Біблійна Катехиза “Велика Пригода”

Питання для дискусій
Загальні питання:
1. Який ми маєте досвід з вивчення Святого Письма у Католицькій Церкві? Де ви почули про таке вивчення? Читали про нього? Вивчали у такий спосіб Святе Письмо?
2. Чи ви коли-небудь намагалися повністю прочитати Святе Письмо? Якщо так, то який досвід ви здобули – поясність про це. Якщо не довершили читати, то чому?
3. Що ви сподіваєтесь здобути з цього вивчення Біблії?

Секція1. Питання для дискусій (на тему до першої вступної лекції)

Відповідь на ці питання мають на меті ввести вас у серце історії:
1. Розпочинаючи читати Святе Письмо, читачі зазнають деяких загальних труднощів про які згадувалось під час катехизи. Якими є ваші труднощі?
2. Багато католиків сьогодні відчувають, що знають багато про свою віру, зокрема про Біблію – тобто нагромадили багато знання – хаотичне знання різних Біблійних історій, фактів та повчань Церкви. Яке вирішення цього питання пропонує Катехизм Католицької Церкви?
3. Чому є важливо збагнути (побачити) так звану “велику картину” Історії спасіння перед тим, як читати (вивчати) усе Святе Письмо?
4. Секція “Розповідні книги” називає 14 Біблійних книг, які розповідають “Історію” від початку до кінця. Які це книги і які є 12 історичних періодів – назвіть їх.
5. “59 допоміжних книг” становлять решту Біблії. Вони не є менше важливими ніж “14 РОЗПОВІДНИХ КНИГ” Але з певною метою ми їх поки що відкладаєм набік. Коли вивчатимемо Біблійну історію хронологічно (у часі), яка розповідається у 14 книгах, ми повинні побачити цих 59 книг у їх історичному контексті перед тим, як їх читати. Наприклад, коли у періоді Королівство 1 і 2 книга Самуїла, і 1-2 Царів говорять про історію у часі, які інші книги були написані тоді?
6. Загальна історія, яка розповідається у Біблії є дорогою-способом, як Господь Бог формував для Себе Свою родину через установу серії завітів-союзів з різними історичними особами. На мапі, у секції “Божий родинний план” вони позначені маленькими іконками. Більше про це будемо вивчати пізніше, але на тепер погляньте на кожну іконку окремо у зауважте який тип родини вказано на кожній з них. Що ви зауважили, рухаючись зліва направо?
7. Треба також є розглядати географічне місце, де відбувалася та чи інша подія, чи писалася книга. Які розташування, чи рухи подій ви зауважили?
8. Важливо є не пропускати подій світської історії, які відбувались поряд Біблійних подій. Знайдіть час, щоб вивчити ті Біблійні події, які відбулись у часі вам добре знайомих світових подій. Як тоді розвивався Божий план?

Секція 2. Стародавній світ – перша частина
1. У книзі Буття 1 і 2 міститься два описи про сотворення, кожен з яких має відмінну перспективу бачення. Прочитай декілька раз уважно Буття 1.
А) Що цей опис говорить вам про Бога? Роздумайте про те що було сотворене і про спосіб сотворення; про порядок з яким творилася і наповнювалася земля; про спосіб Божого благословення; навіть про сам факт сотворення землі та людей.
Б) Що каже Книга Буття 1 про про природу та мету світу та речей, що навколо нас?
2. Про сотворення людини розповідається двічі у Буття 1:26-31 та 2:4-25. Прочитайте обидва описи, звертаючи особливу увагу на Буття 1:27.
А) Що означає бути сотвореним на Божий образ? Читайте Катехизм пп. 356-357, 364.
Б) Що фраза “чоловіком та жінкою Він створив їх” доповнила до вашого розуміння образу на який ми були сотворені? Для допомоги на відповідь читайте Катехизм пп. 369-373.
3. Подумайте про наступне: Буття 2:1-3 каже, що після закінчення сотворення, Бог сьомого дня спочив, благословив цей день, вчинив його святим. Багато років пізніше, щоби наслідувати Бога дітям Ізраїля було наказано утримуватись від усілякої праці у сьомий день. Якщо ми сотворені на Його образ, то чи є яка-небудь достатня причина цей образ у собі нищити через іґнорування цієї заповіді? Яким чином ця заповідь уможливлює нам жити повнотою цього Божого образу? Більше про суботу читайте у Катехизмі пп. 345-349.
4. За непослухом наших прабатьків звучить оманний голос, що протиставиться Богові (Катехизм п. 391) Це голос сатани, диявола, якого книга Буття 3 змальовує як змія. Прочитайте заповідь, яку Бог дав Адамові у Буття 2:16-17; тоді прочитайте розмову між змієм та жінкою у Буття 3:1-4.
А) Що сатана намагався осягнути?
Б) Яку стратегію він використав?
5. У Буття 3:4, змій називає Бога брехуном. “Ви не вмрете” – каже він він ло жінки і намагається переконати її у користі непослуху.
А) Якими є ті користі?
Б) Чи вони щось додавали до того, що Єва вже мала?
6. Які були негайні наслідки непослуху Адама та Єви, що виявляють наслідки їхнього гріха?
7. Прочитайте Боже прокляття на змія та на Адама з Євою у Буття 3:14-19.
Чи Бог залишив напризволяще непослушних дітей? Який промінь надії ви бачите?

