені провели дослідження, яке підтвердило, що чоловіки не здатні розпізнавати жіночі емоції так добре, як чоловічі, на нейрофізіологічному рівні. (див.тут.)

“Чоловічі емоції”
В чоловіків, звичайно, теж є емоції, але вони не сильно вміють їх розрізняти. В більшості розрізняють на три рівні:
– все прекрасно (ми з чоловіком охарактеризовуємо цю емоцію “наші виграли у футбол”)
– все нормально (найбільш поширена “емоція”)
– все жахливо (прирівнюється до “наші програли у футбол”)

Чоловіки живуть в такому режимі. І загалом не сильно “заморочуються” з приводу своїх емоцій, адже в них є “коробочка з нічим”. Там вони відходять і відновлюються в більшості. У чоловіка є два стани, які призводять до негативних емоцій: стомлений і голодний. В цих станах (особливо якщо обидва нараз) чоловіки відчувають сильні негативні емоції. І, Слава Богу, цим станам легко зарадити. Тому жінкам часто радять зустрічати чоловіка з роботи з посмішкою та готовою вечерею. І дати йому 20 хв. спокою та перепочинку. І лише потім розповідати про свої проблеми чи просити допомоги. Інакше жінка ризикує “попасти під гарячу руку”, не знаючи природніх потреб чоловіка :).

Решта ситуацій – це просто проблеми, які потрібно вирішити. Або навіть не проблеми, а виклики (як в сучасному світі прийнято відноситись до проблем). І чоловіки в більшості так і відносяться. Чим складніша проблема – тим цікавіше, тим крутішим чоловік буде, коли її вирішить. І якщо немає викликів, то чоловіку стає нецікаво жити, немає як самоактуалізовуватись.

Але, зважаючи на свій досвід, чоловіки реагують на прояв жінкою негативних емоцій так: Ти голодна? Ти змучена? Ти захворіла! В Тебе ПМС… Інших ідей поганого настрою жінки чоловік придумати сам не може. І, коли жінка розповідає, чому в неї поганий настрій, то він дуже дивується, чому якась дрібниця викликає такі сильні емоції…

Жіночі емоції
У жінок, знову ж таки, все набагато складніше. Ми постійно переживаємо якісь емоції і це є абсолютно природньо для жінки. Звичайно, є жінки, які “не мають часу і можливостей ” чи, інакше кажучи, просто забороняють проживати собі емоції, але це не є добре для здоров”я і щастя жінки.

Потрібно ще наголосити, що забороняючи проживати негативні емоції, ми не можемо відчувати позитивні. Адже ми тоді просто не можемо розслабитись, щоб відчути себе щасливими. Тобто заживаючи негативні емоції, ми, тим самим, зажимаємо себе в цілому і не можемо просто тішитись життям.

Повернемося до жінок, які постійно в проживання певних відчуттів. Гарна іллюстрація. Настрій чоловіка та жінки протягом дня:
Чоловіки і жінки різні... Відмінності на емоційному рівні

Бачимо, що в жінок багато різних емоцій і вони змінюються достатньо часто. І це добра новина, бо вивести жінку з поганого настрою все-таки відносно легко. Але і не варто очікувати, що щасливою вона буде від весілля і назавжди (ви ж подарували їй найдорожче – самого себе! 🙂 )

Це прекрасно, коли в жінки таке насичене емоційне життя, це означає, що жінка є вільною і не боїться жити своїм життям. Це означає, що жінка відчуває себе і розуміє себе, свої потреби, свої бажання. Жінці, яка боїться проживати свої емоції, є досить складно зрозуміти, що ж насправді їй потрібно. Вона, звичайно, точно знає, що їй “має бути потрібно” згідно сусільних стереотипів. Але, навіть отримавши це, вона не відчуває справжнього щастя, бо це не було її істинним бажанням…

