Розмовляти і … слухати

Розмовляти і ... слухатиЧи існують подружні пари, які обходяться без критики на адресу один одного? Абсолютно точно, що родин, які цілодобово насолоджуються ідилією, в природі не існує.

Загальновідомим є факт, що чоловіки і жінки реагують на події по-різному. Саме через ці відмінності у поведінці і сваряться закохані люди. Саме тому, коли пари хочуть висловити невдоволення стосунками, єдиний засіб вийти з глухого кута – це розмовляти, розмовляти і … слухати…

Розглянемо, що насправді ховається за найчастішими скаргами. Тільки робити це потрібно удвох, щоб знайти спільне рішення.

Жінки найчастіше скаржаться, що …
“… він не займається дітьми”

Переклад: все роблю одна я, скільки можна! Але ж треба визнати: наші чоловіки возяться з немовлятами більше, ніж колись їхні батьки. Зовсім недавно чоловіки починали брати участь у вихованні дитини, тоді, коли “немовля” йшло у перший клас! Звичайно, у будь-якому випадку турботи про дітей, їх здоров’я та виховання в основному лягають на плечі на жінок. І чим би жінки не займалися, яку б запаморочливу кар’єру не робили, вони весь час тримають в голові думку: “Як там мій малюк?” Це поклик природи, інстинкти, і нікуди від цього не дітися. А чоловікові така думка не прийде в голову ніколи – у нього інші інстинкти. Але коли ми не залишаємо поруч з дитиною місця для батька, само собою, чоловік зовсім перестає цікавитися вихованням. Коли ж жінкам радять “подружити” батьків з дітьми, виникає інша проблема: багатьом мамам важко делегувати свої почесні обов’язки. Їм необхідно відчувати себе незамінними: як без жіночої допомоги чоловік знайде, куди саме дитині надягати шапочку?! Але психологи пояснюють таку поведінку не палкою материнською любов’ю, а тим, що жінка просто відчуває себе недооціненою – чоловіком або керівництвом на роботі.

Ваші дії:
Намагайтеся м’яко, але наполегливо (так, щоб ваш чоловік зрозумів), пояснити йому, що потребуєте його допомоги. Не кажіть командирським голосом: “Займись дитиною!”, а уточнюйте: “У мене немає часу скупати дитину, ти не міг би це зробити?” І, найголовніше, змиріться з тим, що чоловік доглядає за дітьми по-іншому, ніж ви. Він не мама № 2, він – тато.

Запропонуйте чоловіку розділити обов’язки. Наприклад, він стежить за тим, щоб дитина вчасно вкладалась у ліжко увечері, а ви – заспокоюєте малюка, якщо він впав в істерику.

“… він дуже багато працює”
Чоловічий трудоголізм сягає максимуму у віці 25-40 років – саме в цей період наші чоловіки невпинно будують свою кар’єру. І краще не ставати у них на шляху … На відміну від жінок, лопотіння найчарівнішого немовляти не замінить чоловікові заздрісний блиск в очах недругів, коли вони дізнаються про його успіхи. Погодьтеся, сумнівно, що ці недруги будуть убиті новиною, що у його сина виліз другий зубик … Боротьба за лідерство та успіх у чоловіків починається ще в школі і триває все життя. Хоча успішного кар’єриста важко назвати хорошим чоловіком …

Ваші дії:
Не драматизуйте. Якщо ваш чоловік багато працює, ви очевидно можете отримувати з цього свої переваги. Ви можете більше дозволити і собі, і дитині. І потім, ви ж можете пишатися чоловіком, чи не так?

Запитайте себе: “Коли чоловік повертається ввечері додому, я радію йому? Цікавлюся його роботою? І чи не занадто я зациклилася на дітях?” Якщо відповідь на останнє питання “так”, подивіться правді в очі: може, чоловік відчуває себе настільки недоречним, що “тікає” від сім’ї, залишаючись на роботі допізна?

Розмовляйте. Розкажіть чоловікові, що ви б дуже хотіли проводити з ним більше часу. Знайдіть спільну справу, якою ви могли б займатися разом, домовтеся частіше відпочивати або ходити в гості удвох, а не з дитиною і коляскою напереваги.

