Що крадуть в нас наші емоції

Що крадуть в нас наші емоції

Емоції природні, як дихання, каже психолог Емі Морін. Але і вони можуть іноді нашкодити. Щоб цього не сталося, потрібно їх навчитися усвідомлювати, справлятися з ними і контролювати.
Як емоції керують нами?

Емоції впливають на те, що ми думаємо і як поводимося. Наші надмірні емоційні реакції змінюють сприйняття світу і в кінцевому підсумку нашу поведінку і життя. Потрібно вміти справлятися з ними. Тому що не тільки гнів, а й радість можуть захопити настільки, що ми втрачаємо голову і перестаємо контролювати ситуацію. Як саме нами керують і що крадуть у нас наші емоції?

1. Гнів може змусити шкодувати про зроблене
Перебуваючи у владі гніву, ми робимо вчинки, про які пізніше шкодуємо. Вчіться розпізнавати сигнали люті, коли вона ще не захопила вас цілком. Важке дихання, частішає пульс, червоніє обличчя … В цей час ви ще можете повернути собі контроль над самим собою – потрібно вдихнути глибше або вийти з приміщення. Головне, не перейти точку неповернення.

2. Нервозність і хвилювання забирають час і сили
Постійні думки про можливу трагедію, хвороби, нещасні випадки, які поки не трапилися, але ось-ось відбудуться … Це непродуктивно. Ви не встигаєте радіти тому, що ваші побоювання не підтвердилися, тому що знаходите собі нові причини для хвилювання. Ви переживаєте за близьких і думаєте, що це – показник вашої турботи про них. Насправді ви ускладнюєте життя всім навколо, але в першу чергу самому собі.

3. Фрустрація і розчарування відбирають віру в себе
Розчарування від того, що у вас щось не вийшло, переходить у відчай. Думки «Я не зможу це зробити», «Це занадто складно для мене» – це продукт розчарування, і вони ж – його паливо. Якщо дати їм волю, справа закінчиться тим, що ви взагалі перестанете прикладати зусилля і намагатися. А потім і зовсім залишите цю затію.
Як боротися з фрустрацією? Якщо беретеся за важке завдання, давайте собі перерви на відпочинок – не тільки фізичний, але і психологічний. Відпочиньте від проекту, забудьте, що він важливий для вас. Відчуття надцінности і викликає потім такий розпач при найменшій невдачі. І завжди тримайте в пам’яті і «під рукою» те, що повертає вам впевненість в собі.

4. Смуток і печаль змушують тікати від світу
Коли нам сумно, перше, що хочеться зробити, – втекти від усіх. Навіть від друзів і рідних з їх співчутливими поглядами. Але самотність і усамітнення ще нікому не допомагали розвіяти смуток. Відгородившись від тих, хто вам співчуває і хоче допомогти, ви погіршуєте стрес.
Виберіть інший шлях – частіше бувайте серед людей, навіть якщо поки ви не відчуваєте, що вам цього хочеться. Відправляйтеся туди, де ви будете їх бачити, але не будете зобов’язані тісно спілкуватися: в парк, в музей, на прогулянку. Дуже часто, поблукавши серед безтурботних пар і сімейств з дітьми, ми відчуваємо полегшення і спокій від того, що в світі як і раніше є щасливі люди.

5. Страх змушує відступити назад
Ми готові відмовитися від багато чого, щоб уникнути того, що нас лякає. Ми праві, коли остерігаємось того, що викликає побоювання. Але є інші страхи, що не оберігають нас, а, навпаки, ставлять підніжку або змушують загрузнути в трясовині сумнівів. І ці страхи потрібно вміти розпізнати. Вони маскуються під обережність, тому що виникають тоді, коли ми хочемо зробити щось нове: знайти нову роботу, відкрити для себе нові завдання. Тоді і прокидається страх помилитися, і ось з ним має сенс боротися.

6. Почуття провини з’їдає нас цілком
Почуття провини можна випробувати роками. Ви можете з ним боротися, приховувати від себе або, навпаки, повертатися до одного епізоду з минулого знову і знову. Вихід – відмовитися зберігати секрети, які живлять ваше почуття провини. Зізнатися в них себе, попросити вибачення і стати самим собою.

7. Натхнення позбавляє можливості тверезо мислити
Не тільки негативні, а й позитивні емоції здатні нас захопити настільки, що це призводить до проблем. Коли ви буквально горите новим проектом, захоплені новими відносинами і перспективами, то можете переоцінити шанси на успіх і недооцінити ризики. Так що перш ніж залишити роботу і заснувати власний бізнес, не маючи чіткого плану, або пов’язати життя з тим, кого ледь знаєте, зробіть над собою зусилля і не перетинайте тонку межу, яка відділяє наснагу і ентузіазм від ейфорії.

о.Тихон Кульбака