Справитися з травмою війни…
Війна на сході України стала викликом для всього українського народу. Подолати військову агресію, підтримати армію, допомогти пораненим, дати притулок біженцям, сприяти віднові життя у повернутих містах і селах – стало тим завданням, яке об’єднало українців з усіх куточків нашої країни та й з-поза неї. Втім поруч з цими завданнями ми стаємо усе більше свідомі щодо тих психологічних ран, яких завдає війна і необхідності справитися з ними. Як допомогти дітям-біженцям, яким досі чуються канонади гармат і сняться страшні сни; якої допомоги потребує солдат з посттравматичним стресовим розладом; як підтримати сім’ю, що втратила на війні свого сина/чоловіка/батька; як помогти психологічно адаптуватися до нових реалій життя солдату, що втратив зір чи кінцівку; як подолати «зазомбованість» і ненависть, породжені пропагандою у частини українців? – ось лише невеликий перелік питань, на які ми зараз усі шукаємо відповіді. З цими запитаннями родичі, друзі, лікарі, медсестри, журналісти, самі потерпілі часто звертаються до психологів.
Програма семінару передбачає стисле висвітлення основних компонентів (A-B-C) наступних тем та опрацювання базових практичних навичок допомоги :
Гостра реакція на травматичну подію. Принципи першої психологічної допомоги.
Основи психотравматології. Травма та її наслідки. Посттравматичний стресовий розлад. Принципи обстеження та діагностики. Супутні розлади та проблеми. Огляд сучасних протоколів лікування ПТСР. Огляд травмофокусованої когнітивно-поведінкової терапії (ТФ-КПТ) та методу десенсибілізаціїта репроцесуалізації травми з допомогою руху очей (EMDR).
Базові навички допомоги при ПТСР: психоедукація, стабілізація; техніки емоційної регуляції та коупінгу з симптомами ПТСР; імагінативні/наративні техніки опрацювання травматичної пам’яті.
Особливості роботи з військовими та залучення їх до одержання психологічної допомоги.
Базові навички допомоги дітям з ПТСР: набір технік коупінгу для дітей, залучення рідних.
Пережиття втрати. Базові принципи підтримки особи, що переживає втрату. Ускладнена реакція втрати, особливості допомоги.
Психологічна адаптація до наслідків поранень (втрата кінцівки, зору і т.п.). Принципи психологічної підтримки. Розлади адаптації, особливості допомоги.
Принципи організації послуг потерпілим. Рівні допомоги. Принципи роботи спеціалізованих програм допомоги. Робота в команді. Принципи психогігієни і захисту від вигорання.
Принципи проведення просвітницької роботи. Мистецтво проведення презентацій.
АУДІОЗАПИС СЕМІНАРУ А-В-С ПСИХОЛОГІЧНОЇ ДОПОМОГИ ПОТЕРАПІЛИМ В ЧАСІ БОЙОВИХ ДІЙ ТА ЇХ РІДНИМ
1-1