Коли християнське весілля ним не є

Коли християнське весілля ним не є

Читаючи в 14-ту неділю у своєму храмі євангельську притчу про весільний бенкет, я пригадав собі наші весільні бенкети і, прийшовши до хати, відразу сів за клавіатуру комп’ютера.

Всі наші весільні застілля є продовженням того, що відбулося в храмі, – уділення Святої Тайни Подружжя. І як часто буває у нашому житті, святість моменту часто-густо розвіюється під час самої весільної забави. Починається все за звиклим сценарієм: привітання молодих, спільна молитва перед трапезою, тости і побажання молодим і т. д. Невдовзі розпочинається дійство, яке мені особисто, ніколи не подобалось. Воно має відношення до математики, а цей предмет в школі мені завдавав багато клопотів. Під голосне «Гірко!» та ретельний підрахунок часу, молодий вперше перед весільними гостями цілує молоду. І тут, коли всі починають рахувати, спостерігають за молодими. Хтось з-під лоба, хтось з відкритим ротом, а хтось вирішує цікавішим дивитися на свою тарілку. Тоді приходить черга «похвастатися своїм вмінням» свідкам вінчання, дружкам та дружбам. Про це і мова.

Навіть тоді, коли я не був священиком, я інтуїтивно відчував якусь «ненормальність» в тому, що люди, заледве 1-2 години знайомі між собою, так завзято можуть цілуватися на людях. Я побував в «шкурі дружбів» лише одного разу, і за цей раз мені ніколи не соромно. Не вважав і не буду вважати архаїзмом чесноту скромності для молодої людини. Її батьки повинні змалку прищеплювати своїм чадам. Дуже погано, що поцілунок, як такий, втратив певний смак інтимності і перетворився на низькопробне шоу, демонстрування всім присутнім відсутності сорому та поваги. На жаль, це все частіше можна побачити не лише по телевізору, а буквально всюди. Коли людина роздає перед всіма такі поцілунки направо і наліво, це говорить про втрату «внутрішньої цнотливості», усвідомлення того, що поцілунок в губи, має відношення до інтимного життя, а не до забави чи самовираження. Треба віддати належне і самим весільним гостям, які підштовхують самих молодят та їхніх дружбів і дружок до таких кроків. Чомусь я думаю, що небагато є таких гостей на весіллі, які з величезним задоволенням та трепетом спостерігають, як хлопець з дівчиною цілуються перед усіма, але наша славнозвісна «данина традиції» ламає всі кордони і перепони. Ми вже перестали дивуватися, коли наш син чи дочка живе статевим життям, коли не бажають вінчатися в храмі, а живуть «на віру». Ніяково замовчуємо, коли в сина-одинадцятикласника знаходимо в кишені куртки презерватив, а у дочки-студентки – протизаплідні таблетки. Стараємося не помічати, що молодь переглядає порнографію, гадаючи, що всі так роблять. Чи ми здаємо собі справу з того, що це могло мати свій початок на весіллі, коли наш син чи дочка були в ролі тих, що рахують, чи в ролі тих, кому рахують. Я бачив дуже небагато дружбів чи молодят у своєму житті, які не помічали рахунків, пісеньок про «противогази», натомість скромно поцілували один одного, соромлячись подивитися один одному в очі. Але все-таки, я таких бачив.

Тема окремої розмови -тамада на весіллі та забави, після яких не одна людина пізніше приступить до сповіді. Останнім часом вони перетворилися на сексуальних просвітителів наших дітей, молоді та дорослих. Не раз і не два звертав увагу людям, які на весіллі забували про слова Христа: «Хто згіршить одно з тих найменших, не мине своєї кари: краще було тому чоловікові не народитися». Направду – часом було не до сміху, коли бачив, як людина може гарне застілля спотворити на вакханалію. Навколо, коли всі радіють і жартують, відбувається процес занечищення. І знову ж – «данина традиціям». Питання, чи традиціям християнським? Не один раз доводилося спостерігати, як батьки молодих, старші люди червоніли від дійства, яке організував тамада, але що скажеш, коли більшості гостям весело?..

Для дітей, які є запрошені чи випадково присутні на весіллі, саме весілля є дуже сильним емоційним пережиттям. У дівчинки зароджуються мрії про свого принца, про своє біле плаття, гарний букет, а хлопчик уперше в житті запрошує дівчинку, яка йому сподобалася, до танцю. Від самого дитинства вони, як ті губки, втягують в себе те, що відбувається навколо. І коли ми не зважатимемо на це і діти перестануть помічати в поцілунку якусь таємницю і важливість, їхні дитячі мрії з великою вірогідністю потріскаються, як мильні бульбашки. Можливо, хтось зважиться взяти на себе відповідальність почати ламати не такі вже і давні «традиції» на наших весіллях, або, принаймні, почне думати над тим, що відбувається і аналізувати, до яких наслідків все це може привести. І, зрештою, дорожімо поцілунком, як чимось, що належить не всім, а лише двом, тим, які готові розділити між собою і все решта у подружжі.

о. Олег Кобель

джерело: http://kyrios.org.ua/