Лист центрального кола ДЦ 2012 (українською)

На формаційний рік 2012/2013
Дорога спільното Домашньої Церкви!
Кохані
З 29 квітня до 1 травня 2012 в Центральному Реколекційному Домі Домашньої Церкви по вул. Ягеллонській 100 в Кросцєнко відбулося щорічне засідання центрального кола. Це був час зосередження й молитви, в якій ми гаряче віддавали під опіку Господа круги, подружжя і сім’ї нашої спільноти, як у Польщі, так і за кордоном, і всіх членів Руху Світло-Життя. Це були також дні напруженої праці, визначення шансів, викликів, можливостей і загроз, які стоять перед Домашньою Церквою. Одним з результатів цієї зустрічі є цей лист, адресований вам на початку формаційного року, який в тому числі через місячні новенни провадить нас до святкування 40-річчя DK.
Перш ніж почати читати, пригадаймо, що це вже шостий лист центрального кола – схоже на те, що звичай розпочатий у 2007 році виявився стійким і поступово перетворюється в традицію. Метою цих листів є звернення уваги на важливі (часто не вельми зауважувані, занедбані, забуті, або навіть ігноровані) елементи нашого шляху формації та практики суспільного життя. З цієї причини ми настійно радимо вам повертатися до читання листів попередніх років. Вони напостійно розміщені на сайті DK, в закладці “Formacja” (www.dk.oaza.pl). Ми гарантуємо, що після їх прочитання можуть зникнути багато питань і сумнівів, які вас турбують!
Як пам’ятаєте, минулого року лист центрального кола був присвячений дорозі формації в Домашній Церкві. У якнайстислішій формі спробували показати етапи нашої формації і критерії зрілості для кожного з них, допомагаючи тим самим кожному подружжю ДЦ визначити свій прогрес в досягненні християнської зрілості. Ми з радістю приймали потім численні сигнали про те, що лист знаходить широкий відгук, що багатьох з вас заохотив до глибоких роздумів про своє членство в ДЦ, про реалізацію нашого харизмату.
У цьому році ми хочемо зробити ще один крок далі і зосередити нашу увагу на питанні про …
ПЛОДИ ФОРМАЦІЇ В ДОМАШНІЙ ЦЕРКВІ
Ви пізнаєте їх по їхніх плодах … (Мт 7:16)
Суттю кожної дороги є те, що вона не може продовжуватися нескінченно, але повинна привести до якоїсь мети. Що ж тоді є метою формації Домашньої Церкви? Відповідь на це питання може бути сформульована по-різному, але це все-одно зведе її значення для твердження, що ДЦ звертає особливу увагу на подружню духовність, тобто, прямування до святості в єдності між чоловіком і дружиною. Вона хоче допомогти подружжю, котре перебуває у святому таїнстві, творити справжню подружню єдність, що створює найкращі умови для доброго виховання дітей у християнському дусі. (“Основи ДЦ”, пункт 10).
У світлі сьогоднішніх проблем, в період гострої кризи шлюбу і сім’ї, так поставлені цілі: святість чоловіка і дружини подружжя та ефективний катехуменат сім’ї, розглядаються як найкращі ліки від захворювання народу і сучасного суспільства, як амбіційна, але здійсненна програма, що дозволяє дружинам і чоловікам …
– у взаємній єдності реалізувати заклик до святості (Будьте святі, Я бо святий, Господь, Бог ваш! див. Левит 19:2);
– передати у співпраці з Творцем життя і привести своїх дітей до зрілої віри, виховуючи їх добрими християнами і громадянами;
– І в кінцевому рахунку досягти найважливішої мети життя: вічне спасіння (зрештою, наше громадянство на небесах – Фил 3:20).
А ви за кого мене вважаєте? (Мт 16:15)
Але давайте будем відверті: щоб це сталося, не достатньо добрих намірів недостатньо років формування на дорозі Домашньої Церкви, не вистачить здійснення великої кількості виконуваних заходів, проведених євангелізаційних акцій, пережитих реколекцій, виголошених свідоцтв, прийнятих постів…
Звичайно, все це важливо, але це має сенс тільки тоді, коли випливає з живих, особистих відносин з Ісусом Христом і закорінення в Його Церкві.