Секція 3. Стародавній світ – частина друга

Каїн та Авель (Буття 4:1-16)
1. З народженням Каїна та Авеля ми бачимо перших нащадків жінки Єви. Чи не є це шансом, що один з них може бути обіцяним “потомком,” який переможе сатану? Чи так воно виглядає для тебе? Поясни.
2. Що було не так з Каїновою жертвою у порівнянні з жертвою Авеля?

Родина зростає (Буття 4:17- 5:32)
Буття 4 і 5 подає нам два родоводи ( євр. “толедот”), один – короткий перелік нащадків Каїна, а другий подає детальний родовід лінії Адама через його третього сина Сета.

3. Порівняй у конрасті ці дві родинні лінії. Чому, на вашу думку, автор зосередився радше на потомках Сета, ніж на потоках Каїна у Адамому “офіційному” родоводі?

4. Ламех назвав свого сина Ноєм, що означає “відпочинок,” кажучи, що Бог дасть спочинок (пор. (Буття 5:29). Співставляючи цей текст з Буття 6, який ще відпочинок був потрібний на землі?

5. Яким чином Господь Бог вирішив цю проблему?

6. Зв’язок з Новим Завітом: Церква вже здавна розглядала Божі дії у Старому Завіті як прообрази того, що колись здійсниться через Сина Божого, Ісуса Христа. Роздумайте хвилинку про ковчег: велику посудину, що плаває на загрозливих життю водах і яка зберігає у безпеці життя праведних. Прототипом чого є ковчег? Читайте 1 Петра 3:18-22 разом з Катехизмом, п. 845 і 1219-1220. Що означає ковчег та потоп? Поясніть.

7. Читайте Буття 8:20 – 9:17
– а) Яку урочисту обіцянку зорбив Бог Ноєві, і яким знаком завіту запечав її?
– б) Як звичайно було з союзами-завітами, вимоги завіту стосувалися не лише Ноя, але і його синів. Якими були ці вимоги?

Вавилонська вежа (Буття 11)
8. а) Перегляньте події, які настали після потопу і Божого завіту з Ноєм (Буття 9:18-11:9). Чи ви побачили які-небудь зміни у людській поведінці? Якою є нова цивілізація? Чи потоп вирішив проблему?
б) Роздумайте про наступне: Чи ви ніколи не дивувалися з того, що Господь не знищує поганих людей? Він раз вже зробив це і обіцяв надалі цього більше не робити. Чому? Чому це не вирішило справи? Чому Хрещення та Церква набагато ефективніше вирішує це питання, ніж потоп, який проображав їх? Про допомогу за відповіддю на це питання звертайтеся до Катехизму, п. 1213.

9. У Буття 11 люди будували вежу до неба. Що ця вежа може говорити про їх віношення до Бога?

10. Зв’язок з Новим Завітом: Божа відповідь на людське самовивищення та покладання на себе замість Бога привело до змішання мов, до поділу та розсіяння по всій землі. У Новому Завіті сталося щось протилежне до Вавилонської події. Читайте Діяння 2:1-13. Що це?

Застосування
Це запитання допоможе вам застосувати головне з цієї теми до свого життя. Після роздумування над ним, дайте відповідь Богові короткою молитвою, яку можна записати.
Що уможливило Енохові та Ноєві вистояти та залишитись вірними Богові посеред моря злих людей? Чи ви є таким як вони світлом, а, чи може легко піддаєтеся поганому впливу інших? Яким чином ви можете підтримувати ваш світильник сіяючим серед темряви?

Дорогий Господи, …

Завершіть ваше вивчення періоду Стародавнього світу і запам’ятайте все через наступне:
1. Пригадате собі колір цього періоду і подумайте про нього поняттями прочитаного.
2. Перегляньте 2 та 3 секції занять та одним реченням зробіть короткий підсумок того, про що він розповідає, або яке він має значення для “великої картини.”

Секція 4. Питання для дискусій. Період: Патріярхи – перша частина

1. Прочитайте Буття 12:1-3. Яку потрійну обіцянку дав Бог Аврамові? (Див. у кольоровій мапі у секції “Патріярхи” на схему).

2. Перегляньте Буття 15 і 17. Котрі з попередніх обіцянок ці завіти потверджують і яку нову інформацію кожен з них подає? (див. схему “Союзна структура Історі Спасіння.”)

3. а) Прочитайте Буття 15:2-6, де написано, що Араамові віра була порахована як праведність. Яким чином намамагання порахувати зорі на небі могло допомогти Авраамові довіряти Божим обітницям і яким чином це є великим прикладом того, якою повинна бути віра? (натяк: що є ознакою того, що це відбулося вдень і чому це має значення?)

б) У Буття 15:8-21, чому має значення те, що Бог (якого репрезентує дим і вогонь) пройшов між половинами тіла тварини і яким чином це було запевненням Авраамові? (Читай також Єремію 34:17-20.)

4. Тепер прочитайте Буття 17:1-23.

а) Яке значення мало обрізання для родини Авраама? До чого воно зобов’язувало?

