Акафіст до Св. Онуфрія

Богословський редактор: ієромонах Йосиф Будай, ЧСВВ
Літературний редактор: Уляна Крук

Для приватного вжитку

Слава Пресвятій Тройці,!
Честь Пренепорочній Діві Марії!,
Честь Святому Онуфрію!

У мандрівці до Небесної Батьківщини ми є учасниками та свідками багатьох подій: значних та маленьких… приємних і не дуже… сумних і радісних…Однак, все це, лише класифікація нашої людської обмеженості, оскільки Боже Провидіння з незбагненною Любов’ю підтримує кожну мить нашого існування і керує найдрібнішими справами нашого життя, тому що в Його очах все має сенс. Отак було із написанням цього акафіста до Святого Онуфрія, який з Божої Волі і Ти маєш нагоду тримати у своїх руках.
Читаючи життя цього великого мужа віри, відчувала, як зникала відстань часу, яка на перший погляд розділює нас, і усвідомлювала тісний зв’язок святих первісної Церкви із нашим сьогоденням: бо дивно, але саме цього пустиножителя, Святого Онуфрія, Церква Христова вважає Покровителем породіль. Є над чим замислитися! „О праведний Отче, в нас на Україні на одні пологи два аборти і вже не знаєш, кого рятувати: чи породіль, чи тих , які замість того, щоб підтримати жінку в мить сумніву і хитання лише підюджують:” іди вбий!” або просто нічого не роблять у своїй байдужості. Бо не одна була б того не зробила, як би зустріла якогось Доброго самарянина чи Киринейця на своїй життєвій дорозі. Проси Світла Святого Духа, Отче Онуфрію, бо згинемо! і обитель Лаврова опустіє, бо не буде чернечих покликань. Тебе рідний батько за намовою злого духа після народження хотів убити та Господь чудом Тебе врятував, а тут все працює проти ненародженої дитини на рівні законів! Молися за урядовців, лікарів, фармацевтів, вчителів, батьків, молодь, щоб не загрузли в трясовині пристрастей, у безодні невіри та нелюбові;щоб в Україні не панували пекельні закони, за якими розпуста, контрацепція, аборт вважаються благом: бо настав час, коли люди чесноту за огиду вважають, а огиду за чесноту. Рятуй Отче Онуфрію, бо до кого Святий Миколай ходитиме, коли діточок не буде, хіба залишиться Йому безпросвітній коридор будинків пристарілих і прийде чужинець, ще гірший від того, який Твої Святі мощі сплюндрувавши, на околицях Лаврова порозкидав”.
Не випадковість, мій Приятелю, що тримаєш цей Акафіст у своїх руках, прийми це як знак, що Святий Онуфрій чекає Саме Твоєї молитви і подумай про те, що комусь вона дуже потрібна…

Кондак 1
Дивний Бог у святих своїх, ось Велич Своєї Всесили в Тобі проявивши, Преподобний Онуфрію, чує як пісня прослави лунає на Славу Його Пресвятого Імені за дар життя Твого: Алилуя.
Ікос 1
Від лона матері вибравши Тебе Праведний Старче, захоронило Тебе Боже Провидіння від лютості рідного батька, що за намовою духів темряви бажав погубити Тебе, немов прелютий Ірод колись Дитятко Ісуса, та недоторканий вогнем зостався Ти і виростав, молоком лані годований, даючи свідоцтво про Божий Промисел, що кожного з Любов’ю прещедро супроводжує на дорогах житейських, тому ми співаємо Тобі:
Радуйся, Славо Десниці Божої;
Радуйся, захоронений від злоби підступної;
Радуйся, свідку Божих добродійств;
Радуйся, бо навчаєш, що Господь – Єдина твердиня;
Радуйся, бо підступів лукавих вчиш не лякатися;
Радуйся, бо Всесильний – Твоя охорона;
Радуйся, бо навчаєш догледіти диво;
Радуйся, живий псалом прослави Господа;
Радуйся, Святий Онуфрію, що заступаєшся за тих, які до Тебе прибігають.

