Прийняти себе таким, яким ти є…

Прийняти себе таким, яким ти є...Можна сказати, що вже стало загальним в сучасній психології твердження, згідно якого уявлення людини про самого себе лежить в основі його поведінки. Набагато важче погодитися з іншим твердженням: подання кожного з нас про самого себе в дійсності є результатом того, що – вірно чи невірно – говорять нам про нас інші люди. Якщо хто-небудь вважає себе поганою, злою людиною або в чомусь неповноцінним, вважає, що все його життя підпорядковується виключно закону Мерфі, то все це буде видно з його поведінки. Він буде завжди намагатися уникнути відповідальності і буде завжди і в усьому так чи інакше прагнути приховати сором за свою неповноцінність під маскою анонімності, безособовості. Єдине ж, чого така людина ніколи не зможе зробити і що повинна зробити кожна людина, щоб жити повним життям, – це прийняти себе такою, яким ти є.

Вся теорія доктора Карла Роджерса, знаменитого завдяки його системі недірективної допомоги, у центрі якої поставлений сам пацієнт, заснована саме на необхідності прийняття самого себе. Доктор Роджерс стверджує, що основна проблема в житті кожної людини полягає в розумінні та прийнятті самого себе. Далі він стверджує, що ніхто не в змозі зрозуміти і прийняти самого себе до тих пір, поки хто-небудь інший не зрозуміє його і не прийме таким, який він є. І нарешті, доктор Роджерс стверджує, що як тільки нас приймуть і полюблять такими, якими ми є, то ті хворобливі симптоми, з якими більшість із нас борються все життя, будуть зняті цим розумінням і прийняттям самого себе.

Тому Роджерс вважає, що роль помічника і радника (це цілком застосовне також і до ролі друга) зводиться головним чином до вислуховування того, що говорить пацієнт про свої проблеми і в кінцевому рахунку – про самого себе. Такий помічник повинен прагнути передати пацієнтові почуття прийняття його, ні в якому разі не поступаючись мимовільним бажанням «нагрузити» пацієнта «дорогоцінним» вантажем порад і повчань. Для того щоб бути успішним в такого роду допомозі або дружбі, необхідна тверда віра в те, що людина більш за все потребує того, щоб пізнати самого себе і прийняти себе таким, який він є. Ми дуже часто впадаємо у спокусу, думаючи, що поставивши кого-небудь іншого в якості прикладу на місце даної людини, або збивши з нього пиху, або поставивши його віч-на-віч з істинним станом справ, ми досягаємо вирішення проблеми. Насправді різка критика зовсім не сприяє більш глибокому розумінню проблеми, а лише ранить людину ще більше, так як ще більше ускладнює прийняття ним самого себе.

Завдяки успіхам в області пластичних операцій стало очевидно, що хірургічне усунення тих чи інших потворних рис зовнішності або, хоча б пом’якшення їх, так що зовнішність пацієнта стає більш привабливою, часто веде до досконалої трансформації самої особистості пацієнта. Доктор Мальтц, який досліджував це явище, звернув увагу на внутрішній образ, яким його уявляє собі сама людина, як на той, що противиться зовнішньому прояву людини. Він відкрив, що цей внутрішній образ тримає під дуже жорстким контролем поведінку людини і в кінцевому рахунку – її щастя. У своїй книзі «Психокібернетика» доктор Мальтц стверджує, що відштовхуючий образ свого «я» є головна причина людської інертності, невдач і нещастя.

Велику роль образу власного «я» в житті людини можна проілюструвати відомою казкою «Рапунцель». У ній розповідається про дівчину, яка заточена у вежі замку разом зі старою чаклункою. Героїня казки – справжня красуня, але чаклунка постійно переконує її в тому, що вона бридка. Хитра чаклунка робить це для того, щоб утримати дівчину у вежі, поруч із собою. Звільнення Рапунцель настає в той день, коли вона насмілюється виглянути з вікно вежі. Внизу вона бачить свого Прекрасного Принца. Вона опускає за вікно своє прекрасне золоте волосся, яке досягає землі, а принц звиває з нього сходи і, піднявшись в башту, звільняє Рапунцель. В’язницею Рапунцель була зовсім не башта, а страх перед власним неподобством, про який так часто і так успішно твердила їй стара чаклунка. Коли ж Рапунцель бачить своє відображення в очах свого коханого і розуміє, що вона прекрасна, вона нарешті звільняється від тиранії свого уявного неподобства.