б) Пов’язаність з Новим Завітом: у Новому Завіті Старозавітний знак замінений Святою Тайною – чимось, що не лише щось символізує, але чинить ефективним те, що означає. Читайте Колосян 2:11-12. Про яку Святу Тайну йде мова і яке вона має відношення до обрізання?

5. Розчаровані і можливо спустошені своєю бездітністю перед обличчям Божих обітниць Аврам і Сараї (що згодом названі Авраамом та Сарою) взяли справу у свої руки. У Буття 16, вони здобули нащадка (Ізмаїла) для Авраама через Агар, рабиню Сари. Яку дивовижну обітницю Бог дав їм у Буття 17:15-22 і 18:1-15, і якою буде роль обіцяної дитини у відношенні до Божих завітних обітниць?

6. Буття 22 розповідає, що народжений обіцяний син став молодим юнаком. Усі надії Божого завіту спочивають на Ісаакові. Прочитайте уважно цю главу.

а) На початку цієї глави сказано, що Бог випробував Авраама. Що це була за проба? Чи нема там чогось подібного до того, що відбулося колись з Адамом та Євою?

б) Чи Авраам здав екзамен? Який був результат?

в) Жива Традиція: у Буття 15, Аврамова віра у Божу обітницю, що Бог дасть йому так багато нащадків як зірок на небі показалася у його вірі. Тепер він мав доказати цю віру своїм вчинком віри. Прочитайте Катехизм пп. 143-147 і 154-155, а також Якова 2:14-23. Яке є взаємовідношення між вірою та послухом?

7. Пов’язаність з Новим Завітом: віддаючи свого сина Авраам став батьком нації, яка буде благословенням для всього світу. Вчиняючи так, він став здатним “брати участь силі Божої любови, яка спасає багатьох” (Катехизм п. 2572). Що проображає вчинок Авраама, що Бог колись остаточно здійснить? Назвіть якнайбільше подібностей між двома подіями.

Секція 5. Питання для дискусій.
Період: Патріярхи – друга частина

Яків (Буття 25-36)

1. Прочитайте буття 25.
а) Життя патріярхів часто показує те, що настане колись для тих націй, які з них походять. У Буття 25, Господь говорить Ребеці про те, що двійнята, які сильно штовхаються у її лоні стануть двома націями, які боротимуться одна проти одної і що нація, яка походитиме він старшого буде слабшою і служитиме нації, яка походить від молодшого. Як це все виявляється у житті Якова та Ісава ще до того, поки вони дали початок націям?
б) Якого сина вибрає Бог, йдучи всупереч давній традиції, котра надавала старшому сину родинний провід. Чи Бог вибирає Якова через його власні заслуги? Звідки ви про це знаєте?
в) Чому, на вашу думку, Бог поступає таким чином? (Читайте Римлян 9:10-13 і Катехизм п. 218).

2. Роздумайте про наступне: “Драбина” у сні Якова (Буття 28) була подібною до сходинок високої вежі, яку ще називають зіґарут. Пригадайте, хто останній раз бачив таку вежу у Буття 11. Порівняйте і співставте цю подію з попередньою. Що вам говорить це порівняння про те, чого бажає Бог для і від своїх людей?

3. Прочитайте Буття 29. Втікаючи від гніву Ісава, Яків пішов на північ до Харану жити з родиною своєї матері. Яким чином Яків отримав назад те, що заподіяв своєму братові?

4. Роки Якова проведені у Харані були сповнені важкої праці й Яків продовжував змагатися з Лаваном та з повними суперечок домашніми буднями. Незважаючи на все, Господь поблагословив його дванацятьма синами та донькою та побільшив його стада та отари. Після певного періоду часу: у послусі на поклик Божий він постановив вернутися додому.
а) Прочитайте Буття 32. Чого навчився Яків зі свого нічного змагання з Богом?
б) Надати комусь ім’я у стародавні часи означало мати владу над ним. Коли Бог дав Авраамові нове ім’я, то це позначило його як Божого слугу і також означало роль, яку він відіграватиме як патріярх. Яке значення мало нове Богом дане ім’я Яковові?

Йосиф (Буття 37 – 50)
5. Яків/Ізраїль є батьком дванадцятьох синів з яких виникне 12 поколінь Ізраїля. Прочитайте Буття 37 – 50 (не треба вникати у деталі; просто йдіть за історією). Цей історичний опис про Якова закінчується Йосифом, який був його одинадцятим сином і первородним сином від його улюбленої жінки Рахилі. Як і його попередники, Йосиф пережив випробування. Незважаючи на сни, які вказували, що він буде старшувати над своїми братами, обставини багато років казали щось протилежне. “Чи довіряєш Богові?” – залишається й надалі питанням. Наскільки далеко воно простягається?

6. Співставлення глав Бутття 38 і 39 є цікавим співставленням подій у житті Йосифа та його старшого брата Юди. Якби ви порівняли і протиставили життя цих двох чоловіків про яке розповідається у цих двох главах?

7. Простежте кровну лінію Ісуса на мапі “Біблійної лінії часу” протягом періоду Патріярхів. Котрі з синів та внуків Якова зображені на ній? Чи ви зауважили щось незвичайне?

