КОРОНАЦІЯ ГОШІВСЬКОЇ ІКОНИ ПРЕСВЯТОЇ БОГОРОДИЦІ

Чудотворна ікона Матері Божої у Гошівському василіянському монастирі Преображення Господнього (Україна)
Відомості про цю ікону, одну з найбільш пошанованих Богородичних ікон в Україні, яка є копією Белзької (Ченстоховської) ікони Матері Божої, сягають першої половини XVIII ст.
Вона знаходилася в домі побожної родини українського шляхтича Андрія Шугая, що проживала в с. Хоробрів поблизу м. Бережан на Тернопільщині. Під час пожежі, яка знищила весь його будинок, ікона Пресвятої Богородиці залишилася чудом неушкодженою.
Пізніше ікона перебувала в домі іншого українського шляхтича Миколи Гошовського, що проживав у с. Дунаїв неподалік м.Перемишляни на Львівщині, де також прославилася чудами і стала дуже пошанованою серед жителів цього краю.
У 1736 році на іконі з’явилися сльози, які текли по обличчі Богородиці. Це спонукало М. Гошовського передати цю ікону до василіянської чернечої обителі на Ясній горі в Гошеві.
11 липня 1737 року після тривалої канонічної перевірки Духовною комісією грамотою єпископа Атанасія Шептицького ікону Гошівської Матері Божої було проголошено “благодатною”, тобто чудотворною. Ікону Пресвятої Богородиці було урочисто перенесено 19 серпня того ж року до давньої дерев’яної монастирської церкви Гошівської обителі отців Василіян.
Згодом, коли М. Гошовський передав свій маєток на Ясній горі ченцям Василіянам, було збудовано нову муровану монастирську церкву. Ікону Матері Божої помістили за головним престолом, якому декретом Апостольської столиці були надані привілеї відпустів.
Численні описи чуд, які діялися в Гошеві, десятки дарів-вот, що прикрасили цю чудотворну ікону, пісня на честь Матері Божої є найкращим свідченням потіхи й порятунку, які отримали вірні від Бога за посередництвом Гошівської Богородиці при її чудотворній іконі. Коли радянська влада почала ліквідовувати василіянські монастирі в Галичині, отці і брати Гошівської василіянської обителі, що за Божою ласкою протрималися аж до 1951 року, потайки дали чудотворну ікону на збереження жителям с. Гошів.
У липні 2001 року гошівчани передали збережену ікону монахам Василіянам в Івано-Франківський монастир. Відтак були організовані урочисті процесії з цією чудотворною іконою Матері Божої через численні міста і села Львівщини та Івано-Франківщини з 30 вересня по 14 жовтня 2001 року.
Після цього її остаточно встановили у василіянському храмі Преображення Господнього на Ясній горі у Гошеві.