Ми повинні пережити зустріч з Ісусом, повірити в Нього і йти за Ним. Ми повинні визнати Його як Господа і Спасителя, і не тільки устами, але й вчинками, вибором життєвої позиції, працею. Треба довірити йому кожну сферу нашого життя: шлюб, сім’я (катехуменат), роботу, участь у суспільному житті, служіння у спільноті, радість від здоров’я, терпляче прийняття хвороби, молодість, зрілість, важку старість, свої постанови, матеріальні турботи, життєві перемоги і поразки. Особливо останнє, сповнене віри несіння хреста є найкращим тестом на зрілість нашої віри. Оскільки не можна слідувати за Ісусом не слідуючи по шляху хреста, не приймаючи хрест, не погоджуючись з хрестом, не притуляючись до хреста, більше того, не полюбивши хреста як місця, де ми найближче до Ісуса. Він сказав ясно: Хто не бере свого хреста й не йде слідом за мною, той недостойний мене. (Мт. 10:38). Завершуючи цю думку, приходимо до висновку: без хреста немає воскресіння.
Так що, кохані, ми в черговий раз стаємо перед фундаментальними питаннями, стільки разів уже почутими в “оазовому минулому”, що підлягли певному “вивітрюванню», «пом’якшенню», «освоєнню», що чуючи їх, не завжди сприймаємо їх важливість:
Ким є Ісус Христос для нас? Чи напевно наш Господь і Спаситель?
Чи є Він єдиним, кому ми довіряємо, незалежно від того, що ми зустрічаємо в житті?
Чи це та дорогоцінна перлина (Мт 13:46) – Той, задля якого ми готові принести в жертву все інше?
Позитивна відповідь на ці питання означає, що насправді ми віддали своє життя Ісусу. До такого ставлення веде формація Домашньої Церкви.
Оживлені любов’ю, служіть один одному взаємно! (Гал 5:13)
Але майте на увазі, що, будучи у відносинах з Ісусом, ми знаходимося тільки на півдорозі. Тут йдеться про те, щоб любити Бога, а отже, любити людину. Багато з нас пам’ятають слова, поміщені при вході в каплицю в будинку на Ягеллонській в Кросцєнко. Так – неможливо любити Бога, не люблячи людей!
Давайте почнемо з елементарних речей, на які може не завжди звертаємо увагу і піддаємо щоденному осмисленню. Станьмо в правді, перегляньмо час нашої приналежності до Домашньої Церкви і спробуймо дати щиру відповідь на кілька запитань:
 У чому – завдяки формації Домашньої Церкви – вдалося стати кращим чоловіком, кращою дружиною?
 Як змінилося Ваше подружжя за ці роки? Вона стає все кращим, чи все більше і більше сіріє?
 Чого ще не змінив з того, чого так хотів/ла твій чоловік/дружина?
 Наскільки змінився/лася до кращого, як батько, мати?
 В якій мірі Ви відчуваєте відповідальність за добре виховання своїх дітей? Не за розбещення, а за виховання, прищеплення віри, привчання до дисципліни, розвиток почуття відповідальності, навчання їх правилам хорошого тону, чесної праці, поваги до інших людей?
 В якій мірі формація зробила вас кращим зятем, невісткою, тестем, свекрухою?
 Чи бачиш зв’язок між пережитою формацією і добрим, чесним виконанням своїх професійних обов’язків?
 Як служиш спільноті Церкви? Чи не в цьому надто „повільним”? Або навпаки – служачи в парафії, районі, дієцезії знайшов/знайшла собі зручний привід, щоб уникати належного виконання подружніх обов’язків, виховання дітей, роботи?
 Наскільки формація пробудила в Тобі відповідальність за країну, в якій живеш, за те, чи узгоджуються норми суспільного життя з законом Божим?
 Наскільки дозрів/ла до служіння? Формація Домашньої Церкви втрачає сенс, якщо вона не приносить плодів у вигляді нашої зростаючої готовності служити. Чи усвідомлюєш це?!