Кондак 2
„Впустіть дітей, не забороняйте їм приходити до Мене”, – сказав Господь своїм учням. А Ти, Святий Онуфрію, з дитячих літ Ангелом Світла ведений співав Господеві повсякчасно: Алилуя.
Ікос 2
Стоячи перед образом Пренепорочної Матері Слова, Ти хлібом земним в простоті дитинній з Дитятком Ісусом ділився і цим нас навчаєш у кожному ближньому пізнавати Господа, який у щедрості Свого Милосердя за всіх дав себе розп’ясти, ми ж Тобі співаємо:
Радуйся, щедрістю сповнений;
Радуйся, радосте Милосердного Пастиря;
Радуйся, добрий самарянине;
Радуйся, бо готовий віддати останнє;
Радуйся, жертовносте, що рахунку не знала;
Радуйся, заскорузлого світу будильниче;
Радуйся, бо навчаєш, що убогий є насправді багатим;
Радуйся, бо все втративши, Ти Скарб знайшов Безцінний;
Радуйся, Святий Онуфрію, що заступаєшся за тих, які до Тебе прибігають.

Кондак 3
Голос Божий в серці почувши: „Йди за Мною”, Ти, Преподобний Онуфрію, не був подібний до євангельського юнака багатого, але немов Преблагословенна Діва в мить Благовіщення мужньо сказав: ”Так”, – і погордивши тлінним заспівав Господеві: Алилуя.
Ікос 3
В дитячі роки повнотою мудрості обдарував Тебе Господь, бо пізнавши суть речей, поклавши руку на плуг служіння Господеві, не оглядався Ти на марність світу, за що ми величаємо Тебе:
Радуйся, лампадо оливи повна;
Радуйся, молитовний тиміяне;
Радуйся, взоре проникаючий в сутність;
Радуйся, готовносте у боротьбі щоденній;
Радуйся, убогістю і послухом підперезаний;
Радуйся, бо беріг чистоту, як зіницю ока;
Радуйся, слуху, що вслухався в Божественну Тишу;
Радуйся, бо бувши покликаним, Ти став вибраним;
Радуйся, Святий Онуфрію, що заступаєшся за тих, які до Тебе прибігають.

Кондак 4
Почувши про подвиги Іллі та Предтечі Йоана Ти натхнений Святим Духом, Праведний Онуфрію, покинув усе, щоб здобути цінну Перлу Христа і, на самоті з Господом перебуваючи, співати повсякчас: Алилуя.
Ікос 4
„Скажіть праведнику, що все – благо” – мовить Святий Дух вустами псалмопівця. а Ти, Преподобний Онуфрію, що був покликаний до чину ангельського, поспішив все задля Бога покинути, тому-то ми Тебе величаємо:
Радуйся, оазо безмовної пустелі;
Радуйся, певний про свою неміч;
Радуйся, довір’я безмежне до Господа;
Радуйся, Духом Господнім ведений;
Радуйся, подвиг Іллі повторивши;
Радуйся, бо як Предтеча на Агнця вказуєш;
Радуйся, втаємничений в Боже Знання;
Радуйся, бо немов пустеля Ти спраглий Бога;
Радуйся, Святий Онуфрію, що заступаєшся за тих, які до Тебе прибігають.

Кондак 5
„Чувайте і моліться бо дух бадьорий, але тіло немічне” – мовив Господь учням своїм, а Ти, Праведний Онуфрію, слова Спасителя в серці зберігаючи звершував подвиг боротьби неустанної з ворогом спасіння, кличучи радісно: Алилуя.

Ікос 5
Боротьби тягар мужньо прийнявши, Отче Онуфрію, Ти співчуття немочі нашій виявляєш, молячи повсякчас Господа Милостивого, за тих, що в боротьбі знемагаючи з вірою до Тебе взивають:
Радуйся, в терпінні витривалий;
Радуйся, боротьбою навчений;
Радуйся, спокусами загартований;
Радуйся, до співчуття вогнем проби приготований;
Радуйся, заохото всіх, хто бореться;
Радуйся, жертво сіллю посолена;
Радуйся, бо Твоя будівля встояла;
Радуйся, милосердя для нас благаючий;
Радуйся, Святий Онуфрію, що заступаєшся за тих, які до Тебе прибігають.

Кондак 6
Живучи Словом Христа Господа, шукав Ти найперше царства Небесного, тому, не бувши ніколи рабом мирської суєтності, співав повсякчас Цареві, осягнувши вершину свободи: Алилуя.
Ікос 6
Печеру, джерело і пальму, чуйна Десниця Милосердного Отця дарувала Тобі, щоб в необхідному не відчуваючи нестатку, Ти нас навчив Праведний Онуфрію покладати журби і потреби наші на Руки Господні з довір’ям безмежним, за це ми співаємо Тобі:
Радуйся, орле, цінуючий Свободу;
Радуйся, замилуваний Висотою;
Радуйся, бо порох земний не пристав до Твого серця;
Радуйся, довір’ям зворушуючи Господа;
Радуйся, бо нарікання Тобі було осоружне;
Радуйся, бо Ти дякував за дари найменші;
Радуйся, бо вірив, що Господь поряд;
Радуйся, бо відчував на собі подих Неба;
Радуйся, Святий Онуфрію, що заступаєшся за тих, які до Тебе прибігають.