8. Після смерті Якова брати Йосифа просили в нього прощення і пропонували себе йому за рабів. Прочитайте відповідь Йосифа у Буття 50:19-20. Що бачив Йосиф у всьому, що сталось і чого не могли догледіти його брати? Що давало йому таку перспективу бачення речей?

9. Роздумайте про наступне: Книга Буття закінчується примиренням батька з своїми синами, незважаючи на те, що все розпочалося розривом відносин. Роздумавши про попереднє життя Йосифа, чи можете ви догледіти у ньому предтечу Ісуса? Перерахуйте якнайбільше число подібностей між ними двома.

10. Наприкінці книги Буття, який прогрес відбувся у напрямку здійснення Божих обітниць Авраамові?

Достосування
Ці питання допоможуть достосувати вам одну з головних тем повчання до вашого особистого життя. Після роздумування над ними, дайте відповідь Богові короткою записаною молитвою, яку самі виберете.

Чи обставини вашого життя не загрожують вам втратити бачення Бога та втратою надії на здійснення його обітниць? Чи ви почуваєтеся безсилі та полишені Богом? Чи яка-небудь провина не поневолює вас? Чого ви можете навчитись з історії про Йосифа, що могло би вам допомогти у житті?

Дорогий Господи …

Завершення
Завершіть ваше вивчення періоду Патріярхів і запам’ятайте його за допомогою наступних кроків:
1. Пригадайте собі колір цього періоду і роздумайте про нього термінологією прочитаного матеріалу (це повинно допомогти вам краще все запам’ятати).
2. Перегляньте знову 4 і 5 секції. Зробіть одним реченням короткий підсумок про період Патріярхів та про його значення для “великої картини” Біблії.

Секція 6. Період Єгипет та Вихід – 1
Відповідь на ці питання мають на меті ввести вас у серце історії
Бог об’являє Себе (Вихід 1-4). Вихід 1-2 розповідає про важку долю Ізраїля у Єгипті та про народження Мойсея, чоловіка якого Бог покличе, аби звільнити народ. Мойсей був врятований від Фараонового наказу, за яким всі єврейські хлопчики повинні були вбиті під час народження. Мойсея виростила та виховала дочка фараона при королівському дворі. У зрілому віці Мойсей втік з країни після вбивства єгиптянина, який бив єврея. Він 40років проживав як пастух у Мідіямському краю.
1. Повертаючись до часу Патіярхів, Бог не хотів об’явити своє ім’я Якову. Близько 400 років пізніше, коли Господь приготовив вирвати Ізраїль з рук фараона свій народ, Він сказав Мойсеєві Своє ім’я через котре Він хоче, аби Його народ знав Його: на єврейській, YHWH (ЯГВ, що вимовляється Ягве) неозначений час єврейського дієслова «бути». Воно означає Я Є, або Я ТОЙ, ХТО Є. Воно не має часу та охоплює усі часи. Воно також може означає «Я є той, хто Я є», або «Я буду, хто Я буду».
а) Прочитайте Вихід 3. Чого Мойсей міг навчитися із зустрічі з Богом, зокрема з об’явлення йому імені Божого? Перечисліть якнайбільше цих речей, згідно того, що думаєте. (Прочитайте, що пише Катехизм про Боже ім’я. Див. п. 206.)
б) Коли фараон дав відповідь Мойсеєві через побільшення тягару праці, і народ дорікав Мойсеєві, а той знову прийшов у безнадії до Бога, Бог повторив своє ім’я і розширив межі попереднього об’явлення. Прочитайте Вихід 6:1-8. Що саме є тими «Я є» і «Я буду», які Бог проголосив як продовження значення свого імені?
2. Прочитайте Вихід 3:18 і 4:21-23. Яке послання Бог дав фараонові і що воно говорить про відносини між Ізраїлем з Богом та іншими націями?
3. “Відпусти сина мого, щоб він пішов (галак) і міг мені служити (овед)” – каже Бог у Виході 4:23. “Йдіть (галак) і працюйте (овед) (забирайтеся до праці)” – відповів фараон (Вихід 5:18). Між ким відбувається ця битва і про що йдеться?
Бог визволяє Ізраїля (Вихід 5-15)
4. а) Бог посилає Єгипту знаки та кари, щоби показати свою силу та переконати фараона відпустити Його дітей. Прочитайте Вихід 7:8-13. Що мав зрозуміти фараон з перших знаків від Бога?
(Заувага: гадюка була емблемою величності божества у Єгипті і на короні фараона була зображена кобра. Ваджет, кобра-богиня була захисницею фараона. Єврейська мова вживає тут термін танін, який також можна перекладати як “крокодил,” або “дракон,” і фараони прирівнювали себе до сили та могутності бога-крокодила Собека.

