Товія і Сара. Любов батьків: як відпустити свою дитину у доросле життя.
[center] Цикл аудіокатехиз на радіо Марія отця Віталія Козака про Товію.
1.Приготування до подорожі
2.Книга Товита 5 розділ, вірші 4-10. Ритм життя у цих віршах є дуже живим. Після розмови з батьком, Товія виходить з дому, і знову туди повертається, це повторюється два рази. Цікавим є фактом, що батько і Ангел залишаються на своїх місцях, зустрічаються тільки на сам кінець. Товія виходячи з дому, відразу знаходить молоду людину котра шукає праці, автор нам каже що це Ангел Рафаїл, але ні Товія ні його батько про це не знають. Коли дивимось на діалог з Ангелом, відразу можемо зрозуміти тему цих віршів. Товія шукає дороги, а Рафаїл йому її готовий показати. Бог посилає кожному з нас своїх Ангелів, коли ми виходимо в дорогу і маємо пройти певний шлях, щоб дійти до мети. Часто ми і не здогадуємося, що це Божий Ангел, а бачимо просту звичайну людину, яка нам товаришує в нашій життєвій подорожі, а може це Ангел, якого Бог послав мені на зустріч?!
3. Любов батьків: як відпустити свою дитину у доросле життя. Приклад Товії
Читаючи Бібілію не забуваємо, що це не просто історична книга, яка описує події глибокої давнини, але живе Слово Бога звернене до нас сьогодні. Про що книга Товита говорить для вас? Думаємо, що розважання отця Віталія Козака допоможуть віднайти ключ до розуміння Священного Писання і відповісти на запитання: як відпустити свою дитину у доросле життя? Товит спитав його: «З якої ти родини, брате, з якого ти коліна? Скажи мені, мій брате!» А той сказав до нього: «Навіщо тобі знати моє покоління?» Товит сказав: «Хочу напевне знати, брате, чий ти і як звешся?» Тут Рафаїл сказав: «Я – Азарія, син Ананії Великого, з-поміж твоїх братів». На це Товит мовив: «Здоров будь з приходом, і цілий, брате! Не гнівайся на мене, що я хотів дізнатись правду про твою родину. Таж ти доводишся мені кревним; ти – з гарного й почесного роду. Я знаю добре Ананію й Натана, обидвох синів Семеї Великого, як вони вкупі зо мною ходили в Єрусалим і там молилися зо мною; вони ніколи від віри не відступали. Що то за гарні були люди, оті твої брати! Ти з доброї родини, гостинно прошу, отже, до хати.» Іди ж у дорогу з моїм сипом. Я ще й причиню до платні твоєї.» А далі додав: «Я дам тобі платню, драхму на день, і те, що потрібне тобі й моєму синові. А Рафаїл йому сказав: «Я піду з ним, і ти не бійся; живі-здорові пустимося в дорогу й живі-здорові повернемось назад до тебе, дорога бо безпечна.» Товит же до нього: «Благословення на тобі, брате!» І прикликав сина та й сказав до нього: «Моя дитино! Приготуй усе, що потрібне на дорогу, і рушай з твоїм братом, а Бог неба нехай рятує вас у дорозі й поверне вас здоровими назад до мене; ангел його нехай буде завжди при вас у дорозі, щоб вас, дитино, захищати.» Тут молодий Товія, поцілувавши батька-матір, вийшов, щоб іти в дорогу. Товит же мовив до нього: «Ідіть здоровії.»
Другий діалог Товита з Ангелом дуже виразно показує спосіб мислення ізраїльтян, Товит питає про походження, з якої він родини та з якого коліна (5,11). Ангел відповідає, «Я – Азарія, син Ананії Великого, з-поміж твоїх братів» (5,13). Імена дуже символічні, Азарія означає «допомога від Господа», Ананія «милосердя від Господа». В цьому місці дуже важливо підкреслити, що ця книга не є історичною, та що імена мають дуже велике значення в контексті. Коли Товит чує ці імена, дуже радіє, бо вони є йому дуже близькими, бо «вони вкупі зо мною ходили в Єрусалим» (5,14). Товит стверджує що допомога і милосердя Боже завжди були разом з ним, що на кожен день свого життя і в кожній подорожі Бог йому домотав і був до нього милосердний. Товит ще не знає, що це Ангел, але добре знає, що ця молода людина його сина не скривдить і що в спокої серця може їх разом відпускати в дорогу. І тільки після цього діалогу, знаючи правду і наміри цієї молодої людини, Товит каже: «гостинно прошу, отже, до хати» (5,14).
Товит запрошує до своєї хати, до своєї родини і нарешті в своє життя допомогу і милосердя Боже. Це свідоме і добровільне запрошення, а не емоційне і швидке. В цьому моменті було б добре собі задати питання і декілька хвилин пороздумувати, чи в своє життя, я так насправді вже запросив доброго і милосердного Бога, чи він живе в мені, в моїй сім’ї та моїй родині на кожен день. Чи Він є присутній у всіх моїх починаннях та амбіціях, у всіх моїх планах та надіях, у моїй подорожі до зреалізування себе як людина і як християнин. Ангел запевняє Товита, «я піду з ним, і ти не бійся; живі-здорові пустимося в дорогу й живі-здорові повернемось назад до тебе, дорога бо безпечна» (5,17). Тільки Бог, через свого Ангела може запевнити людині добру і щасливу подорож, добре і щасливе життя, гармонію і благополуччя, одним словом щастя. Довірмося Йому!!!
4. Як знати чи Божі прагнення я плекаю в собі? Як розпізнати Божі слова на нашому шляху? Як прийняти Божу волю в наші прагнення? І як запрагнути, якщо все життя плив за течією, просто жив, апатично перемикав канали, дивлячись телевізор?
5. Товія: укладення шлюбу. укладання шлюбу між Товією та Сарою, що описується в книзі Товит. Пам’ятаємо історію Сари, на шлюбному ложі якої один за одним померли сім її наречених. І ось черга Товії…
6. Перша шлюбна ніч Товії і Сари
7. Товія: прив’язаність чи повага до батьків?
8. Не забувай батьків Діти, не забувайте своїх батьків. Батьки, не робіть з ваших дітей ідолів.
9. Як передати віру своїм дітям? Як виховувати дітей, щоби вони ходили у вірі батьків? Чи варто примушувати дітей ходити до храму? Що означає людська подяка?