Чи може католик носити кельтський хрест?

Я молода, віруюча людина. Нещодавно я вирішила придбати собі хрестик, щоб був для мене оберегом, знаком та підтримкою все життя. Отже, я пішла до ювелірної крамниці. Один хрестик мені дуже сподобався, і я його купила. Пізніше ж дізналась, що це – кельтський хрест. Для мене будь-який хрест завжди був і залишається символом Бога, але в різних публікаціях кельтський хрест набув певну езотеричну символіку. Отже, моє питання таке: чи можу я, будучи християнкою, носити такий хрестик, що він насправді символізує і як Церква ставиться до нього? Наперед дякую!
На питання, надіслане читачкою, відповідає Роман Зайонц – бібліст і демонолог з Люблінського Католицького Університету.

Чи може католик носити кельтський хрест?
Мені здається, що кельтські хрести зараз дуже популярні, і на це, зокрема, впливає популярність Ірландії. Не просто так в одній з пісень чуємо слова «Люблю тебе так, як Ірландію», і багато людей святкують день св.Патрика. Крім того, почалась мода на кельтську культуру, легенди про короля Артура та Святий Грааль. Цікаво те, що кельтські хрести часто пропонують в «езотеричних крамничках», де продаються амулети, талісмани, пахощі, карти таро та інші дивні «магічні» аксесуари. На інтернет-сторінці одного такого магазину можна прочитати, що «кельтський хрест символізує єдність окремого «я» з цілим всесвітом. Він є своєрідним мостом між світами, оскільки розвиває здібності до телепатії, яснобачення, телекінезу, сприяє творчому піднесенню і натхненню. Цей талісман захищає, дозволяє отримати впевненість в собі, зрозуміти єдність зі своїми коріннями та традиціями. Відганяє негативну енергію, допомагає подолати проблеми, обминути круті повороти долі. Захищає від фізичних та духовних небезпек під час подорожей. Завдяки ньому ми стаємо стійкішими до хвороб, можемо краще стояти на своєму та наполегливо простувати до визначеної цілі».

Прочитавши таку інформацію, християнин стикається з досить великою проблемою: чи може він носити щось подібне? Напевно, християни НІЧОГО не повинні трактувати як обереги. І читачка написала: «я вирішила придбати собі хрестик, щоб був для мене оберегом, знаком та підтримкою все життя.». Якщо це й є мотивація для того, щоб носити хрестик, то раджу вам серйозно над цим задуматись. Католики не обвішуються натільними хрестиками чи медальйонами, аби ті слугували їхніми амулетами. Таке магічне мислення цілковито помилкове і нехристиянське.

” Кельтський хрест є однією із форм хреста, прийнятих Церквою як релігійний символ християн

Незалежно від того, як використовують хрести продавці «езотеричних ґаджетів», варто відкрито сказати, що кельтський хрест є однією із форм хреста, прийнятих Церквою як релігійний символ християн. Як відомо, цих форм є дуже багато. Кельтський хрест, наприклад, схожий на так званий «коптський хрест». Він також містить коло посередині, але, окрім цього, на сторонах хреста знаходяться 4 радіально розташовані цвяхи.

Я не відмовляю читачку від носіння кельтського хрестика (якщо він не буде розглядатись як амулет), але вважаю, що вибір саме такого хреста є скоріше питанням моди. А тепер кілька слів щодо походження кельтського хреста. Звісно, написано багато статей, які презентують різні теорії його походження. Звичайно, є люди, які більш за мене компетентні в цій справі. Тому я зведу свою відповідь до мінімуму, а тим, хто глибоко зацікавлений, представлю посилання на відповідну літературу.
Чи може католик носити кельтський хрест?
Кельтський хрест

Коло з двома осями, що перетинаються, то один найстаріших індоєвропейських сонячних символів, які, врешті-решт, зустрічаються не тільки в кельтів, а мотиви якого, наприклад, зустрічаються також і в східних слов’ян. Хрест в центрі кола інтерпретують іноді також як символ мандала (в цьому випадку він символізує безкінечність, досконалість або циклічність часу). Тобто, походження рівносторінних хрестів, поєднаних з кругом, є дохристиянським. Християнська версія кельтського хреста трохи змінена: всі лінії хреста виходять за коло, а найбільш видовжена нижня частина хреста слугує підставкою, завдяки чому більше нагадує класичний християнський хрест (латинський). Легенду, нібито такий вид хреста, коли в центрі латинського хреста малюють коло, придумав св.Патрик, неможливо перевірити. В будь-якому разі, власне такі високі, кам’яні хрести з кругами, часто оздобленими рунічними надписами вже, напевно, з VIII століття ставились в кельтських районах Британських островів як християнські хрести.

Часто з’являється думка, ніби кельтський хрест являє собою поєднання старої релігії з новою, вказуючи на певний симбіоз між християнством та кельтськими віруваннями. Важко сказати, наскільки це вірно, але фактично християнство було прийняте на Британських островах на диво швидко і без великого опору. Експерти навіть кажуть, що кельтська релігія сприяла прищепленню там християнства, бо друїди знаходили в християнстві ті ідеї та поняття, які були спорідненими з їхніми віруванням. Тоді була досить поширена практика надавання християнського значення язичницьким символам, оскільки світ символів глибоко вкорінився в кожній культурі.
Чи може католик носити кельтський хрест?
Хрест Святого Патрика

Одне можна сказати напевно: кельтський хрест поєднує в собі багату символіку хреста (чотири сторони світу, поєднання земного та надприродного, тощо) із так само багатою символікою кола. Католики можуть інтерпретувати коло в цілковито християнський спосіб як символ ореолу Христа, безмежності Божої любові, Євхаристії чи ж вічності.

Kosciol.pl
Переклад: Лілія Блажеєва, СREDO