б) Стародавні єгиптяни поклонялися багатьом богам. Гапі репрезентував дух і суть річки Ніл, яка асоціювалася з священною життєвою артерією Єгипту, його джерелом та підтримкою. Гек, жаба-богиня була символом родючості і єгиптяни вірили, що вона відповідала за дітонародження та конролювала розмноження жаб. Найбільшим богом було сонце, якого звали Атон, або Атон-Ра (Aton-Ra), який керував та захищав їх протягом дня, а вночі, як думали єгиптяни, – відпочивав. Яке, на вашу думку, послання Бог послав через кари?
5. а) Десята кара – смерть первенців, привела до Пасхи. Вона вимагала ретельного приготування, кожний елемент знаменував певний аспект відкуплення Ізраїля (гірке зілля – гіркоту рабства, наприклад). Прочитайте Вихід 12. Народ мав виконати Божі настанови і додержатись обрядів у найменших деталях. Слово “служіння” є те саме слово, яке вживалося у першій главі для означення рабства. Поясніть, як це нове “служіння” Богові відрізняється від служіння фараонові.
б) Поєднаність з Новим Завітом: На сьогодні ми виявляємо наше “служіння” Богові через літургію, що буквально означає “спільне діло.”Ми їмо хліб та п’ємо вино (що є справжніми Тілом та Кров’ю Христа) як спогадування Христової жертви, подібно, як Ізраїль під час Пасхи, їв ягня як спогадування Пасхальної жертви. Прочитайте Іван 1:29; Матей 26:17; 1 Петро 1:17-19; і 1 Корінтян 5:7-8. Опишіть співвідношення між Пасхальним ягням та Ісусом.
6. Роздумайте про наступне: Історія визволення Ізраїля з Єгипту, включаючи Пасху та перехід через Червоне море, використовувалася у первісній Церкві для катехизації дорослих перед прийняттям Святої Тайни Хрещення. Як вам вона допомагає до розуміння того, що означає бути спасенним від гріха та бути наново народженим/ю як Божа дитина?
Подорож до Синаю (Вихід 16-18)
Пісня прослави народом Бога у книзі Виходу 15 показує, що вони пізнали Його як їхнього могутнього визволителя, і, що Бог здійснить усе, що обіцяв. Однак існує різниця між “знати” та “чинити.” Вони були рабами сотні років. Вони не вміли жити як Божий народ. Багато разів вони поводилися як малі діти, які мали вивчити як покладатися на Бога у всіх своїх потребах.
7. а) Прочитайте Вихід 16. Коли Бог каже, що Він посилатиме кожного дня хліб з неба (манну), Він каже, що чинитиме так, аби випробувати народ та побачити, чи вони ходитимуть у Його законі. Які були закони збирання манни і що вони мали на меті навчити народ?
б) Прочитайте Іван 6 та опишіть відношення між манною Виходу та “хлібом з неба” у Івана.
8. Прочитайте 1 Корінтян 10:1-4. Як святий Павло розуміє значення води із скелі, що про неї говорить Вихід 17?
Достосування
Ці питання допоможуть достосувати вам одну з головних тем повчання до вашого особистого життя. Після роздумування над ними, дайте відповідь Богові короткою записаною молитвою.
Чи ви знаєте ім’я Бога? Роздумайте про YHWH і про те, що воно означає. Ісус також є Я Є. У Івана 8:58 Він каже: “Перед тим як був Авраам, Я є!” Іншими разами Він каже “Я є”: добрим пастирем; хлібом життя; світлом світу; дорогою, правдою і життям. Він Є усім цим. Якою для вас є різниця між першим та наступними?
Дорогий Господи …

Секція 7. Єгипет та Вихід – 2
Відповідь на ці питання мають на меті ввести вас у серце історії

Закони, за якими треба жити (Вихід 19-24)
Якщо питанням першої частини періоду Єгипту та Виходу було: “Кому ви будете служити?”, то питанням другої частини є: “Як ви будете служити?” Після виходу з Єгипту діти Ізраїля провели цілий рік у підніжжі гори Синай. Під час цього періоду вони мали зустріч з Богом, чули Його голос та стали Його дітьми.

1. Попередньо, Бог обіцяв зробити Ізраїль нацією та королівством. У Виході 19:1-6, якими нацією та королівством сказав Бог, що вони стануть, якщо будуть Йому послушні та дотримуватись умов Його завіту? Який відбиток у Божому плані Його “первородний син” Ізраїль поставить на світ?

2. Гору Синай вважають тою самою горою на котрій Мойсей зустрівся з Богом у палаючому кущі. Цього разу уся вершина гори палала святим Божим вогнем. Тут Мойсей зустрів Бога та отримав від Нього Десять Заповідей, які були написані пальцем Божим на двох кам’яних таблицях. Вони є заповідями, які дають свободу. Вони наказують щойно звільненим рабам як треба жити відкупленим людям, щоби оберегти їх від упадку у поневолення. У Катехизмі подано Заповіді з книги Второзаконня 5:6-21, згідно Католицької традиції. Заповіді Божі у дещо відмінній формі також подаються у книзі Виходу 20:2-17.
а) Яким чином у Заповідях з Виходу 20:2-11 робиться підсумок уроку визволення з Єгипетського рабства?
б) Яким чином решта Заповідей мають відношення до поданих вище перших?

3. Глави 21-23 з книги Виходу називають “Книгою Завіту.” Це перелік вказівок до основного закону, поданого у Десятьох Заповідях. Ці вказівки мали допомагати достосувати Заповіді до щоденного життя Ізраїля як нації. У 24 главі Ізраїль входить у завіт з Богом; Закони як умови завіту, які вони одержали стали зобов’язувати від моменту, коли Ізраїль погодився на них.
Прочитайте Вихід 23, де наголошується на поклонінні лише одному Богові, дотримуванні приписаних свят, послусі та служінні Богові. Чи це все, про що там говориться принесе користь Ізраїлю?