Усе це справедливо не тільки по відношенню до Рапунцель, але і по відношенню до всіх нас. Всі ми відчайдушно потребуємо того, щоб побачити в дзеркалі очей іншої людини нашу красу і нашу гідність для того, щоб бути по-справжньому вільними. Поки цього не станеться, ми будемо залишатися бранцями у вежі нашого власного «я».

Отже, якщо справжня любов полягає в тому, щоб вийти за рамки власного «я» і звернути увагу на інших, проявити турботу про їхнє щастя та повнотою їх життя, то слід сказати, що ми не зможемо любити досить сильно інших, поки самі не побачимо цього свого образу.

Захисні механізми нашого «я»

Ми вже говорили про те, що наша людська природа дуже винахідлива стосовно механізмів самозахисту. Ця винахідливість ніде не проявляється так наочно, як у способах, якими наше «я» захищається від комплексів занепокоєння, провини і неповноцінності. Для того щоб як-небудь приховати наше «я», яке нам представляється неповноцінним і навіть потворним, ми інстинктивно зводимо навколо себе міцну стіну. У цьому випадку ми поступаємо діаметрально протилежно раді Роберта Фроста, який рекомендує не зводити стін до тих пір, поки ми гарненько не зрозуміємо, що ми хочемо загородити і від чого відгородитися. Чим більше в нашій душі шрамів, слідів від занепокоєння, провини або відчуття неповноцінності, тим більше ми піддаємося спокусі надіти на себе ті чи інші маски, грати ту чи іншу роль. Ми не віримо в самих себе і не приймаємо самих себе настільки, щоб дозволити собі бути самими собою. Ці стіни і маски – способи самозахисту, і ми будемо жити за цими стінами і носити ці маски до тих пір, поки вони будуть здаватися нам необхідними.

Незважаючи на те, що життя за таким засувом здається надійніше, воно в той же час стає самотнім. Ми втрачаємо автентичність, тобто перестаємо бути самими собою і, як особистість, починаємо гинути голодною смертю. Найсумніший наслідок життя під маскою полягає, однак, у тому, що ми позбавляємо самих себе справжнього контакту з реальним світом і з іншими людьми, в руках яких знаходяться ключі до досягнення нами більшої зрілості та повноти життя. Коли людина в житті вдається до гри якоїсь складної ролі або одягає ту чи іншу маску, вона тим самим позбавляє себе можливості зростання як особистості. Ми просто перестаємо бути тими, хто ми є, і позбавляємо себе атмосфери, необхідної для зростання. Ми просто виконуємо якусь роль на сцені. І коли завіса опускається після чергового даного нами подання, стає очевидно, що ми анітрохи не стали дорослішими, а залишилися такими ж, якими були на початку дії.

Маски, які ми надягаємо, дуже часто бувають претензійними або відразливими. Хлопчина, що йде опівночі через темне кладовище, насвистує пісеньку, щоб переконати самого себе і своїх товаришів, що він анітрохи не боїться. Це так і називається – «свистіти в темряві». Ми-то розуміємо, звичайно, що цей хлопчина, можливо, що мріє стати зіркою баскетболу, йде на пальчиках, одночасно всіма силами прагнучи здаватися таким, яким він, напривеликий його жаль, ще не став. Однак набагато гірше, коли доводиться мати справу з людиною, що ховає кігті під маскою дружності (самовпевненості). Зрештою глядачі такого спектаклю починають приймати актора за справжнього героя.

Насправді, спокуса судити про людей виключно на підставі цих виконуваних ролей та масок, що вони носять, завжди виявляється надзвичайно сильною. Вкрай рідко ми взмозі побачити за удаваною і претензійною маскою беззахисне або вразливе серце, яке за допомогою цих прийомів лише захищає себе від ще більших поранень. Набагато частіше ми користуємося батогами критики і сарказму або з лютим гнівом прагнемо зірвати з нашого побратима цю захисну маску. Ми ніяк не можемо зрозуміти, що всі ці маски носяться лише до тих пір, поки в них є потреба. Тільки впевненість в любові, що розуміє і приймає, може виманити цих одержимих занепокоєнням, помилковим страхом і постійним відчуттям провини людей із споруджених ними загороджень. Дуже може бути, що ми самі так само ховаємося за такими ж масками та стінами, в результаті чого по-справжньому людські контакти і зв’язки між нами як особистостями стають вкрай рідкісними … Тільки маски, що зустрічаються з масками, і стіни, що зустрічаються зі стінами.

