Фінанси в сім’ї: 5 кроків

Фінанси в сім'ї: 5 кроків Перш, ніж говорити про бюджет і управління фінансами, варто згадати про базовий закон: гроші, духовність і психологія – це взаємопов’язані речі. І в порадах про фінанси, я звертаюсь до загальних, але надзвичайно важливих факторів, таких як довіра, цілі, взаємоповага. Без них фінансові інструменти і техніки не працюють.

1. Визначати спільні цілі
Цей крок дуже важливий. Без спільних цілей наступні кроки не мають сенсу.
Це може бути спільна відпустка, спільне проведення часу, спільний розвиток тощо.
А також обговорення своїх особистих цілей і озвучення їх.
Чи знаєте ви на сьогодні про що мріє ваша половинка?

2. Визначити стратегію поведінки з фінансами в сім’ї
Коли з’являється пара – чоловік і дружина – вони переносять ті звички, які були у їхнії сім’ях. І це найперше, про що мають говорити у новоствореному подружжі або ж іще до шлюбу: проговорити, як із грошима поводились у їхніх сім’ях і як вони бачать свій сімейний бюджет.
Буває, що дівчина – із сім’ї, де все було чітко пораховано, а хлопець з такої, де якщо є гроші, то їх тратять, нема – гризуть сухарі. Дуже важливо, щоб на початку спільного життя обоє поговорили про це, бо кожен з них звик жити за усталеним сценарієм поведінки.
До створення сім’ї чоловік і дружина жили по стратегії своїй чи своїх батьків. І звичайно єдиноправильною вважають її. В даній ситуації важливо проговорити ці стратегії.

Отже, які стратегії бувають:
– Витрачати все зароблене відразу – життя без планів 
– Нещадно економити на всьому – головна фраза «мені це недоступне»
– Жити сьогоднішнім днем – це коли є гроші – витратили все, нема грошей – берем кредит
– планувати наперед витрати, а отже відкладати кошти на різні потреби, заощаджувати кошти для формування капталу сім’ї
Як давно Ви в подружжі говорили про стратегії в фінансах? І я зараз питаю не про діалог, де провідна тема “нема грошей”.
Чи проводили аналіз того, що працює, а що не працює?

3. Погодити форму бюджету сім’ї
Після визначення стратегії поведінки з грошима, наступний важливий крок – визначити я яким чином ми будемо вести бюджет і хто і як його буде наповнювати.
Ведення бюджету в сім’ї також буває різне:
– все спільне. Зароблені кошти складаються в одне місце і кожен бере стільки, скільки потрібно не звітуючись.
– в кожного окремо свої кошти. Всюди розраховуються самостійно. Свої потреби оплачують самостійно. – цей вид бюджету викликає запитання а де ж там сім’я? Але і такі часто зустрічаються.
– Комбінований – спільні витрати покриваються спільно, а особисті – кожен сам. Проблема з таким бюджетом може виникнути в той момент, коли дружина народжує дитину і знаходиться в декреті.
Як доповнення до комбінованого бюджету є довірчий бюджет – чоловік і жінка весь свій дохід об’єднують, а потім ділять навпіл і кожен розпоряджається своєю половиною, а на спільні цілі кожен дає половину. Власне така схема забирає всі фінансові питання, коли дружина в декреті чи хтось заробляє більше, а хтось менше.

Яким чином ви встановили форму свого бюджету? Чи обговорювали це питання? Чи пробували різні варіанти?

4. Погодити правила ведення фінансового звіту
Ідеальна ситуація – кожен веде свій фінансовий звіт.
Але інколи хтось один бере на себе функцію ведення фінансового звіту за двох.
Це питання домовленостей.

Ваша сім’я веде фінансовий звіт?
Не знаєте з чого почати? – спитайте мене “як?” 🙂

5. Змінювати правила 🙂
Допустимо ви рік прожили по одних правилах і бачите, що можна внести певні зміни – вносіть.
це може бути як питання щодо стратегії на найближчі пару років. Або може бути визначена сума, за яку чоловік і дружина не звітують. Не має бути повний звіт: гроші люблять рахунок і якщо з ними правильно поводитись, не виносити їх на п’єдестал, а з іншого боку – не зневажати, вони зможуть бути конструктивними.

Змінювати правила можна тільки тоді, коли вони є встановлені. щодо фінансів можна змінювати правила в середньому раз в півроку. За менший період Ви не будете мати реальної картини справ.

Список не є вичерпним, але фундаментальним для подальших кроків.
При цьому пам’ятайте, що всі ці кроки можливо реалізувати тільки при наявності одного найважливішого чинника – довіри в подружжі.