4. Пов’язаність з Новим Завітом: Ізраїльтяни вже здавна звертали пильну увагу нате, що вони їстимуть та питимуть і як вони боротимуться проти своїх ворогів. Після років рабства, вони найперше шукали людського вирішення своїх потреб та проблем. Але вони мали бути Божим народом і як такі вони повинні були навчитися ставити Бога на перше місце у їхньому житті, що би Він міг про них дбати.
Прочитайте Лука 12:16-31. Яким чином концепція надавання першості Богові збереглася у Новому Завіті?

Закони Поклоніння (Вихід 25-31)
5. На вершині гори Синай, Бог дав Мойсеєві чіткі вказівки щодо побудови переносного намету зборів і кивоту (буквальна назва “місце перебування”) та їхньої оздоби.
а) Прочитайте Вихід 29:42-46. Яка була мета Кивоту, який відрізняв Ізраїль від усіх інших націй на землі? (Див. також Вихід 33:14-16.)
б) Вихід 25 подає опис найважливішої частини намету – Кивоту Завіту, місцем розташування якого було Святая Святих. Кивот Завіту був символом Божого трону; це було місце, куди сходив Господь щоб промовляти до народу. Прочитайте Вихід 25:10-22 і Євреїв 9:4. Що знаходилося всередині Кивоту Завіту?

6. Пов’язаність з Новим Завітом: Прочитайте Одкровення 11:19-12:6.
а) Зробіть опис жінки на основі цього уривку. Що вона репрезентує 
і звідки ви про це довідалися?
б) Роздумайте про наступне: Виглядає, що Одкровення 11:19 вказує на те, що цю жінку можна розглядати як Новозавітнє здійснення того, що проображав Кивот Завіту. Чи нема чогось, що би знаходилося всередині кивоту, що підтримує цю ідею?

Нове Священство (Вихід 32-40)
7. Сорок днів після обіцянки бути навіки Божим народом, люди стали нетерпеливими та спорудили собі для поклоніння золотого бичка. Бог мав намір, щоби вогонь пожер їх (Вихід 32). Прочитайте цю главу і тоді наново перегляньте Вихід 5:22 – 6:8, про час як Мойсей думав, що Господь був причиною терпіння народу (коли Мойсей просив фараона відпустити народ для поклоніння, а замість цього їх працю вчинили ще важчою та й сам Мойсей втратив довір’я народу). Роздумайте про наступне: Що випадок із золотим бичком дав змогу виявити про Мойсея, чого бракувало йому у Виході 5, і на чому Мойсей основував своє прохання про Боже прощення?

8. Аж до випадку з бичком, кожний первородний син в кожній родині виконував для неї священичу роль. Врезультаті цього випадку усі племена були позбавлені священства, так би мовити переведені у мирянський стан. Надалі кожна родина вже не мала свого священика, але священики мали бути лише з покоління Леві. Чим особливим відзначилися Левіти, що вони стали плем’ям священиків?

9. Пов’язаність з Новим Завітом: У кінцевій частині книги Виходу розповідається про те, що сталося, коли праця над Наметом зборів завершилася: “Хмара вкрила намет зборів і слава Господня сповнила кивот” (Вихід 40:34). Від самого початку виходу і далі, Господь провадив їх у хмарі і вогнененому стовпі як видимих знаках Своєї присутності. Це вже не перший раз Господня присутність об’являлася через вогонь і хмару (згадайте про палаючий кущ у Виході 3; хмару і вогонь на горі Синай у Виході 24; і хмару, яка вкрила
намет Мойсея, коли Господь розмовляв з Мойсеєм у Виході 33). Пам’ятаючи про це, прочитайте Катехизм пп. 696-697. Хто пізніше здійснив ці Старозавітні прообрази і яким чином?

Достосування
Ці питання допоможуть достосувати вам одну з головних тем повчання до вашого особистого життя. Після роздумування над ними, дайте відповідь Богові короткою записаною молитвою.
Випадок з золотим бичком показує, що одною справою були вивести Ізраїль з Єгипту, а іншою – вивести Єгипет з них. Божі діти будуть продовжувати боротися з своїми прив’язаннями до божків. Ви може і не думали зробити і поставити собі золотого бичка у своїй кімнаті чи хаті, але чи у вашому житті нема яких-небудь речей, ідей, чи людей які займають у ньому місце Бога? Чи є щось, що ви ставите на перше місце замість Бога? Яким чином урок, який мав Ізраїль у свої перші роки, може допомогти вам сьогодні?
Дорогий Господи …

Завершення
Закінчіть своє вивчення періоду Єгипту та Виходу, намагаючись запам’ятати наступне:
1. Пригадайте собі колір цього періоду і роздумайте про нього у прочитаних термінах.
2. Зробіть загальний перегляд 6 та 7 секції. Одним реченням зробіть короткий підсумок цього періоду і скажіть яке він має значення, як частина “великої картини.”