У загальному і цілому ми все-таки в стані розпізнавати сутність тих чи інших масок. Ми відчуваємо, що наш ближній не такий, яким здається, відчуваємо його претензію на щось більше і називаємо його лицеміром. Нам не подобається маска войовничості і кривдить мовчазна маска сфінкса. Ми намагаємося так чи інакше дискредитувати самовдоволену маску зухвалості й самовпевненості у молоді або маску гордовитості і зарозумілості у людей похилого віку. Ми не розуміємо, що за цими благополучними фасадами приховані крики болю і спрага бути зрозумілим та любимим. Більшість неприємних якостей, які ми бачимо в інших, є результатом самозахисту – тієї чи іншої форми захисної спрямованості виключно на самого себе. Ми ж у свою чергу відкрито обурюємося такій позиції, займаної іншим. Замість цього нам слід було б пригадати вже згадуване питання психіатра: «Про що ви думаєте, коли у вас болить зуб?» Нам слід навчитися бачити те, що стоїть за лицемірством та претензією наших побратимів, з тим, щоб по можливості, полегшити біль і самотність, які і зводять ці захисні стіни. Прямі атаки на оборонні споруди призводять лише до необхідності ще більшого зміцнення їх.

Підсвідоме

Психологи говорять нам про два рівні людського мислення – свідомий та підсвідомий. З самих цих термінів видно, що про зміст того, що знаходиться на рівні свідомості, ми знаємо, а зміст підсвідомого нам залишається невідомим. Ці два рівні нашого мислення, або нашої свідомості, можна порівняти з житловим і підвальним приміщеннями будинку. Коли щось із наших меблів ламається, стає непридатним, обідраним, ми вважаємо за краще прибрати те з очей геть, і поки не прийде час зайнятися ним, – переносимо в підвал (інша аналогія – «на горище»). Так само йде справа з нашою свідомостю. Коли ми не можемо перебувати віч-на-віч з тими чи іншими нашими спонуканнями або з тією чи іншою реальністю, ми витісняєюмо ці спонукання і реальність в зону нашої підсвідомості. Коли ми хочемо забути деякі події нашого життя і навмисне приховуємо їх у в’язниці несвідомого, то такий процес називається супресією. Коли ми раптом виявляємо в собі ті чи інші спонукання чи емоційні реакції, які представляються нам зовсім неналежними і внаслідок цього усуваються нами з поля зору у підсвідоме, то такий процес називається репресією.

Врешті-решт, коли наша підсвідомість виявиться занадто перевантаженою, ми починаємо відчувати себе дуже незатишно. Ми не в змозі точно визначити джерело нашого занепокоєння саме тому, що реальний конфлікт був похований в нашій підсвідомості. Те, що ми в ньому поховали, насправді зовсім не вмерло, а продовжує жити. Іноді ми намагаємося покласти провину за наше занепокоєння на той чи інший момент в нашій сьогоднішній життєвій ситуації, насправді ж дійсне джерело нашого болю може бути виявлене лише у сфері несвідомого.

Наприклад, коли батьки недостатньо люблять дитину і у неї не формується внаслідок цього відчуття цінності себе, своєї особистості, відчуття того, що вона для когось доріга та потрібна, то дитина може реагувати на таку ситуацію двояко: вона може піти або по шляху зовнішнього конформізму, або шляхом зовнішнього бунту. У дитини так чи інакше назавжди залишиться почуття образи через те, що її психологічні потреби, її душевні запити залишилися без відповіді. Проте наше суспільство і наша культура не дозволяють нам виражати це почуття образи так, як нам цього хотілося би. Коли дитина намагається вилити свою образу батькам, то ті з обуренням відповідають їй, що вони – його батьки і його обов’язок – любити їх. Справа, однак, у тому, що вони самі можуть виявитися нездатними до прояву любові, і їх наполегливі вимоги, щоб їх любили, можуть викликати у дитини важкий емоційний конфлікт. Батьки, які виявляють залізну твердість у відстоюванні п’ятої заповіді, згідно з якою дитя повинне шанувати батька свого і матір свою, повинні, як нам здається, докладати такі ж зусилля до того, щоб бути гідними цієї поваги.

