Що таке ГАЗЛАЙТІНГ і як йому протистояти?

Що таке ГАЗЛАЙТІНГ і як йому протистояти? Незважаючи на романтичне походження – від оскароносного фільму “Газове світло” – явище газлайтінга жодним чином не пов’язане з захопленням, симпатією чи любов’ю.

Світло, яке не гріє
Йдеться про різновиди витонченого психологічного насильства, застосовуваного навмисно протягом тривалого часу.
Мета його – змусити людину засумніватися або в адекватності власного сприйняття дійсності, або в об’єктивності навколишнього світу взагалі.
Як наслідок – втратити зв’язок з реальністю, зневіритися в собі, запідозрити у себе безумство, впасти у відчай.
Так, герой фільму Джорджа Кьюкора краде у своєї дружини коштовності. Але щоб запевнити її, що це їй тільки здається, одночасно робить різні маніпуляції з домашнім освітленням.
Дружина, звичайно, зауважує недобре, але він стверджує, що їй це так само здається. Здивована жінка, яка щиро довіряє чоловікові, починає вірити в наявність у себе галюцинацій.
Чи треба пояснювати, що з такою тривожною, безвольною людиною можна робити що завгодно – ще і виправдовуватися, що все робиться для її ж блага.
Маніпулятивні заперечення реальності може стосуватися як фактів: я такого ніколи не робив, не говорив, знову ти все вигадуєш. Так і емоцій.
Наприклад, схильні до надмірного контролю батьки, намагаючись привчити дитину до “правильних” емоцій і почуттів, часто говорять їй: насправді ти так не думаєш. Тобі тільки здається, що ти цього хочеш, але ж ти хочеш зовсім іншого.

Агресори теж плачуть
Також часто батьки заперечують фізичне насильство над дітьми.
Чоловік вважає сльози дружини, які є нормальною реакцією на його образливі слова чи вчинки, – проявом її депресії і радить піти лікуватися.
Дівчину, яка заявляє про домагання, звинувачують в провокації їх або взагалі оголошують божевільною.
Непідтвердження – ще одна назва цього маніпулятивного поведінки.
Воно належить шотландському психіатра Рональду Лейнгу. З огляду на те, що людина – істота соціальна, їй потрібно, щоб інші “підтвердили” адекватність її власних вчинків і поглядів.
Сутність газлайтінгу – в навмисній відмові надати таке підтвердження, в хибному запереченні чиїхось дій і думок.
Таке явище нерідко спостерігаємо там, де люди протягом тривалого часу перебувають разом – на роботі, в сім’ї, в дитячих або підліткових колективах.
В основі його – модель поведінки жертва-агресор. Тобто, хтось один має переважно неусвідомлені садистські нахили. На іншому ж кінці каната – партнер з комплексом жертви.

“Недопринц” і “ти-ж-дівчинка”
Обов’язкова умова газлайтінга – згода на участь в цій “грі” іншого, підпорядкування маніпулятору.

Наприклад, дружина воліє мовчки перетерпіти черговий напад моральних знущань чоловіка – бо залежить від нього матеріально, заради дітей, через страх бути покинутою.
Але це тільки підбадьорює газлайтера. Він прагне за всяку ціну вивести партнера з рівноваги, а потім перекласти на нього провину за те, що той знову влаштував істерику. І таким чином ще раз довести свою нібито правоту – що у жінки проблеми з психікою.
Потреба маніпулювати, принижувати виникає через небажання визнати винним у погіршенні відносин себе. Через низьку самооцінку, страх втратити гарну і розумну дружину, заздрості її успіхам. Причиною часто бувають дитячі травми, емоційна недоступність батьків.
У своїх закидах, щоб досадити болючіше, агресори як правило, апелюють до того, що людина не в змозі змінити – до віку, статі, походження, фізіологічних особливостей.
“Як ти можеш так себе вести, ти ж жінка!”, “Не лайся при дітях, ти ж мати!”, “Подивися на себе – теж мені принц!”, “З твоєї комплекцією можна і три дні не їсти”. Знайомі адже аргументи?

Ввічливе хамство

Але газлайтінг – це навіть не гучні сварки або трамвайна лайка.
Кажуть, люди, які один одному не байдужі, сваряться через брак гострих емоцій. Але внаслідок низької культури не вміють по-іншому їх випробувати.
Та й примирення після бурі буває солодким. Здорове “з’ясування стосунків” – це коли чоловік і дружина на рівних можуть висловити один одному все, що накипіло.
У нашому ж випадку ми маємо справу з пригніченням, спробою психологічно більш сильного підпорядкувати собі слабкого. Ще й видати його при цьому за дурня.
Це вміння з посмішкою сказати щось огидне, відверте знущання видати за турботу. Тут в хід йдуть не образи, а, наприклад, красномовне мовчання, коли жертва заходить в клас або в офіс.
Це може бути сміх за спиною і запевнення, що все лише почулося. Або фальшиво-співчутливий питання, чому він або вона так погано виглядає, може бути, щось трапилося.
Газлайтерамі бувають не тільки подружжя або колеги по відношенню один до одного.
Так іноді поводяться дорослі діти з літніми батьками. Наприклад, дочка каже старенькому батькові, який хоче допомогти: зараз наш тато знову щось розіб’є або спалить. Або кидає іронічно-поблажливо на адресу матері: “Мама, ви забули, скільки вам років, що начепили це плаття? Головне – не забудьте тепер, куди зібралися”.

Темрява в кінці тунелю

Щоб протистояти газлайтінгу, достатньо припинити перетягування канату.
Не треба перевіряти, чи дійсно ви або ваш партнер не говорили або не робити того, у чому вас намагаються переконати. Це тільки посіє в свідомості зайві сумніви.
Потрібно більше довіряти собі, розвивати впевненість у власних переконаннях, правильності ваших дій.
Якщо такі нездорові відносини склалися на роботі, краще змінити колектив. Те ж стосується і дітей. У разі цькування дитини в школі краще перевести його до іншого навчального закладу.

Якщо ж газлайтер – ваш чоловік, не варто виправдовуватися або доводити, що ви – не божевільна. Спокійно, але твердо скажіть йому, що таке його ставлення вас ображає і надалі ви не будете миритися з ним. Якщо нічого не зміниться – збирайте речі і йдіть, не роздумуючи.
Адже маніпуляція не може бути основою здорових відносин. І чим довше ви проживете під одним дахом з газлайтером, тим довше вам доведеться «збирати» свою особистість по частинах.

Олена Савінова