Секція 8. Період: Блукання пустелею
Відповіді на ці питання мають на меті ввести вас у серце історії

Приготування до виходу з Синаю (Числа 1-10)
1. Ізраїль перебував на Горі Синай один рік. Народ отримав Закон та запевнення Божої присутності посеред них, що перебувала на троні Кивоту Завіту. Тепер вони приготовляються, щоб вирушити до Ханаану.
а) Прочитайте Числа 1-2. Що Господь сказав Мойсеєві зробити перед тим, як вирушити і для чого це було сказано?
б) Одне плем’я була вийнятим з цього процесу. Чому?

2. У главі 10 звуки срібних сурем закликали військову процесію Ізраїля вирушити в дорогу. Зверніть увагу на порядок процесії, зокрема на спосіб розташування Намету та Кивоту стосовно племен. Хто або що було розташовано спереду і що це мало означати? (Як допомогу для відповіді див. вв. 33-36.)

Ізраїль бунтується (Числа 11-25)
3. Після залишення Ізраїлем Єгипту, Бог сказав Мойсеві, що Він зішле манну, щоби “випробувати” народ. Прочитайте Второзаконня 8. (Второзаконня є допоміжною книгою цього періоду у котрій міститься остання Мойсеєва промова до народу перед завоюванням Ханаану.)
а) Добре роздумайте над Божою пропозицією щодо зіслання манни і що вона мала на меті навчити народ?
б) Прочитайте Числа 11. На початку їхньої подорожі, що говорить провал екзамену Ізраїлем стосовно взаємних відносин з Богом?
в) Пов’язаність з Новим Завітом: Прочитайте Матей 4:1-4, де Ісус дає відсіч сатані, використовуючи слова Мойсея з Второзаконня 8:3. Які паралелі ви добачаєте між цими двома історіями?

4. У Числах 12 сталася атака на авторитет Мойсея збоку його близьких, сестри Міріям та брата Арона. Якою була справжня природа їхнього нарікання та їхнього погляду стосовно Богом даного авторитету-влади?

5. а) Виглядає, що Ізраїль нарешті готовий взяти в посідання землю, яка була заповідана Авраамомі. Прочитайте Числа 13-14. Що сталось?
б) Порівняйте та поставте одне проти одного випробування, яке мав Ізраїль коли розвідував землю та випробування, яке мали Адам та Єва.
в) Незважаючи на те, що Ізраїль знав про Бога і те, що їй було обіцяно, вона занедбала довір’я Богові. Як наслідок цього, народ блукав один рік за один день розвідин землі. Про що вам говорить цей болючий момент в історії Ізраїля стосовно природи гріха та покарання за гріх? Чи існує якесь співвідношення між ними?

6. а) У Числах 16-17 приходить друга атака на авторитет Мойсея. На цей раз – від народу. Якою була скарга на цей раз і кому було зроблено справжній виклик?

б) Чим Божа відповідь на цей виклик відрізняється від відповіді на виклик з боку Міріям? Який постійний доказ було дано, що Аронів авторитет походить від Нього?

7. Глава 20 позначає закінчення 40 років блукання пустелею і діти Ізраїля знову знаходяться у Кадеші. Вони скаржаться на брак води. Мойсеєві було сказано промовити до скелі перед лицем народу, але він узяв свою палицю і двічі нею вдарив об скелю. Як наслідок такого непослуху, йому та Аронові було заборонено увести дітей Ізраїля в Обіцяну Землю. Чи не виглядає це покарання занадто жорстоким? Чому, на вашу думку, вони отримали таку покуту?

8. У Числах 22 Ізраїль розташувався у Моавській долині, дещо на схід від ріки Йордан навпроти Єрихону. Бог дарував їм багато військових перемог. Місцеві королі затривожилися та найняли Валаама, аби прокляв Ізраїля. Не маючи змоги сказати нічого, крім слів, які Бог вложив йому в уста, Валаам замість проклять висловив благословеньства. Перечитайте те, що Валаам каже про Ізраїль у Числах 22-24. Чим ви поясните величність Божого благословення після стількох нарікань та браку віри?

Завіт у Моаві (Числа 26-36)
В останніх главах книги Чисел Мойсей робить перерахунок усіх з наступного покоління, які здатні до бою, дає їм останні вказівки та призначає Ісуса Навина своїм наступником. Він дає інструкції щодо розподілу землі між племенами та призначає для Левітів шість міст для притулку невинних, щоби справедливо вирішувалася їхня доля у суді. Ця його остання промова задокументована у книзі Второзаконня. Це досить довга для читання книга, але варто по-можливості її переглянути. Зверніть особливу увагу на глави 10-11 і 27-30, які розповідають те, що Бог обіцяв Ізраїлеві і що від них буде вимагати як від Божих дітей. Божа любов пронизує послання, яке насправді є відновою Його завіту. Мойсей каже у Второзаконні 29:9-13: “Сьогодні ви стоїте всі перед Господом, Богом вашим … щоб увійти в союз із Господом, Богом твоїм, що Господь, Бог твій, під клятвою укладає сьогодні з тобою, щоб поставити собі тебе нині своїм народом і щоб ти мав його за свого Бога, як він сам обіцяв тобі і клявся твоїм батькам Авраамові, Ісаакові та Якову.” “… Сьогодні ти став народом Господа, Бога твого” (Второзаконня 27:9).
Божа родина стала нацією.

