Молитва перед Причастям: битися в груди чи хреститися?

Молитва перед Причастям: битися в груди чи хреститися?

Популярно звана “Молитва перед Причастям” насправді є сукупністю кількох молитов, якими готують себе до прийняття Святих Дарів і священики, і вірні:

“Вірую, Господи і ісповідую, що Ти єси воістину Христос, Син Бога живого, що прийшов у світ грішників спасти, з яких перший я” – ісповідання віри у Христа. Традиційно її приписують св. Йоану Золотоусту. У греків вона є більш розширеною ісповідуванням віри у істинність Святих Дарів.
“Вечері Твоєї тайної днесь, Сину Божий, мене причасника прийми, бо ворогам Твоїм тайни не повім і поцілунку не дам Тобі, як Юда, але як розбійник сповідаюся Тобі (має бути “ісповідаю Тебе”): Пом’яни мене, Господи, коли прийдеш у царстві Твоїм.Пом’яни мене, Владико, коли прийдеш, у царстві Твоїм.Пом’яни мене, Святий, коли прийдеш, у царстві Твоїм” – це тропар Великого четверга, доповнений потрійним ісповідуванням наприкінці.
“Нехай не на суд і не в осудження буде мені причастя святих Твоїх Таїн, Господи, а на зцілення душі і тіла” – ще одне прохання про достойне причастя.
“Боже‚ милостивий будь мені, грішному.Боже‚ очисти мої гріхи і помилуй мене.Без числа нагрішив я‚ Господи‚ прости мені” – покаянна митарева молитва у її широкій версії, яку використовує наша літургійна традиція.

Дійсно, сучасні Служебники не подають жодних рубрик під час промовляння цих молитов у контексті Божественної Служби, однак, як я вже казав вище, у нашому богослужбовому Уставі промовляння слів “Пом’яни мене, Господи… Владико… Святий…” і “Боже, милостивий…” супроводжується хресним знаменням, навіть із поклонами. Перші можемо знайти у чині зображальних, а другі – на Єфремовій молитві, як теж і у тексті Літургії, приміром на початку одягання риз. Отже, саме хресне знамення є відповідним жестом під час промовляння молитов перед Причастям у нашій традиції.

джерело.