Кондак 7
Манною в пустелі годуючи народ вибраний Господь до землі обітованної дав силу дійти, та після звершення заповіданого часу Спаситель Таїнство Любові встановивши, Тебе, Святий Онуфрію, учасником Гостини Небесної – Тіла і Крові Своєї вчинив, даючи здатність перейти пустелю життя до вічної пристані, співаючи: Алилуя.
Ікос 7
Подаючи Тобі Хліб Живий, Ангел Господній із захопленням глядів, як Ти, Праведний Онуфрію, стаєш Кивотом Господнім на взір Пренепорочної Богородиці. Випроси і нам цього небесного дару: відчувати голод за Божественним Хлібом і бути повсякчас гідними причасниками Господнього столу, бо ми з надією до Тебе кличемо:
Радуйся, відчуваючий голод Трапези Господньої;
Радуйся, розрадо Вічної Втіхи;
Радуйся, бо Датель Миру в Тобі спочинок знайшов;
Радуйся, причаснику Святості Божої;
Радуйся, сильний Міццю Христовою;
Радуйся, персте, що вказуєш Манну Нетління;
Радуйся, бо Твоєю солодкістю був Господь;
Радуйся, гідний причаснику Найбільшого Таїнства;
Радуйся, Святий Онуфрію, що заступаєшся за тих, які до Тебе прибігають.

Кондак 8
Від світу тікаючи, світу не залишив Ти, Святий пустиножителю Онуфрію, пам’ятаючи повсякчасно про ближніх своїх, ціною Неоціненного відкуплених, Ти повсякчас молиш Бога за нас: Алилуя.
Ікос 8
Зустрівши Тебе в одинокій пущі, налякався монах Пафнутій Твого вигляду Старче Праведний Онуфрію; Ти ж Ім’я Господнє прикликавши Миром Божим привітав Його і даруючи благословення мовив:” Не бійся!”. Цього і ми у Тебе просимо співаючи пісню вдячності:
Радуйся, страху фальшивого усмирителю;
Радуйся, прихильний до просьб людей;
Радуйся, Євангельський миротворцю;
Радуйся, побожний співбесіднику;
Радуйся, у сумнівах дораднику;
Радуйся, породіль покровителю;
Радуйся, бо Ти обіцяв охорону своїм почитателям;
Радуйся, бо через Тебе Господь прославляється;
Радуйся, Святий Онуфрію, що заступаєшся за тих, які до Тебе прибігають.

Кондак 9
”Господи, в руки Твої віддаю духа мого” – мовивши ці останні слова преобразилося обличчя Твоє, Блаженний Онуфрію, а душа, мов горлиця відлетіла до Того, якому прагнула співати всю вічність: Алилуя.
Ікос 9
Тіло твоє, Праведний Онуфрію, благочестивий Пафнутій одежею своєю обгорнувши, побожно до гробу положив і каменем запечатавши, свій смуток в радості звершив, співаючи на Твою честь слова похвали:
Радуйся, бо Ти здобув вінець нетління;
Радуйся, осяянний Світлом Божого Лику;
Радуйся, бо Твоєї Радості ніхто не забере у Тебе;
Радуйся, паломнику, що тужив за Батьківщиною Небесною;
Радуйся, бо Ти очікував дня Зустрічі з Господом;
Радуйся, бо час скорботи перейшов у Блаженну Вічність;
Радуйся, з Дому Отця на нас співчутливо споглядаючи;
Радуйся, бо пам’ятав повсякчасно, що земля – це не пристань;
Радуйся, Святий Онуфрію, що заступаєшся за тих, які до Тебе прибігають.