“… він майже завжди мовчить”
Переклад: він мало говорить про нас, про мене. Жінки легше виражають те, що відчувають, часто обожнюють балакати зі своїм супутником життя, знати усе про кожного знайомого, про найдрібнішу подію. Але коли вони, не роздумуючи, починають обговорювати серйозні проблеми, чоловіки уникають дискусії – тієї самої, результати якої так важливі для жінки. До того ж чоловіки дуже соромляться проявляти почуття. Адже вони навіть не можуть вимовити зайвий раз: “Я тебе люблю”, і це при тому, що ми про це просимо! Може, просто тому, що вони щиро вважають, що їх присутність у нашому житті – кращий доказ любові. Зате чоловіки розцвітають, коли треба діяти, а не говорити. Напевно, тому що в них дрімає інстинкт печерної людини, який мовчки бере палицю і йде за здобиччю, щоб прогодувати сім’ю.

Ольга, 31 рік

“Коли я народила першу дитину, мені дуже не вистачало допомоги чоловіка, я і просила, і сварилася – все це мало допомагало. А потім поступово зрозуміла: з чоловіком треба поводитися, як з дитиною. Дитині ж марно кричати:” Негайно збери іграшки ! Не-гай-но! “- Зрозуміло, вона почне (якщо взагалі почне) збирати іграшки так повільно, як ніколи. З дитиною треба домовлятися, а найкраще – граючись. З чоловіком так само – перевірено, допомагає. Правда, треба визнати, після народження другої дитини чоловік став набагато відповідальнішим – а, може, просто досвід накопичився? “

Ваші дії:
Навчіться читати поведінку чоловіка і його підсвідомі сигнали. Якщо він мовчазний, але ніжний, або дарує вам розкішну білизну … Це вартує довгих розмов!

Виберіть найсприятливіший момент для бесіди (час трансляції чемпіонату світу з футболу до таких не відноситься). Попросіть його висловитися і не перебивайте – це найчастіша жіноча помилка! Не змушуйте говорити те, що ви б хотіли почути.

“… він зовсім не допомагає мені по домашньому господарству”
Цей докір став дуже частим з тих пір, як жінки стали активно працювати, і майже обов’язковим у пар, у яких є діти. За підрахунками соціологів, участь чоловіків у домашніх справах (готування, прання, прибирання, покупки) сягає … 10 хвилин в день. Є на що скаржитися! Ваш чоловік не знає, як вмикається пральна машина або як прасуються його сорочки? Не забувайте, що чоловіків століттями обслуговували жінки: спочатку матері, потім – дружини. Тому навіть якщо чоловіки роблять по хатнім справам зовсім небагато, це вже багато для них. Як сказав американський астронавт Ніл Армстронг, поставивши ногу на поверхню Місяця: «Маленький крок для людини, величезний – для людства». Психологи вважають, що жінки наполовину відповідальні за ситуацію, тому що неправильно просять про допомогу. Вести домашнє господарство для жінки – неусвідомлений спосіб підтвердити самій собі і показати іншим свою бездоганність. І “побутові” скарги часто приховують претензії зовсім іншого штибу: фінансового або навіть сексуального.

Ваші дії:

Попросіть (але дуже ввічливо) про допомогу. Не чекайте, що ваш чоловік сам запропонує перемити всі підлоги в будинку. Часто чоловіки не бачать ніякого бруду у хаті – ваше завдання бути ясною і недвозначною.

Прийміть те, що чоловік прибирає гірше, ніж ви. Якщо він мляво поводив пилососом по кімнаті, забувши заглянути в кути, не лайте його – це розхолоджує.

Торгуйтеся. Він не любить займатися господарством, а ви відчуваєте жах перед брудним посудом? Прекрасно! Розподіліть обов’язки і врятуйте один одного.

У вас росте син? Навчіть його прибирати за собою, стелити постіль, класти брудну тарілку в раковину. Це частина поваги до інших, а та щасливиця, яка буде з ним жити в майбутньому, оцінить ваші зусилля!

Чоловіки найчастіше скаржаться, що …
“… вона займається тільки дитиною, а про мене забула”

Звичайно, увага матері життєво необхідна дитині, і на перших порах дитина поглинає усі думки жінки. Але через деякий час жінка повинна «згадати», що у неї є чоловік. Люблячий і уважний чоловік заспокоює, вселяє впевненість в дружину і допомагає їй жити повноцінним життям. Коли народжуються інші діти, материнська роль стає все більш і більш вимогливою: жінки категорично не встигають займатися собою і своїм партнером. Справа за чоловіком: він повинен розбудити свою сплячу красуню.