Дитина, в якій безперервно зростає образа, зазвичай не має можливості її висловити, і у неї виховується почуття, що така образа – річ дуже нехороша. Якщо навіть вона спробує розповісти про це кому-небудь за межами її сім’ї, то ще й може бути звинуваченою у невдячності, їй скажуть, що у неї немає сорому, бо вона погано ставиться до своїх батьків.

Перед нами буде стан, який ми назвали репресією. Не знаючи, що ж робити зі своєю образою, дитина заховає її в підвал несвідомого. Вона стане чимось на зразок занози, що пішла глибоко під шкіру, де вона не перестає, однак, завдавати болю при кожному русі. Образа дитини, яку не любили, стане джерелом багатьох страждань. Назавжди залишиться ймовірність того, що накопичині в несвідомому образи в занадто великій кількості, можуть, скипівши, проявитись у вигляді актів насильства і вандалізму, і ті люди, які здадуться такій людині в чомусь неправими і винними, можуть стати головними об’єктами вибуху цих прихованих або репресованих образ.

Іншим поширеним прикладом репресії є репресія потреби в ніжності і любові. Дуже часто в нашій культурі такі потреби не визнаються або не можуть бути виражені. Вони не поєднуються із зразком незалежної мужності, в цінності якої нас запевнило наше суспільство і наша культура. У результаті той, хто придушив, репресував в собі потребу в ніжності і любові, буде шукати їх задоволення за допомогою кривих і небезпечних шляхів, нерідко обманюючи навіть самого себе.

Необхідно сказати, що алкогольні напої, знімаючи захисний шар у поведінці людини, нерідко відкривають завісу і дозволяють побачити відтиснуті в підсвідомість репресовані почуття. Так, людина, що стає під впливом невеликої дози алкоголю сперечальником і задиракою, швидше за все дасть вихід своїй репресованій (подавленій) ворожості. Інший в цьому ж стані лізе обніматися з усіма людьми, що опинилися поблизу, виявляючи, найімовірніше, репресовану потребу бути любимим. Згадаймо п’єсу Т.Є.Еліота «Вечір з коктейлями», в якій автор зображує людину напідпитку, що довірливо розмовляє з психіатром на вечірці з коктейлями. Вона розповідає психіатру про своє найзаповітніше бажання: «Будь ласка, допоможіть мені знайти почуття власної гідності».

Все це відноситься до області психоаналізу. Психоаналітик, розкриваючи зміст несвідомого, допомагає пацієнтові зрозуміти, в чому саме полягають його проблеми, і намагається допомогти йому ужитися з ними. Незважаючи на те, що в психоаналізі іноді користуються гіпнозом і наркотиками, найпоширенішим залишається все ж таки метод так званих вільних асоціацій. За допомогою психоаналізу пацієнт шукає зв’язки між своїми сьогоднішніми думками і спогадами про своє минуле, якісь події, що могли зробити серйозний вплив на почуття, що заволоділи ним у даний час. Психоаналітик також прагне до правильної інтерпретації сновидінь пацієнта, оскільки їх матеріалом в основному служить зміст несвідомого, оскільки свідома частина мислення протягом сну залишається неактивною.

Само собою зрозуміло, що психоаналіз має проводитися лише професійно підготовленими людьми. Тут же ми говоримо про нього з метою показати реальність підсвідомого мислення і підкреслити той факт, що ми дуже часто не розуміємо мотиви наших вчинків і ті глибокі причини, які викликають наше занепокоєння.