Достосування
Ці питання допоможуть достосувати вам одну з головних тем повчання до вашого особистого життя. Після роздумування над ними, дайте відповідь Богові короткою записаною молитвою.
Навчання Церкви про авторитет основане на Біблії, зокрема на тих місцях, де Бог призначає провідників, які Його репрезентують та навчають Його народ про те, який погляд треба мати на владу у Церкві. Ці принципи не обмежені часом та є незмінними. Прочитайте Катехизм пп. 1897-1900, особливо 1899. Чи ви ніколи не ставили під сумнів авторитет Церкви у справах віри та моралі? Які проблеми ви бачите у сучасному суспільстві, які є відгомоном викликів, які зазнав Мойсей від Міріям та Арона, чи від Кораха, Датана та Авірама?

Дорогий Господи …

Завершення
Закінчіть своє вивчення періоду Блукання Пустелею, намагаючись запам’ятати наступне:
1. Пригадайте собі колір цього періоду і роздумайте про нього у прочитаних термінах.
2. Зробіть загальний перегляд 8 секції. Одним реченням зробіть короткий підсумок цього періоду і скажіть яке він має значення, як частина “великої картини.”

Секція 9. Завоювання і Судді. Частина перша.
Відповідь на ці питання мають на меті ввести вас у серце історії. Якщо ви щось не зрозуміли, то зробіть нотатку, щоби пізніше дати запитання та отримати відповідь.

Приготування та Вхід (Ісус Навин 1-5)
1. Коли Ізраїль приготовлявся перейти Йордан та увійти в Обіцяну Землю, Ісус Навин перейняв роль провідника Божого народу. Згідно книги Ісуса Навина 1:1-9, що є ключем його успіху та успіху усього народу?

2. У книзі Ісуса Навина 2, Бог за посередництвом ханаанської повії на ім’я Рахав допоміг Ізраїлю.
а) Чому, на вашу думку, Рахав погодилась допомогти Ізраїльтянам?
б) Згідно Євреїв 11:31 і Якова 2:24-26, що говориться про Рахав?

3. Яке значення мали 12 каменів з ріки Йордану, які Бог сказав Ізраїлю покласти у їхньому таборі (Ісус Навин 4)?

Завоювання (Ісус Навин 6-12)
4. Прочитайте Ісуса Навина 6. Опишіть порядок маршу і план атаки для завоювання Єрихону. Якого типу війна це була? Яким духовним посланням це мало бути для Ізраїля?

5. а) Прочитайте Ісуса Навина 7-8. Що сталося після завоювання Єрихону, що було причиною, аби Бог відкликав свою підтримку і Ізраїльтяни зазнали поразки у битві проти міста Аї?
б) Яким чином упадок Ахана є ілюстрацією того, що Папа Іван Павло називає «спільнотою гріха», коли чийсь особистий гріх, яким би таємним та особистим не був, має вплив на всю Церкву?

Розподіл Землі (Ісус Навин 13-22)
Ісус Навин 13-22 розповідає про розподіл землі між племенами (див. мапу). Переконайтеся, що ви знаєте місцезнаходження Єрусалиму. Земля Юди, що пізніше поглине землю Симеона є найбільшою територією, знаходиться на півдні. Левітам дано 48 міст включно з 6 містами для втікачів.
6. Прочитайте Ісуса Навина 21:43-45. Яке значення для Ізраїля мало здійснення Божих обітниць?

Віднова Завіту (Ісуса Навина 23-24)
7. Ісусова прощальна промова записана наприкінці книги. Прочитайте Ісуса Навина 23-24.
а) Яку пересторогу зробив Ісус провідникам народу? (Ісус Навин 23)
б) Який зміст його головного звернення? (Ісус Навин 24)

8. Роздумайте про наступне: Завоювання та захоплення Ізраїлем Обіцяної Землі випереджує і проображає боротьбу Церкви проти сил цього світу та Її намагання встановити та поширювати Боже царство на землі. Святі апостоли Павло і Петро підбадьорували перших християн у цій боротьбі. Прочитайте наступні уривки з їхніх листів і візьміть до уваги те, що вони кажуть про природу цієї боротьби та про зброю, яку Бог дає нам для перемоги. Якщо можливо, співставте ці уривки з книгою Ісуса Навина.
а) 2 Корінтян 10:3-4
б) 1 Петро 2:11
в) 1 Тимотей 6:11-12
г) Ефесян 6:11-18)

Достосування
Ці питання допоможуть достосувати вам одну з головних тем повчання до вашого особистого життя. Після роздумування над ними, дайте відповідь Богові короткою записаною молитвою.
Роздумайте про народи, проти яких Ізраїль мав виступити, аби завоювати Ханаан і про методи та вказівки, які Бог дав Ісусові, аби очолити виконання цього завдання. Проти якої фортеці ми стоїмо на землі, яку нам треба здобути, аби увійти у «відпочинок» Божого Королівства на землі? Які труднощі маєте ви, щоби перемогти та прогнати ворога? Чи у цьому уроці знаходяться деякі принципи, які можна застосувати у вашій щоденній боротьбі життя?

Дорогий Господи …