Ваші дії:
Налагодьте діалог. Розпитайте дружину, що вона відчуває, не соромтеся говорити їй частіше, що ви її любите і бажаєте, як і раніше.

Підтримайте вашу дружину. Вона стане набагато привітнішою, коли побачить, що ви поділяєте з нею турботи про виховання дітей.

“… ми більше не кохаємося, вона весь час посилається на втому”
Найчастіша чоловіча сексуальна фантазія – жінка, згодна на всі види сексу і чарівним чином позбавлена від усіх побутових турбот (дім, робота, діти). Чоловік займається сексом, щоб показати жінці, що він її любить, але і для того, щоб позбутися від стресу, розслабитися. Жінка, навпаки, повинна бути розслабленою, щоб захотіти сексу … навіть якщо вона любить свого чоловіка!

Ваші дії:
Створіть відповідний клімат. Жінка потребує сюрпризи і ласкавих слів, щоб відчути себе бажаною … І захотіти взяти ініціативу на себе!

Тримайте себе в руках. Якщо ви часто критикуєте дружину, звинувачуєте в різних гріхах, немає нічого дивного, що вона оголошує, може, навіть підсвідомо, сексуальний страйк.

“Вона заважає мені розважатися, бачитися з друзями”
На жаль, чоловіки і жінки не очікують від подружнього життя одного і того ж. З жіночої точки зору, “вити гніздо” – справа всього життя. З чоловічої – все навпаки: сім’я – це трамплін для стрибка у “великий світ”. Спілкування з друзями необхідні чоловікам, щоб легше зустрічати негаразди і труднощі повсякденного життя. Тому, “замкнені” вдома, вони відчуваються себе в’язнями. Їм потрібне повітря свободи, а жінки не завжди готові надати його своїм чоловікам …

Ваші дії:
Не зловживайте вашою свободою. Якщо ви оголошуєте: “Я з друзями на футбол, повернуся до другої години”, постарайтеся повернутися не о п’ятій ранку.

Згадайте, як ви себе поводите у гостях чи на вечірках з дружиною. Якщо ваша дружина, прийшовши з вами на вечірку, відчуває себе невидимкою, поки ви весело розмовляєте з іншими жінками, логічно, що вона перейматиметься питанням: що ж тоді відбувається, коли ви розважаєтесь без неї?

Анастасія, 29 років

“Мені здається, а може, – так воно і є насправді, що життя чоловіка з народженням дитини не змінюється. Він ходить розважатися туди ж, куди ходив, спілкується з тими ж людьми, з якими спілкувався раніше. А ти замкнена в чотирьох стінах і робиш одне й те же день за днем, день за днем. Чоловік розумом це, безумовно, розуміє. Але, коли після скандалу, виганяєш його гуляти з дитиною, потай сподіваючись, що зараз-то він зрозуміє, як це важко, коли коляска не влазить у ліфт, коли холодно на вулиці, а доводиться ходити по двору добру годину. І тут чоловік повертається з прогулянки додому, цілком задоволений і веселий. З’ясувалося, що гуляв він так: завів машину, закрився в ній зі свіжою газетою, а коляску поставив поруч. Покажіть мені хоч одну матір, яка б так гуляла з дитиною! “

“… вона злиться весь час, з приводу і без”
Насправді злитися і бурчати дійсно легше, ніж поговорити про те, що саме тебе злить. Тим більше типово жіноча реакція, коли щось не виходить, то показувати це всім. У чоловіків навпаки: коли вони засмучені, то краще сховаються за газетою або монітором комп’ютера. Жінки часто скаржаться подругам: “Якщо він мене любить по-справжньому, то зрозуміє, що в мене занадто багато обов’язків, і я втомилася”. Ні і ще раз ні! З чоловіком не можна грати в загадки, він все одно не відгадає: краще відразу розставити точки над “i”.

Ваші дії:
Задавайте правильні питання. З яких пір ваша дружина себе так поводить? Втомлюється на роботі, від домашніх обов’язків чи від догляду за трьома дітьми? Чи достатньо часто ви підставляєте своє плече?

Не бійтеся самокритики: якщо ви чесно визнаєте свої помилки і спробуєте їх виправити, це буде виправдана жертва.

Галина Касьянова, «Щасливі батьки»