Кондак 10
Забуттям і ганьбою вкриті імена тих, які на зорі Твого життя знищити Тебе хотіли, а на Тобі, Отче Онуфрію, здійснилися слова пророчі: „Пам’ять праведника житиме вічно”, за це прославляємо Господа: Алилуя.
Ікос 10
Запалася печера, джерело всохло, зів’яло дерево, коли душа Твоя, Святий Онуфрію, відійшла у мешкання Божі, а Пафнутій повернувшись у скит, розповів людям про Твої подвиги таємні, що звершував Ти Любов’ю натхнений, навчаючи всіх співати Тобі:
Радуйся, бо Ти шукав одної лиш слави Божої;
Радуйся, бо Ти вибрав тінь забуття;
Радуйся, бо спомин Твій не затьмариться;
Радуйся, бо Ти знищив у собі жало марнославства;
Радуйся, родюча земле, що принесла плід щедрий;
Радуйся, джерело серед мертвої пустелі;
Радуйся, вільний від тягаря свавілля;
Радуйся, цінуючий Похвалу Господа;
Радуйся, Святий Онуфрію, що заступаєшся за тих, які до Тебе прибігають.

Кондак 11
Приклад життя самозречення даєш усім тим, хто почув Голос Пастиря, навчаючи всіх, Слухняний Онуфрію, що кожна стежка покликання вимагає принести себе в дар, співаючи Господеві: Алилуя.
Ікос11
Дивними дорогами Господь мощі Твої святі, Отче Онуфрію, в обителі Руси- України запровадив і нам вказує тим, що подобається Йому милість дарувати заступництвом Твоїх молитов, тому взиваємо до Тебе:
Радуйся, бо у Лаврові Ти спочинок знайшов;
Радуйся, покровителю обителі Львова;
Радуйся в Добромилі і Підгірцях люд побожний збираючи;
Радуйся, приклад світлий чернецтва;
Радуйся, сіль землі незвітріла;
Радуйся, колос обважнілий чеснотами;
Радуйся, зерно, що в жорнах Господніх мукою найкращою стало;
Радуйся, лозо плодоносна виноградника Христового;
Радуйся, Святий Онуфрію, що заступаєшся за тих, які до Тебе прибігають.

Кондак12
Втіленням Христових блаженств ставши, Ти, Праведний Онуфрію, навчаєш нас, що все можливо для того, хто вірує; тому молися за нас повсякчасно, щоб у вірі зростаючи величали з Тобою Господа: Алилуя.

Ікос 12
До оселі вічної перейшовши, про долину сліз не забув Ти, Праведний Онуфрію, тому допомагай нам, Духу Божому виявляючи повсякчас совершенний послух, дозволити вести себе шляхами правими і від усяких напастей духів темряви охорони нас, бо ми з довір’ям кличемо до Тебе:
Радуйся, перед Господом могутній заступниче;
Радуйся, бо наше безсилля відоме Тобі;
Радуйся, Христа відважний воїне;
Радуйся, бо вибравши безлюддя Ти для людей поміччю став;
Радуйся, Духом Святим сповнений;
Радуйся, розпізнання доріг Господніх;
Радуйся і навчи нас шукати єдино Волі Божої;
Радуйся і випроси нам горіти Любов’ю;
Радуйся, Святий Онуфрію, що заступаєшся за тих, які до Тебе прибігають.

Кондак 13
Щиросердно з висот небесних споглядаючи, бережи нас шанувальників Твоїх і всіх тих, яких носимо в серцях наших з любов’ю і охорони народ український для великої Слави Господа і Його Преблагословенної Матері Пречистої Діви Марії, щоб співати повік: Алилуя.
(Далі ікос 1 та кондак 1).

Молитва
Величаємо Господа за Тебе, Святий пустиножителю Онуфрію, що Христа ради і Його Любові вибрав стан ангельський і причасником Тіла і Крові Господньої був з рук небесного післанця!
Дякуємо за дари Творця прещедрі, молитвами Твоїми даровані нам знані, а особливо незнані!
Поглянь і тепер на нас співчутливо і випроси Церкві Святій і народу нашому українському святих священиків, щоб були ревними рибалками безсмертних душ. Молитвами твоїми нехай дарує Господь монашество чисельне, яке було б сіллю землі і світлом світу.
А особливо молися за родини наші, щоб були вони колискою життя, пам’ятаючи Святий і Споконвічний задум Творця, щодо Таїнства подружжя. О, покровителю породіль, молися, щоб домівки наших сімей сповнялися дитячим сміхом, даруючи радість тим, хто в них перебуває; випроси люду нашому жертовної любові, щоб не був подібним до Ірода і мешканців Вифлеєму, котрі не хотіли народження Божественного Дитятка. Проси, щоб життя наше на взір Твого стало піснею прослави Отця, Сина і Святого Духа. Амінь.

© Наталя Назар, 2007