ІСТОРІЯ РОЗВИТКУ ХРЕСНОГО ЗНАМЕНА

ІСТОРІЯ РОЗВИТКУ ХРЕСНОГО ЗНАМЕНАІСТОРІЯ РОЗВИТКУ ХРЕСНОГО ЗНАМЕНА
Найсвятіший знак, що його часто робимо на собі під час Богослужінь і наших особистих молитов, – це знак святого хреста. Ним благословимо, ним увінчуємо наші храми, він знаходиться на церковних ризах, книгах, посуді, його ставимо на гробах померлих.
Хресне знамено має свою довгу історію, яку можна поділити на три періоди, – в залежності від того, скількома пальцями воно було творене – одним, двома чи трьома.

Хресне знамено – прадавній знак
Звичай робити на собі знак святого хреста сягає апостольських часів. Християнський письменник Тертуліян(+ к. 225) пише: “При всіх наших справах, чи входимо до дому, чи виходимо з нього, чи беремо на себе одежу, чи йдемо до купелі, чи сідаємо до столу, чи кладемося до ліжка, чи беремо крісло або світло, робимо на чолі знак хреста”. Св. Василій Великий відносить звичай робити на собі знак хреста до апостольського передання. Про цю християнську практику св. Йоан Золотоуст каже так: “Завжди і всюди є з нами це знамено побіди. Тож з усякою ревністю накреслюємо його на домах, на стінах, на дверях, на чолі і на серці”.

Знак хреста перших християн
Як перші християни робили на собі знак святого хреста? Вони хрестилися дещо інакше, як ми це робимо сьогодні. Вони робили знак святого хреста тільки на чолі і тільки одним пальцем – великим або вказівним – спочатку повздовжню, а опісля поперечну лінію. Всі св. Отці і письменники перших століть аж до св. Йоана Дамаскина (+ к. 749) включно, згадуючи про хресне знамено, вказують на місце, де його накреслювано: на чолі. Св. Йоан Золотоуст пояснює, що деколи роблено хресне знамено на цілому обличчі, т. зн. повздовжна лінія ішла з чола на ніс, а поперечна посередині чола або по очах або й нижче. Про хресне знамено роблене одним пальцем, він каже: “Коли ти робиш знамено хреста, то представляй всю знаменність хреста… Треба його зображати не тільки пальцем, але при тому повинна бути сердечна готовність й повна віра”. Про знак хреста одним пальцем говорять ще такі Отці: Епіфан Кипрський, Єронім, Теодорет Кирський, Григорій Двоєслов, Андрій Критський, історик Созомен. Кирило Єрусалимський згадує про хресне знамено, роблене пальцями: “Не стидайся визнавати Розп’ятого, сміло зображуй пальцями знамено хреста на чолі і на всьому”.
Хресне знамено одним пальцем на чолі було символом, що християни вірять тільки в одного Бога (погани вірили в багатьох богів).

Знак хреста в пізніші віки
Хресне знамено одним пальцем практикувалося християнами протягом майже сімох перших століть, хоча в цей час з’являється звичай робити його також двома пальцями. В діяннях Вселенського Собору 787 р. знаходимо згадку, що тоді ще робили знак св. хреста одним вказівним або великим пальцем на чолі. Св. Андрій Критський (+ к. 740) ще згадує про хресне знамено одним пальцем. А св. Теодор Студит (+ 826) каже, що за його часів хресне знамено твориться і одним, і кількома пальцями. В одній зі своїх епіграм про хрест він говорить словами самого хреста: “Хто зображує мене в собі, хоч би тільки одним пальцем, той зараз проганяє злого духа”. В Сербії звичай робити на собі знак св.. хреста одним пальцем зберігався до XV ст.
Латинська Церква, крім повного хресного знамена, зберегла по сьогодні і хресне знамено одним пальцем на чолі, устах і грудях перед читанням св. Євангелія.

Хресне знамено двома пальцями
Причиною переходу з одного на два пальці була єресь монофізитів. Вони заперечували, що в Христі Ісусі було дві природи: Божа і людська, а визнавали в Ньому тільки одну природу. Їхню науку засудив Халкедонський Собор 451 р. Для монофізитів знак св. хреста одним пальцем став символом віри в одну природу в Христі. А правовірні, щоб заявити свою віру в дві природи в Ісусі, починають ставити хресне знамено двома пальцями, вказівним і середнім, на чолі і на грудях. З часом цей звичай у греків стає загальним і триває до половини XI століття. Св. Петро, єпископ Дамаску (+ к. 750), каже: “Бо два пальці й одна рука символом розп’ятого Христа Господа в двох природах в одній сполуці”.

Хресне знамено трьома пальцями

1. Перехід з двох на три пальці
Важко визначити час переходу з двох пальців на три, бо цей процес відбувався дуже повільно і тривав сотні літ. Про знак хреста трьома пальцями маємо згадки, датовані IX ст., а в XIII ст. в Греції хресне знамено трьома пальцями стає вже загальним звичаєм. Виглядає, що причиною переходу з двох пальців на три було бажання, щоб знак хреста був символом Пресвятої. Трійці.
На Заході папа Лев IV (+ 855) говорить про хресне знамено трьома пальцями. А папа Іннокентій III (+ 1216) наказав робити знак св. хреста трьома пальцями від чола до грудей і від правого рамена до лівого. Пізніше на Заході виник звичай робити хресне знамено цілою рукою. Тобто п’ятьма пальцями на знак п’яти Христових ран, зліва направо.
Русь-Україна, приймаючи з Візантії християнську віру, прийняла також знак св. хреста двома пальцями, як це тоді було в Греції. Коли ж там в кінці XII ст. із двох перейшли на три пальці, то й ми прийняли цей звичай.

2. Як робимо знак святого хреста?
Ліву руку кладемо на груди. Три перші пальці правої руки складаємо разом на знак віри у Пресв. Трійцю, а два крайні пальці пригинаємо до долоні на знак віри у дві природи в Христі. Так складені пальці кладемо найперше на чоло, опісля на груди, на праве й ліве рамено, проказуючи слова: “В ім’я Отця, і Сина, і св. Духа. Амінь”.

3. Символіка знаку хреста трьома пальцями
Чому кладемо руку на чоло, груди й обидва рамена? Тому, що чоло – це осідок розуму; груди-серце – символ наших почувань, бажань і любові; рамена – символ сили. Отож, знаком святого хреста ми освячуємо всі головні сили нашого тіла.

Зі сказаного легко розуміємо всю глибину символу знаку святого хреста. Він видимий символ нашої віри. Він втілює в собі основні правди нашої св. віри. Він символ нашого відкуплення і нашого спасіння.

джерело: о.Юліян Катрій, “Наша християнська традиція”, Місіонер,1999 р.