Жінка наодинці з власними емоціями
Але як все таки жінці справитись зі своїми різноманітними емоціями щодня? Це ціле мистецтво. Але починається з того, що повністю приймати і дозволяти будь яку свою емоцію, пам”ятаючи, що вони є справжні і говорять про щось дуже важливе. Наівть спеціально відстежувати свою емоцію в певний момент часу (це особливо стосується тих жінок, які зажимали свої емоції, щоб виглядати вихованими і не розстроювати інших людей). Тобто час від часу питати себе: що я на даний момент відчуваю? Наступним питанням буде: чого я насправді в ДАНИЙ МОМЕНТ хочу? Не повірите, але справжніми є бажання не хати-машини-коштовностей, а прості елементарні бажання відпочити/полежати/поспати/ з”їсти щось солодке/прогулятись/поговорити з кимось/прийняти ванну/почитати чи подивитись щось цікаве. І якщо жінка почне сама задовільняти ці свої, здається,що такі дрібні, але справжні бажання ТУТ і ТЕПЕР, то вона буде сама покращувати свій настрій і насичувати себе енергією.

Що стосується великих бажань (але справжніх, Твоїх особистих), то мова про це буде пізніше. Скажу лише, що коли Бог дає бажання, він вже подбав про ресурси для його виконання. Лише треба розуміти, що це стосується справжніх бажань, немаєх значення, наскільки вони нереалістичні 🙂

Проживання емоцій з близькими людьми
Другою умовою психічного здоров”я жінки є необхідність спілкування, тобто проживання своїх емоцій з кимось важливим для неї. Це можуть бути подруги, мама чи чоловік. Але обов”язково, щоб ці люди приймали жінку з її емоціямиі не осуджували чи виховували. Просто вислухали і не давали порад. Особливо важко така місія дається чоловіку.

У чоловіка зовсім інший підхід до спілкування. Якщо він і розкаже комусь про свою проблему, то лише тОму, хто зможе йому допомогти. А інакше навіщо? Тому він думає, що, якщо жінка схвильовано про щось розповідає, то це означає, що просить його вирішити її проблему. І тут же починає давати поради чи пропонувати вирішити проблему. Але справа не в проблемі, справа в жіночих емоціях. Часом, правда, жінка очікує, що чоловік вирішить її проблему, але такі розмови зріла жінка веде без емоцій – просто описує ситуацію і просить, щоб чоловік вирішив щось. А коли ж головним для неї є її емоції, то проблема наче відсувається на задній план, а важливим стає дати раду з негативними емоціями.

Як чоловіку допомогти жінці з її емоціями
І порада для чоловіка – просто вислухати жінку з емпатією, тобто розумінням і доброзичливістю, пригорнути її і впевнити, що Ви її любите. Цього, як правило, достатньо. Якщо в жінки істерика (це означає, що жінка довий період часу стримувала свої негативні емоції, можливо, щоб не розстроювати чоловіка чи боялася відкритись), то, як правило, “остання крапля”, яка призвела до “вибуху” насправді не має значення. І чоловікові зовсім не варто пильно прислухатися до всіх звинувачень жінки (а жінка в момент істерики згадує все невисказане погане за багато часу), бо після “вибуху” жінка, як правило, не пам”ятає, про що вона говорила. Вона висказалась, їй стало легше і вона половину забула. Або ж їй стає соромно, бо в спокійнішому стані вона вже цього б не говорила.

Тому, особливо в час істерики жінки чоловіку потрібно не слухати “логічні доводи” жінки, а говорити їй дві речі: “Я Тебе люблю!” і “Все буде добре”. Коли зовсім складно – то просто цілувати. Хоча чоловіки дуже бояться жінок в істериці. В якомусь фільмі чоловік так і признався: “Ти себе в той момент в дзеркалі бачила?..”. Але тут пригадаємо казку про Царівну-Жабу. А насправді це не казка… Така реальність.

В жінки є позитивні і негативні емоції. Коли все добре, то жінка – принцеса, фея і загалом “біла і пухнаста”. Але коли негативні – то Баба-Яга, Жаба і загалом жінка сама від себе в шоці… Але це є її суттю, її темною стороною, яка до того ж спричинена гормональними коливаннями (тобто жінка не може контролювати це). І звичайна жінка дуже боїться себе “темної” і дуже боїться, що чоловік її такою не прийме. Тому йдуже старається стримуватися і виглядати “білою і пухнастою”, але потім зривається, “лускає” 🙂

Чоловіку варто знати про такі особливості психіки жінки і приймати її повністю, не заперечувати її негативні емоції Бо хоч це її важлива частина, все ж це не ціла вона. Тому простим поцілунком можна перетворити Жабу в Принцесу, бо жінці важливо зрозуміти, що і таку “Жабу” чоловік приймає і любить і в них все буде добре.