Перенос

У нашому житті ми дуже часто відчуваємо тиск всіляких бажань, що таяться в нашій підсвідомості. Бажання бути любимим, значним, бажання бути в злагоді з самим собою дуже часто може мати глибокий вплив на нашу поведінку і на взаємини з іншими людьми, навіть тоді, коли ці бажання нами абсолютно не усвідомлені. Перенос в тому сенсі, в якому ми вживаємо це слово тут, завжди представляє собою підсвідомий процес переносу на інших наших власних потреб. Наприклад, якщо ми хочемо відчувати себе більш значними, то ми будемо прагнути до домінування, до панування над іншими. Якби нас запитали про причини такої нашої поведінки, то ми цілком щиро і сердечно наполягали б на тому, що ці інші люди мають потребу саме в такому поводженні з ними, бо це робиться для їхнього ж власного блага. Насправді ж ми переносимо на стосунки з оточуючими нашу власну підсвідому потребу. Інший приклад: молода людина обирає шлях активного альтруїзму, пояснюючи це прагненням внести свій внесок у справу служіння людям, їх потреб і проблем. Можливо, що справжня причина полягає саме в цьому, але буває і так, що ним рухає підсвідоме прагнення бути комусь потрібним.

Дуже часто буває так, що коли батько або мати занадто переймаються проблемами своїх дітей, нібито намагаючись захистити їх від можливих неприємностей і небезпек, то насправді відбувається перенесення їх власного бажання тримати дітей у стані залежності від батьківської опіки. Вони просто не хочуть, щоб діти дорослішали. У той час як усвідомлення можливості того, що під прикриттям альтруїзму й любові до ближнього ми насправді будемо шукати власних вигод, тобто усвідомлення можливості перенесення, саме по собі є досить позитивним, часто все ж виявляється неможливим розкрити всю плутанину мотивів людської поведінки або досліджувати до кінця всі прагнення нашої власної підсвідомості. Самим ефективним в цьому відношенні буде прагнення оновлювати мотиви наших вчинків і зміщувати фокус нашої свідомості на потреби тих, кому ми хочемо допомагати. Якщо ми будемо в змозі це робити, то ми поступово оволодіємо такою поведінкою, що називається – любов.

Необхідність в професійній допомозі

Наше століття недарма називають «століттям лікарняних ліжок». Варто нам зіткнутися з якимись неприємностями, пережити будь-який стрес, як ми вважаємо за необхідне звернутися за допомогою професійного психолога чи психіатра. У наш час незручність або навіть сором’язливість звернення за такого роду професійною допомогою в значній мірі зникла, можливо, завдяки загальновідомості того, що багато кінозірок та державних діячів змушені були шукати такої же допомоги і дійсно отримували від неї велику підтримку. Тим не менше депресії, репресії, підсвідомі устрімлення і перенесення є все ж таки лише частиною нашого психологічного гриму – вони не захоплюють поголовно всіх нас і хочеться сподіватися, що далеко не всі ми перебуваємо в такому стані, коли потрібна професійна допомога.

На початку нашої статті ми вже згадували про динаміку людської особи і про ті впливи, які можуть її затримувати. Якщо негативні наслідки цих впливів були настільки значними, що людина виявляється нездатною до зіткнення з реальним життям, до дружніх відносин з оточуючими або до більш-менш нормальної реалізації наявних у неї здібностей, то це буде ясною вказівкою на необхідність професійної допомоги.

Людська дружба – це щось набагато більш значне, ніж просто об’єднання однієї людини з іншою. Дружба передбачає здатність людини розділити з іншою свій внутрішній зміст, розкрити себе іншій людині, яку ми називаємо своїм другом. Вона припускає можливість довірити іншому наші таємниці і в свою чергу бути готовим до відвертості іншого. Дружба – це людський зв’язок, котрий Мартін Бубер називав зустріччю «я-ти».

Завжди існує деякий розрив між нашими потенційними можливостями та їх фактичним виявленням. Ніхто з нас ніколи повністю не реалізує всі свої можливості і не в змозі ідеальним чином здійснити свої найкращі наміри. Однак іноді цей розрив між потенційними можливостями і їхньою реалізацією стає вельми помітним і виникають такі ситуації, коли, наприклад, людині, яка володіє потужним інтелектом, не вдається пройти звичайний шкільний курс або цілком кваліфікованому працівнику утримуватися на роботі досить довгий час. Все це вказує на те, що динаміка особистості і людини зазнала серйозних спотворення і тут також необхідна професійна допомога.

