Самооцінка…

Самооцінка...Рівень самооцінки впливає на всі вчинки людини. Найчастіше самооцінка особистості буває занижена, тобто реальні можливості людини вищі, ніж уявлення людини про них. Зазвичай це пов’язано з тим, що формування самооцінки відбувається, в основному, в дитинстві, коли можливості людини розвинені слабко.

Крім того, серйозний вплив робить негативне оточення. Звичайно, зустрічаються випадки, коли у людини завищена самооцінка, але це характерно тільки для дуже молодих людей. А для дорослих людей часто характерна зворотня ситуація.

Підвищити самооцінку цілком реально, хоча це часто досить повільний процес. Проте свідомі спроби у формуванні самооцінки можуть бути корисні практично кожному.

Як підвищити самооцінку та впевненість у собі? Ось декілька пора, які допоможуть у цьому:

1. Припиніть порівнювати себе з іншими людьми. Завжди будуть люди, у яких чогось більше, ніж у Вас, і є люди, у яких цього менше, ніж у Вас. Якщо Ви будете займатися порівняннями, то завжди будете мати перед собою занадто багато опонентів чи противників, яких ви не можете перевершити.

2. Припиніть лаяти і засуджувати себе. Ви не зможете розвинути високий рівень самооцінки, якщо повторюєте негативні висловлювання щодо себе і своїх здібностей.Коли говорите про свій зовнішній вигляд, свою кар’єру, відносини, фінансове положення або будь-яких інших аспекти свого життя, уникайте самопринижуючих коментарів. Корекція самооцінкнапряму пов’язана з Вашими висловлюваннями про себе.

3. Приймайте всі компліменти та привітання відповіддю «спасибі». Коли Ви відповідаєте на комплімент чимось на зразок: «та нічого особливого», Ви відхиляєте цей комплімент і одночасно посилаєте собі повідомлення про те, що не гідні похвали, формуючи занижену самооцінку. Тому приймайте похвалу, не принижуючи свої достоїнства.

4. Використовуйте позитивні ствердження для того, щоб підвищити самооцінку. Помістіть на якому-небудь предметі, що часто використовується, наприклад, пластиковій картці або гаманці твердження на кшталт: «я люблю і приймаю себе» або «я приваблива жінка і заслуговую в житті найкращого». Нехай це твердження завжди буде з Вами. Повторюйте твердження кілька разів протягом дня, особливо перед тим, як лягти спати і після того, як прокинетеся.

5. Використовуйте семінари, книги, аудіо та відеозаписи, присвячені підвищенню самооцінки. Будь-яка інформація, що допускається Вами в свій розум, пускає коріння там і впливає на Вашу поведінку. Домінуюча інформація впливає на Ваші вчинки домінуючим чином. Якщо Ви дивитеся негативні телевізійні програми або читаєте в газетах кримінальну хроніку, швидше за все Ваш настрій буде схилятися в песимістичну сторону. Точно так само, якщо Ви будете читати книги або слухати програми, позитивні по своїй природі і здатні підвищити самооцінку, Ви будете отримувати щось корисне.

6. Намагайтеся спілкуватися з позитивними і впевненими в собі людьми, готовими Вас підтримати. Коли Ви часто знаходитися з людьми, які постійно пригнічують Вас і Ваші ідеї, Ваша самооцінка знижується. З іншого боку, коли Вас приймають і заохочують, Ви відчуваєте себе краще і самооцінка Вашої особистості зростає.

7. Зробіть список Ваших минулих досягнень. Це не повинно обов’язково складатися з чогось монументального. Список може включати невеликі перемоги, наприклад: щось навчились смачне готувати, отримали водійські права, почали регулярно відвідувати спортзал і т.д. Регулярно переглядайте цей список. Читаючи свої досягнення, спробуйте закрити очі і знову відчути задоволення і радість, яку Ви колись відчули.

8. Сформуйте список Ваших позитивних якостей. Ви чесні? Безкорисливі? Корисні для інших? Креативні? Будьте до себе прихильні і запишіть принаймні 20 своїх позитивних якостей. Як і з попереднім списком важливо переглядати цей список частіше. Багато людей фокусуються на своїх недоліках, підкріплюючи тим самим занижену самооцінку, і потім дивуються, чому в їхньому житті все не так добре, як хотілося б. Почніть концентруватися на своїх перевагах, і у Вас стане набагато більше шансів для досягнення того, чого Ви хочете.

9. Почніть більше давати іншим. Тут мається на увазі віддача самого себе у вигляді вчинків, якими Ви можете допомогти іншим або позитивного заохочення інших. Коли Ви робите щось для інших, Ви починаєте відчувати себе ціннішим, а Ваші самооцінка і настрій підвищуються.

10. Намагайтеся займатися тим, що Вам подобається. Важко відчувати щодо себе позитивні почуття, якщо Ваші дні проходять на роботі, яку Ви зневажаєте. Самооцінка процвітає, коли Ви зайняті роботою або якою-небудь іншою активною діяльністю, яка приносить Вам задоволення і дає можливість відчути себе ціннішими. Навіть якщо Ваша робота не цілком влаштовує Вас, Ви можете присвятити вільний час своїм захопленням, які приносять радість.

11. Будьте вірні собі. Живіть своїм власним життям. Ви ніколи не будете себе поважати, якщо не будете проживати своє життя так, як Ви хочете його проживати. Якщо Ви приймаєте рішення, засновані на схваленні ваших друзів і родичів, Ви не вірні собі і у Вас буде низька самооцінка.

12. Дійте! Ви не зможете розвинути в собі високий рівень самооцінки, якщо будете сидіти на місці і не приймати виклики, які виникають перед Вами. Коли дієте, незалежно від одержуваного результату, зростає Ваше почуття самоповаги. Коли ж зволікаєте з діями через страх або якесь інше занепокоєння, Ви будете відчувати тільки розлад і сумні відчуття, що, звичайно, призведе до заниження самооцінки.

Ви – унікальна особистість, з величезними можливостями, з величезним потенціалом. В міру того, як Ваша самооцінка буде рости, Ваші справжні здібності будуть розкриватися. Ви почнете приймати на себе більший ризик і не боятися відмови; Ви не будете орієнтуватися на схвалення інших людей; Ваші взаємостосунки будуть набагато кориснішими як для Вас, так і для інших; Ви будете робити те, що приносить радість і задоволення.