Щоб не було істерик
Але, щоб не було істерик, щоб не було таких сильних емоційних зривів, жінці варто проживати свої емоції “по мірі надходження”, а не стримуватися, щоб потім зірватися. Тобто потрібно проговорювати, розказувати свої відчуття у зв”язку з різними подіями. Звичайно, кожна жінка вирішує для себе, кому і про що вона буде розповідати (що – подругам, що – мамі, а що – чоловіку). І варто пам”ятати, що не варто чоловіка “грузити” всіма своїми емоціями та прожиттями. Але я б радила розповідати щось справді важливе власному чоловіку, бути відкритою з ним, разом проживати важливі моменти чи інсайти. Це дуже сильно сприяє близькості та глибині стосунків у подружжі.

Як чоловіку проживати власні емоції
Тепер повернемося до чоловічих емоцій. Бо якщо жінка кожного дня буде “видавати” свої емоції чоловіку, то навіть в самого “безпроблемного” чоловіка врешті-решт виникне бажання теж десь подіти ці емоції. А, насправді, в чоловіка теж є емоції, хоч в більшості чоловіки не люблять їх показувати.

Якщо жінка проживає і “видає” свої емоції щодня, то чоловіку така “чистка” потрібна набагато рідше. Але “грунтовніше”. Коли чоловік відчуває, що він вже переповнений і “пора розслабитись”, то він просто знаходить чоловічу компанію з чоловічими розвагами. Зазвичай, такі “мальчишники” передбачають спорт (футбол чи тренажерний зал) або хоча б перегляд спорту і часто присутнім є алкоголь. Так чоловіки скидають свою напругу. Раз на якийсь довший період часу є “пригоди” з часткою ризику та великим фізичним навантаженням (мандрівки в гори, чи сплави по річках чи інше). Так, через викид адреналіну, чоловік спалює свої негативні емоції.

Звичайно, добре, якщо в чоловіка є старший мудрий друг чи духовний наставник, з яким чоловік радиться у своїх справах і який сприяє розвитку та духовному зростанню чоловіка. Чоловіча мудрість передається строго по чоловічій лінії.

Як жінка може допомогти чоловіку прожити його емоції
Жінка, як правило, створює настрій сім”ї. Тобто, дбаючи про свій настрій, про свою наповненість, вона допомагає усім жити спокійно і радісно. Знаєте з досвіду, що якщо мама є в поганому настрої, то і чоловік і діти тривожні, нічого “не клеїться”, всі ходять навшпиньки і бояться, що буде далі… Але, якщо мама спокійна, то всі в сім”ї теж спокійні і радісні. Тому жінці потрібно бути уважною до себе, дбати про себе. Адже, коли чоловік навіть і приходить в поганому настрої (проблеми на роботі і фінансові проблеми є частими в чоловіка), але вдома все спокійно і жінка в хорошому настрої, то чоловік розслабляється і відпочиває. Чоловіки загалом дуже добре вміють переключатися з допомогою дружини (про це буде в наступних постах). Адже робочі проблеми вдома не вирішуються, тому й думати про них вдома немає змісту.

Створюючи комфорт і спокійну обстановку вдома, жінка таким чином сприяє тому, щоб чоловік відпочивав вдома емоційно. Колись, відразу після одруження, мій чоловік просив, щоб я зробила так, щоб йому хотілося повертатися з роботи додому. І це, на його думку, було найважливішим, що я могла зробити як його дружина.

Завдяки жінці, завдяки активному слуханню її емоцій, чоловік найперше вчиться більш уважно і емпатійно слухати (ця навичка не є природньою для чоловіка). А також вчиться краще розуміти власні емоції та проживати їх. Це сприяє більш гармонійному і спокійному спілкуванню в подружжі а також з дітьми.

І жінці варто також пам”ятати, що чоловік має право на розваги в чоловічій компанії час від часу. Тобто в кожного з подружжя повинен бути особистий час на спілкування з друзями поза сім”єю. І це справді час, вкладений в сім”ю.