 … біг закінчив, віру зберіг (2 Тим 4:7б)
У цьому контексті черговий раз рекомендуємо: давайте визнаємо, нарешті, очевидне завершення основної формації Домашньої Церкви, яка – пам’ятаєте – полягає у глибокому – не поверховому! – пережитті першого і другого року праці, ОАЗах родин I, II і III ступеня та OРAР І і ІІ ступеня. Важко погодитись з тим фактом, що тільки одне з шести подружжь (близько 17%) в Домашній Церкві завершили основну формацію. Як для вступу спільноти в сорок років свого існування, це непристойно низький відсоток …
Може саме тут є ключ до відповіді на питання про те, чому кожен раз бракує охочих до виконання різноманітних справ? Може тому пошук кандидатів на районні чи дієцезіяльні пари, відповідальні пари на реколекції часто нагадує свого роду “облави”. Пора перестати терпіти ситуації, в яких задовольняємось тим, що вдалося знайти одну пару, готову бути кандидатами! Час покінчити з “виборами на підставі одностайного схвалення”, які – зауважимо – суперечать «Правилам ДЦ”. Пора покінчити з малодушним виправданням, що „ми не гідні цього служіння”. Ніхто не є достойним жодного служіння! Пам’ятаймо, – якщо носимо в собі переконання про свою “недостойність”, то дуже добре, якщо виконуємо першу вимогу, тобто маємо сили стати кандидатом! Бо служіння не є рівнем кар’єри, який служить підвищенню самооцінки, чи покращенню самопочуття, але безкорисне дарування себе для інших задля Царства Божого, заради Христа!
Пережиття основної формації має також важливе значення в контексті реалізації однієї з цілей Руху Світло-Життя, якою є служіння в спеціалізованих дияконіях центральних, дієцезіяльних, районних, чи – якби наш рух досяг такого рівня розвитку – парафії. Відрадно, що в останні роки ми стали свідками створення і все більш динамічного функціонування спеціалізованих дієцезіяльних, а подекуди і районних дияконій. Таким чином, багато членів Руху Світло-Життя, в тому числі багато подружжь з нашої спільноти, служать в Церкві у відповідності з їх власними талантами і визначеним покликанням. Це хороший напрям – якщо початок формації полягає в основному в черпанні, використанні послуги інших, то в якийсь момент він повинен прийти до рівня віддачі, ділення з іншими тим, що Бог зробив для нас. Зрештою пам’ятаймо (а якщо цього ще не досвідчили, – повірмо “слову”), служачи, отримуємо. Хто знає – може якраз тоді найбільше?
На полях цього листа хотіли б ще звернути увагу на той факт, що членство в спеціалізованій дияконії ніколи не відриває Вас від материнської спільноти: круга, району, дієцезії і Домашньої Церкви в цілому, щоб не було у Вас спокуси ігнорування, або підриву авторитету відповідальних пар. Пам’ятайте: ви не можете любити Рух Світло-Життя, не люблячи його конкретної галузки, до якої ми належимо!
Горе мені, якщо я не проповідую Євангеліє! (1 Кор 9:16)
Дозвольте проблеми нашої готовності до служіння розглянути ще з одного боку: в контексті боротьби за збереження християнської спадщини нашої країни – Польщі. Хоча будь-який час є “особливим” і “винятково важким”, нам здається, що про той, в якому нам доводиться жити, можна сказати це з подвійною силою. Перед нашими очима йде боротьба за майбутнє християнства в Польщі. Отож переглядаємо уроки дані нам багато років назад о. Франциском Бляхніцьким, який у роки комунізму зіткнувся із цивілізацією багатого заходу, наживо спостерігаючи занепад моралі та розкладання тамтешніх суспільств і – додаймо на жаль, – церковних спільнот. Сьогодні про Німеччину, Францію, Бельгію, Нідерланди, Іспанію ні в якій мірі не можна сказати, що вони є християнськими країнами. Чи Польща неминуче повинна пережити таку ж еволюцію? Цей напрямок думки, здається, мають ті, хто говорять, що „ми все ще маємо повні церкви”, „поки що більшість дітей приступає до Святого Причастя”, „у нас ще є досить священиків в парафіях, семінаристів у семінаріях”. Оте „ЩЕ” – надзвичайно небезпечне слово, яке сіє дух капітуляції, підсовує переконання, що може бути тільки гірше, що все краще вже позаду …
Отже НІ! Так зовсім не повинно статися, хоча й не можна виключати для Польщі такого чорного сценарію. Чи здійсниться він, залежить між іншим і від нашої активності і рішучості, нашої готовності почати, нарешті, приносити плоди формації, проголошуючи Христа в наших домівках, на робочих місцях, у школах, містах, селах – скрізь, де Бог пошле нас. Бог покликав нас не для поразки, а для перемоги в Його ім’я!
