ПРИЙМАЙ РАДІСТЬ

Кожна людина хоче бути щасливою. Історія людства — це довга й трудна авантура людей, що шукають за щастям. Але воно не дається так легко вловити. Тієї миті, в якій людина думає, що дійшла до щастя, бачить яке воно обмежене, як воно вислизується з її рук. І вона наново шукає за новим щастям.
Людина зайшла в безвихідний кут і, осліплена, шукав щастя там, де його немає й де, отож, його не знайде. І тоді або вирішає віддаватись хвилевим приємностям, або, в розпачі, міркує, що щастя — це лигає ілюзія.
Але правдиве щастя існує. Ти можеш осягнути його.

— Ти борешся, ти терпиш, щоб осягнути щастя; ти подібний до наколесника, що хотів виграти змагання, і всіма силами налягає на педалі, але не знає, де є мета. Затримайся на хвилинку й вибери добру дорогу.
— Ціле твоє єство напружилось до щастя. Це Бог, що поклав у серце кожної людини спрагу й голод щастя. Ти — створений для щастя, і це бажання, котре відчуваєш, — це Божий заклик до тебе вже від вічности. Якщо ти хочеш, ти будеш щасливий, бо Бог не сіє, якщо не має наміру збирати плодів. Слухайсь того заклику і дякуй.

— Треба розрізнити приємність від радости. Приємність — це щастя тіла; радість — це щастя душі. Не вдоволяйсь приємностями: вони не наситять тебе ніколи.
— Ти — сумний, коли спрага приємности в’їдається в тебе, і чим більше ти її вдоволяєш, тим більшою вона стає, і ти стаєш ще більше невдоволений. Отож, якщо ти біжиш тільки за приємностями тіла, ти засуджуєш себе на смуток.
— Приємність — хвилева, вмирає, навіть не розквітнувши. І тому вона лишає за собою гіркий смак і запах смерти, якщо ти живишся нею.
Радість натомість є духовна, отож не може вмерти. Шукай за нею, живись, кормись нею, а будеш мати невимовний смак і запах вічности.
— В труднощах життя, в терпіннях задля смерти
найдорожчих твоєму серцю ти плачеш; але ти відчуваєш,
що радість далі перебуває в твоїм серці.
Приємність не може бути там, де є терпіння; а радість може бути і з найбільшими болями.
— Приємність не є злом, якщо ти не хочеш її, як єдину твою ціль. Ти можеш зажити тих приємностей, що Бог дозволяє, щоб твоє життя було «приємніше » та щоб тобі допомогти в нім; але якщо ти сам станеш шукати тільки їх і лише для тебе, вони тебе не наситять і ти втратиш радість.
— Дорога, котрою приходить щастя, не є та, що починається від інших людей чи речей і веде до тебе, але тільки та, що починається від тебе й веде до інших людей.
— Ти сумний. Чому? Ніхто не помітив твоєї праці й не відзначив твоїх успіхів, твого зусилля. Ти хочеш щось сказати, а тебе не слухають, тебе не люблять. Проси Бога, щоб простив тобі цей смуток, і ти починай бути уважливим до інших. Питай їх про різні справи, слухай їх, інтересуйся ними, їхніми справами, подивляй їхні прикмети, признай їхні заслуги… а інші, навіть незнаючи й нехотячи, визволять тебе з твого терпіння и дадуть тобі радість.
— Чому нині ти невеселий? Не знаєш чому. Жертвуй Богові твою втому, твою нудьгу, і ті старі турботи, більше чи менше ясні, що киснуть на дні твого серця. І усміхайся іншим. Усміхайсь твоїй жінці, твоєму братові, твоєму сусідові, товаришеві; усміхайсь воротарці, торговцеві… усміхайсь, усміхайсь… і твій усміх прикличе радість, що віддалилась була від тебе.
— Радість починається тієї миті, як ти перестаєш шукати своє власне щастя, щоб давати його іншим.
Якщо ти сумний, призадумайся і шукай за причиною: ти завжди знайдеш її, і це буде твоє самолюбство. Не тримайсь його. Пожертвуй Богові те, що ти хотів затримати для себе, потім забудь себе і думай за свого ближнього — найближчого.
— Трагедія людини полягає в тому, що в своїх бажаннях і стремліннях вона — безмежна, але обмежена в спроможності їх здійснити. Отож на людському рівні ти не можеш бути вповні щасливим. Тільки Бог може тебе вдовольнити.
— Невдоволення людини, її прагнення щастя — це прагнення самого ж Бога. Горе самовдоволеним, що згасили вогонь-бажання безмежного, зануривши його в плитках водах обмежених приємностей. А щасливі ті, що ще відчувають оте прагнення.
— Радість розцвітає у дарі; але дар вимагає самозабуття, навіть смерти. Так радість стає новим ширшим життям, коли його втрачається.
У Христі і через Нього тайна радости — щастя — це тайна воскресіння.
— Яка твоя приязнь з Христом ? Сила твоєї злуки з Ним творить життєдайність твоєї радости.
— В Бозі є тільки радість і щастя, бо в Нім нема нічого іншого, хіба тільки дар. Вог в радість, і якщо ти приступаєш до Бога, якщо ти злучувшся з Ним, ти приступаєш і злучувгися з Радістю.

Мішель Куаст
Шлях до успіху.
Видавництво оо.василіян
Рим, Італія, 1974 р.