Чоловіки і жінки різні… Відмінності на рівні мозку.

Ми різні навіть на рівні мозку. Тобто структура мозку (точніше пропорційність певних структур мозку) у нас різна.
Чоловіки і жінки різні... Відмінності на рівні мозку.

Ви знали, що більша комунікабельність жінок та більша цілеспрямованість чоловіків пояснюється на рівні відмінностей головного мозку? Які ще відмінності спричинені різною структурою головного мозку?

Як це впливає на наші стосунки?
І що з тим робити?

Наукова стаття Ларрі Кехіл на цю тему: Див. тут..
А ось тут коротко і чітко описано структури мозку, їх відмінності в чоловіків та жінок і наслідки цього: Див.тут.

Відмінностями у структурі мозку обгрунтовано:
1. Більша емоційність жінок (структури глибокої лімбічної системи більші в жінок)
2. Краща і детальніша пам”ять у жінок (більший за розміром гіпокамп і число зв”язків у ньому більше)
3. Кращі вербальні навички у жінок (більш активні зони Брока та Верніке)
4. Кращі мовні здібності та краща мілка моторика у жінок (сильніші зв”язки у мозжечку)
5. Жінки є багатофункціолнальні, бо зазвичай задіюють більший об”єм мозку, хоч в середньому мозок жінки дещо менший за мозок чоловіка.
6. Більший і постійний статевий потяг у чоловіків (структура і густина гіпоталамусу у чоловіків і жінок різна)
7. Просторові зв”язки і стратегічне бачення краще у чоловіків (більш активна права півкуля мозку)
8. Вміння слухати і емпатія, а також комунікативні навички краще розвинуті у жінок (більш активна ліва півкуля мозку).
9. Жінки краще бачать в сутінках, чоловіки при яскравому світлі (потилична доля мозку)
10. Жінки більш тактильно чутливі (тім”яна доля мозку жінок обробляє більше інформації)
11. Чоловіки швидше приймають рішення “битися чи втікати” (вплив активного гіпофізу)
12. Агресивність у чоловіків більша (більше мигдалевидне тіло)
13. Існує також різниця в обробці інформації (нейротрансміттери різних видів є в чоловіків і жінок в різних кількостях)
14. В роботі жіночий мозок більше нагрівається (спалюється більше глюкози).

Ще є така особливість як орієнтація нейронних зв”язків (див. тут). У чоловіків краще проявляються зв”язки в межах одної з півкуль головного мозку. А в жінок виявляється більше зв”язків між півкулями головного мозку (завдяки більшій активності мозолистого тіла).Чоловіки і жінки різні... Відмінності на рівні мозку.

Що ж це означає? Все дуже просто. Як я вже писала, мужчина є монофункціональним. Коли чоловік працює, він повністю зосереджений на досягненні цілі. Тобто, якщо чоловік працює, то працює “всім тілом, всім розумом, всією душею”. І відволікатися він не любить. З досвіду уже, напевно, знаєте, як реагує чоловік, зайнятий якоюсь важливою справою на спроби його відволікти на щось інше :). А в чоловіка всі справи важливі! Іншими він просто не займається.

І, як гарно це образно описує Марк Гангор у своєму виступі “Чоловічий мозок версус жіночий мозок”, чоловічий мозок складається з багатьох коробочок. Є коробочка на роботу, коробочка для друзів, коробочка для стосунків з начальством, коробочка для навчання, коробочка для жінки, коробочка для дитини… для кожної дитини – окрема коробочка. Коли чоловік думає про щось,мзаймається якоюсь конкретною справою, він думає лише про це, тобто обережненько витягує коробочку (щоб не зачепити інші коробочки, тобто, щоб не перекинутися думками на щось інше) і думає в межах цієї коробочки. Мені дивно було зрозуміти, що для кожної дитини є окрема коробочка, коли мій чоловік з третьою донькою заходили в магазин (в них був такий ритуал, коли тато забирав 4-річну доньку з танців), то він купував їй один чупа-чупс. А донька нагадувала татові, що вдома є ще дві старші сестри, які теж люблять чупа-чупси :). Ось так із монофункціональністю чоловіка.

А в жінок все інакше. Зв”язки йдуть по цілому мозку. За словами Марка Гангора, все пов”язано зі всім, як в гігантському комп”ютері. Робота пов”язана з навчанням, з кар”єрою і точно зі стосунками з начальством, а це в свою чергу пов”язане з друзями, далі з сім”єю, батьками, чоловіком і т.д. Тобто жінка думає “про все і відразу”. Тому чоловікам просто не дано зрозуміти “логіку жінки”, тобто хід жіночої думки. Жінка переживає одночасно про багато речей, причому на кількох рівнях одночасно. Виглядає це так, що жінка, слухаючи цікаву лекцію і навіть при цьому записуючи конспект, може одночасно планувати, з ким і як провести вечір, а десь там, на “задньому плані” переживати про хвору подругу.

Наступною особливістю чоловічого мозку є вміння “думати ні про що”. Марк Гангор назвав це “коробочка з нічим” – улюблена коробочка чоловіків. Як тільки в чоловіка є можливість, він втікає в “коробочку з нічим”, тобто ні про що активно не думає. Для чого цей процес я розкажу пізніше. Зважаючи на цю особливість чоловіків, жінкам варто не розпочинати важливих розмов відразу. Краще покликати чоловіка і задавши якесь запитання, впевнитись, що він вже “вийшов зі своєї пустої коробочки” і готовий уважно Вас слухати.

Важливим є те, що жінка цього ніяк зрозуміти не може. Жінка просто не може відключитись і ні про що не думати. В експерименті Марка Джорджа 1996 р. просили чоловіків і жінок нічого не думати. При цьому виявили активність мозку в чоловіків в примітивних центрах фізичної активності (мозжечок), а в жінок – в лімбічній системі (емоції). Див. тут.

Загалом, зв”язки в межах однієї півкулі головного мозку і в межах певного її відділу служать для швидкої “реакції-дії”, а мозжечок при цьому координує моторні реакції частин тіла. Це все, що найкращим чином організоване в чоловіків, сприяє тому, що вони краще виконують завдання на просторове мислення і тести на швидкість і точність. Тобто призначенням чоловічого мозку в загальному є швидке і результативне виконання моторних функцій.

Зв”язки між півкулями головного мозку встановлюють інтеграцію аналітичної та інтуїтивної інформації. Це сприяє тому, що жінки краще запам”ятовують людей, їх обличчя та краще виконують соціальні тести. Тобто призначенням жіночого мозку є забезпечення соціальних зв”язків в суспільстві.

Цікавим також є той факт, встановлений експериментально, що максимальної відмінності між чоловічим і жіночим мозком досягається у віці дітей 9-ти років, а до 22 х років все поступово згладжується, хоча різниця залишається.