КУПІТЬ ЩАСТЯ!

КУПІТЬ ЩАСТЯ!

Кілька слів про талісмани

Одним з моїх улюблених занять є перегляд преси. Часто це власне і є перегляд, хоч деякі часописи я читаю від першої до останньої сторінки. Нещодавно мені трапилося переглядати телевізійні додатки до газет. Мене передовсім цікавив спосіб оцінювання редакцією конкретних фільмів. Принагідно я зауважив, що ці додатки рясніють рекламою найрізноманітніших магічних послуг. Крім віщунів, ворожок, астрологів пропонувався широкий спектр талісманів та амулетів. Виходячи з реклами, володіння ними захистить від усіх можливих форм зла і невезіння, а на додачу, забезпечить еротичний і

економічний успіх та довгі роки життя в здоров’ї та благополуччі. Читаючи ці обнадіюючі обіцянки, я пригадав історію, яка сталася з одним моїм співбратом невдовзі після закінчення війни. Отож, якось увечері він повертався до монастиря. Місто лежало в руїнах. Аж раптом з якоїсь ями вискочило два типи з доволі солідними ножами. Один з них тримав у руці цеглину, а другий запропонував: «Купіть цеглу!» Що мав робити бідний монах? Віддав гроші (багато їх не мав), а взамін дістав добру пруську цеглину.
Продавці єрусалимських хрестів, зірок Соломона та інших талісманів, щоправда, ножем не погрожують, але стверджують — якщо не купиш, то не забезпечиш себе перед нещастям, купуючи ж — стягнеш на себе зливу благополуччя.
Спеціалісти, які займаються магією, досить тонко класифікують магічні предмети. Серед них найдавнішу історію мають амулети. Це шматки різних природних субстанцій, як-от гірська порода, кістка, дерево, мушля, дорогоцінний камінь. Вони мають захищати від хворіб, тому належать до предметів «магічної профілактики». Саме слово «амулет» (лат. атиіеіит) вперше з’являється в «Природознавстві» Плінія.
Наступну групу складають фетиші, створювані людьми з природної сировини, наприклад, засушені частини рослин або попіл спалених людських чи тваринних кісток. Найбільш вишуканим магічним продуктом є талісман (від арабського йіазт, грецького іеіезта — посвячений предмет, або гебрєйського ізеїет — уява). Його створює маг для задоволення потреб конкретної людини. В залежності від завдань, які має виконувати талісман (викликати зацікавлення в осіб протилежної статі, успіх на біржі і т.п.), талісмани розрізняють за матеріалом, з якого вони зроблені, за зображеними на них фігурами і написами, і за часом, коли вони були створені. Так, наприклад, рубін — це камінь Марса, оскільки він червоний, як вогонь і кров. Тому він може служити матеріалом для талісмана, який оберігає від вогню. Важко не зауважити, що аналогія є дуже далека, але для спеціалістів магії це не суттєво. Час виготовлення талісмана теж важливий, тому що це зв’язано з різноманітними космічними силами. Тут можна спостерегти зв’язок магії з астрологією. Щоправда, окремі маги різняться технологією створення талісманів. Один вважає, що еротичний талісман потрібно освячувати опівночі, в тракті зодіаку, інші — що в другій годині ночі, в тракті іншого знаку. Що ж, в меню кожного ресторану є пункт з поміткою «фірмове блюдо». Різниця полягає в тому, що ця страва, як правило, має помірковану ціну, натомість пересічний талісман, зроблений пересічним магом, коштує шалені гроші. Деякі маги демонструють просто дивовижну винахідливість. Нещодавно я переглядав телевізійну передачу, в якій спеціаліст від магічного мистецтва пропонував магічні ручки, посвячені ним особисто під час якогось магічного ритуалу. «їх треба носити з собою і підписувати ними усі важливі документи», — говорив він впевнено. Проблема в тому, що ця «ручка щастя» в десять разів дорожча, ніж її немагічна «сестра», куплена в найближчому кіоску. Купіть щастя! Не шкодуйте на нього грошей!
Очевидно, що християнин знаходиться в тому щасливому становищі, що не мусить витрачатися на кусень металу з кількома рисками, бо він повірив, що Ісус є Господь. Хрещенням занурений у смерть і воскресіння Христа, в таїнстві покаяння досвідчуючи Його милосердя і силу Його слова, християнин вірить, що його життя прямує до вічного щастя і ніяка земна чи космічна сила не може відлучити його від Спасителя. Тільки вій сам, згрішивши, може зробити це. Тому віра допомагає йому розпізнати, що дія всіх чудернацьких магічних предметів — це звичайна фантазія. Статистичні дослідження свідчать також про те, що, озброївшись магічними предметами, люди переживають зовсім не менше труднощів і страждань, ніж ті, які ними не володіють.
Хтось може засумніватися: «Ну, добре, але ж католики також носять хрестики, медальйони і тлі. Чи це не є різновид талісмана?»
Як я вже згадував, талісман чи амулет мають, немов би, діяти самі, тільки треба обов’язково мати їх при собі. Натомість в новому латинському требнику знаходимо такі слова введення в обряд посвячення літургійних предметів, які промовляє священик: «Релігійні предмети, які ви принесли з собою, є виразом вашої віри. (…) Просячи їх (святих. — Прим, авт.) заступництва, і щоб Господь поблагословив ці предмети, не забуваймо, що Господь очікує від нас передовсім послідовного свідчення життя». Тому хрестик чи медальйон, які ми носимо, є вираженням нашої віри і мусять бути знаком нашого прагнення жити згідно з Євангелієм. Нехай наше життя стає підтвердженням тієї правди, про яку свідчить хрестик чи медальйон, правди, що нашим Богом є Ісус Христос.

Пйотр Йордан Слівінський
РЕЛІГІЙНИЙ ВЕНІГРЕТ
Львів, “Свічадо”, 1999р.