Іншими показаннями до такої допомоги можуть бути так звані психосоматичні захворювання. Внаслідок таємничості та загадковості взаємозв’язків між душею і тілом всілякі прикрості та неприємності, поховані в нашій свідомості, можуть несподівано виявитися у вигляді тих чи інших фізичних реакцій. Звичайно, висновок про причини таких проявів повинен бути наданий компетентним лікарем. І, нарешті, тривалі стани депресії, що вказують на якісь внутрішні порушення в структурі особистості, також є показаннями до звернення за професійною допомогою лікаря. Звичайно, час від часу всі ми можемо відчувати стан депресії. Депресія, як симптом серйозних внутрішніх проблем, зазвичай характеризується тривалістю і явним негативним впливом.

Така патологічна депресія знов-таки буде виражатися у неможливості даної особи вступати в справжні дружні відносини з іншими людьми та проявляти себе в роботі у відповідності зі своїми здібностями.

Потреба в дружбі

Людині, що потребує професійної психологічної чи психіатричної допомоги, слід шукати відповідного компетентного фахівця. У той же час кожен з нас потребує підтримки, яку можна було б назвати «психіатрією дружби». Всі ми являємо собою таємничий конгломерат прихованих бажань та імпульсів, які потребують «провітрювання». Розповісти про себе без боязні бути відкинутим – цього потребує кожен з нас. Дуже часто проблеми, які ми утримуємо всередині себе, в темних глибинах нашого «я», залишаються невизначеними, та мучають нас зсередини, і внаслідок цього вони стають руйнівними. Ми не в змозі розглянути під правильним кутом всі ці внутрішні проблеми до тих пір, поки ми не сформулюємо їх і не дамо їм тих чи інших обрисів у розмові з другом. Всередині нас все це залишатиметься невизначеним і неясним, як дим, але, довірившись іншій людині, ми зможемо надати якийсь сенс, якісь обриси нашому внутрішньому стану і через це набути здатність прийняти себе такими, якими ми є.

Нерідко трапляється так, що наші стіни і маски роблять все це вельми важким. Ми будемо переконувати інстинктивно самих себе, що поряд з нами немає нікого, кому ми могли б відкритися. Багато хто з нас пускаються на подібний самообман і дійсно впевнені в тому, що з кола їх друзів немає нікого, кому можна було б настільки довіряти. Такого роду пояснення, які доводиться чути дуже часто, насправді не більше, ніж відмовки. Справжня причина полягає в боязні бути відкинутим, в боязні того, що інша людина не в змозі зрозуміти нас. У результаті ми чекаємо, чекаємо, чекаємо весь час, сидячи за своїми стінами, чекаємо, поки нас не покличе такий голос, до якого ми відчули довіру. Іноді ми пильно оглядаємо околиці з вершини нашої вежі – чи не з’явиться Прекрасний Принц, щоб врятувати нас. Ми ухиляємося від прояву будь-якої ініціативи в справі пошуку справжніх людських зв’язків, виправдовуючи себе тим, що ще не прийшов для цього час або що наявні обставини поки не сприяють цьому. Тим часом ми від цього тільки програємо. Ми будемо ховати свої проблеми, залишаючи їх похованими в глибині нашого «я», якщо будемо відмовлятися обговорювати ці проблеми з іншими, якщо не дамо собі «виговоритися». Ми будемо ховати свою власну ворожість, піддаючи нещадній критиці оточуючих, або будемо приховувати свою потребу в тому, щоб нас любили, всіляко підкреслюючи свою незалежність. Ми будемо ховати наші пригнічені, репресовані почуття, почуття власної неповноцінності, намагаючись принижувати інших або панувати над ними.

Мабуть, буде набагато мудріше піти на ризик, пов’язаний з довірою до інших, ніж тягнути самотнє життя, ховаючись за своїми стінами і масками, сліпо ховаючи те, що ми відмовляємося обговорювати з іншими. Слід також пам’ятати, що якщо ми дійсно хочемо по-справжньому любити інших, то всі наші супресовані та репресовані проблеми виявляться для нас серйозною перешкодою. Вони стануть нашим зубним болем, який буде утримувати нас замкнутими на самих себе, буде заважати нам стати самими собою, заважати нам забути про себе.

Джон Пауелл
Чому я боюся любити?
Переклад з англійської священика Олександра Борисова