На закінчення теми служіння як стилю життя члена Домашньої Церкви, хочемо скерувати кілька слів до тих з нас, кому похилий вік, або хвороба не дозволяють активно включитися в життя і роботу нашої спільноти. Шановні! Ви нам дуже потрібні! Навіть якщо у вас немає сил для участі в реколекціях, зустрічах круга, днях спільноти, євангелізаційних акціях або інших заходах, ініційованих Домашньою Церквою, знайте – ніщо не замінить дару ваших молитов, страждань пожертвуваних у важливих для нас намірах і досвіду, яким Ви можете поділитися з нами! Бажаємо Вам ніколи не відчувати себе ізольованими на узбіччі життя спільноти! Будь ласка – підтримуйте нас у міру Ваших сил та можливостей! Не залишайте нас через поважний вік або хвороби! Бажаємо Вам завжди відчувати себе оточеними належними пам’яттю, турботою і вдячністю Домашньої Церкви!
Члени Домашньої Церкви чи прихильники?
Дорога сестро, дорогий брате! Шановні подружжя та сім’ї! На сороковому році нашої спільноти питаємо без „анестезії”: Ким ми є? Членами Домашньої Церкви, чи тільки її прихильниками, стоїмо на узбіччі дороги і протягом багатьох років нарікаємо, що «харизма не працює”? Ми беремося за формацію, дозволяючи Богу вести нас, чи просто бавимося в приналежність до ДЦ?
Навіщо нам потрібна Домашня Церква? Чи служить вона інструментом нашої переміни в нову людину? А може, тільки для прикраси? Щоб заспокоїти совість, врешті-решт, щось ми для Бога робимо – не так, як ті, хто зовсім про Нього не пам’ятає?
Виклики наших часів такі, що простору для маневру залишається зовсім мало. Ми не можемо відкласти на невизначений час чіткої відповіді на питання, який напрям нашого життя. За кого ми? За Ісуса, в цьому випадку готові пройти крізь вузькі двері” (пор. Лк 13:24), чи проти Нього? Ми повинні бути виразними! Ісус не залишає нам жодних ілюзій, коли говорить: Знаю твої діла, що ні зимний ти, ні гарячий. Якби ти зимний був або гарячий! Тому, що літеплий ти, але ні гарячий, ні зимний, то вивергну тебе з уст моїх. (Одкр. 3:15-16).
О, тільки б ми не були, як той багатий молодий чоловік, який був готовий віддати Богові багато, майже все. Одного тобі бракує – почув, – піди, продай усе, що маєш, і роздай бідним, і будеш мати скарб на небі. Тоді приходь і йди слідом за мною! Але він спохмурнів при цих словах, – читаємо ми в Євангелії, – і відійшов, зажурившись, бо мав великий маєток (Мк 10:21-22). Подумаймо і ми – від якого “майна” не можемо відмовитися, хоча пережили іноді довгі роки формації в Домашній Церкві?
Які виміри, сфери нашого життя не віддані Ісусу?
Що ще постійно приховуємо тільки для себе?
Від яких справ нашого життя ми відсовуємо Його?
В які моменти грюкаємо дверима перед Ним?
Про які елементи формації ДЦ ми говоримо: “Все що завгодно – так, але це – ніколи!”?
Як назвати наслідки такої формації? Чи є це плід? Чи може, просто огризки? За задумом Ісуса, має бути зовсім інакше! Не ви мене вибрали, а я вас вибрав і призначив, щоб ви йшли і плід принесли, та щоб тривав ваш плід (Йо 15:16). Плід!!! Здоровий плід! Не надгнилий, не бракований, другого, третього сорту!
Кохані! У сороковий рік Домашньої Церкви відштовхнімося, нарешті, від берега! Перестаньмо бродити на мілководді! Виплиньмо на глибінь! Давайте почнемо приносити плоди!

Від імені центрального кола Домашньої Церкви

Beata i Tomasz Strużanowscy Ks. Marek Borowski
Відповідальна пара ДЦ Модератор ДЦ країни